Plot – okolo této zdánlivě banální stavby existuje spousta mýtů a polopravd. Jak je to se stavebním povolením, který plot odolá všem zlodějům? Ptali jsme se odborníka.
22. 10. 2012
Internet je plný informací, člověk ale musí vědět, kde je hledat, a vyhodnotit, jestli jsou vůbec správné a pravdivé. Tím spíše, pokud řeší stavbu plotu. V této problematice se totiž informace velmi často diametrálně rozcházejí. Ať už se to týká kvality jednotlivých typů plotů, nebo informací o tom, zda-li je třeba mít stavební povolení.
Rozhodli jsme se tedy obrátit na odborníka. Miloš Němeček pracuje ve společnosti LAMARK a navrhování, stavba a péče o ploty je jeho každodenním chlebem. Tady jsou tedy informace přesné, pravdivé a přímo od zdroje:
Jak je to se stavbou plotu z hlediska stavebního zákona? Je potřeba stavební povolení, nebo si plot mohu postavit bez vědomí úřadů?
Pokud se rozhodnete stavět plot, tak podle § 103 odst. 1 písm. d) bod 6. stavebního zákona č. 183/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, nepotřebujete stavební povolení ani ohlášení stavby. Plot je totiž chápán jako „drobná stavba“ a postačí vám územní rozhodnutí nebo územní souhlas, který vydá příslušný stavební úřad. K žádosti o územní souhlas musíte ale přiložit grafickou přílohu a také doklad prokazující vaše vlastnické právo k pozemku. Samotné provedení stavby nepodléhá stavebnímu řízení a vyžadována není ani projektová dokumentace.
Na několik pravidel byste si však měli dát pozor. Stavba plotu musí být na pozemku stavebníka, nesmí zasahovat do pozemků sousedů a nesmí také bránit při vstupu na ostatní pozemky. Pokud je v územním plánu určen konkrétní typ plotu či jeho některé parametry, jste povinni je dodržet. Zvláštní pravidla platí pro záplavová území, kde nesmí typ oplocení a použitý materiál zhoršovat průběh povodně, oplocení musí být zejména snadno demontovatelné.
Věříte si na stavbu plotu svépomocí? Pozor, a´t své síly nepřeceníte! Zdroj: WTF Formwork
Jaké jsou pak nejčastější chyby při stavbě plotu?
Záleží na tom, zda se rozhodnete pověřit stavbou plotu specializovanou firmu nebo se do díla pustíte na vlastní pěst. Ve druhém případě se musíte spoléhat na vlastní um a zručnost. Nejčastější chyby se vyskytují paradoxně už v nedostatečné přípravě před vlastní stavbou: nedostatečně upravený terén a špatný odhad spotřeby materiálu.
Jak těmto potížím předejít? Pokud vám materiál připravený na stavbu před dokončením dojde, může se stát, že se vám už nepodaří sehnat stejný typ a odstín materiálu. Proto si potřebný materiál pečlivě propočítejte a nakupte raději více než méně, solidní prodejny by vám zbylý materiál měly přijmout zpět a proplatit. Při přípravě ke stavbě také nezapomeňte vyčistit pozemek od všech zábran, které by mohly výstavbě plotu vadit a zarovnejte nerovnosti terénu. Často se také zapomíná požádat o územní souhlas.
Jsou kvalitní ploty, které je možné za levno pořídit ve velkých obchodních centrech?
Z vlastních zkušeností mohu říci, že hobbymarkety nabízejí produkty sice velmi nízké, a tím pádem příjemné ceny, ale také nevalné kvality. Nabízené ploty jsou ošetřeny nestandardním způsobem a například kované ploty, zakoupené právě v obchodních centrech, nejsou ošetřeny žárovým zinkem jako v případě originálu a velmi rychle korodují. Počítejte tedy s tím, že napřesrok takový plot bude vypadat nevalně, popřípadě jej budete muset vyměnit úplně.
Který typ plotu je nejodolnější vůči zlodějům?
Předně - plot je první ochrannou linií, se kterou se potenciální zloděj setká. Klasická výška plotu je zhruba 1,6 metru, pokud je plot nižší, působí spíše symbolicky. Takže ochranná funkce některých plotů spočívá hlavně v psychologické a estetické bariéře, což je příklad plastových nebo živých plotů, které snadno překoná nejen nezvaná zvěř, ale i zloději.
Žádný plot není nepřekonatelný. Pokud ale chcete zvýšit obrannou funkci plotu, zvolte vyšší a robustnější typy plotů jako dřevěný, betonový nebo kovaný, který navíc umožňuje umístění kovových hrotů a špicí.
Kovaný plot nejen pěkně vypadá, ale navíc prý i díky hrotům a špicím odrazuje zloděje. Zdroj: mcgoutdoors.com
Jaký je vlastně poměr cena/výkon u jednotlivých typů plotů?
Začněme u finančně levné varianty – drátěný plot má sice s estetikou pramálo společného, ale vaši zahradu a majetek ochrání, bude jej však potřeba čas od času natřít, stejně jako plot dřevěný, který už však za estetický považovat můžeme. Pokud zvážíte nutnost obnovovat nátěr či impregnaci dřevěných plotů vzhledem k jejich nižší trvanlivosti, vychází pak některá zdánlivě dražší oplocení, jako zděné nebo kované, vlastně laciněji – jsou bezúdržbové a vydrží bez zásahů a oprav až desítky let.
Jaký je v současnosti hlavní trend, co se plotů týče?
Co se týče současných tendencí, pozoruji dva hlavní trendy – směřující k estetice a bezúdržbovosti. Například v této době hojně diskutované plastové ploty, odolné proti povětrnostním vlivům, se však vyznačují svým „plastovým“ vzhledem, který se dřevu ani kovu nevyrovná. Návrat k tradici a estetickému cítění zaznamenáváme v podobě kovových a kovaných plotů, které mají u nás dlouhou tradici. Jsou stejně jako dříve zmíněné plastové ploty bezúdržbové, odolné a s dlouhou životností, a to díky žárovému zinkování.
Nenašli jste odpověď na to, co vás osobně zajímá? Pak se ptejte v diskuzi pod článkem! My vaše dotazy předáme odborníkům a oni se je pokusí zodpovědět. Budeme jen rádi za váš zájem!
Miloš Němeček pracuje už několik let pro společnost LAMARK, která je největším výrobcem kovaných plotů v Česku. Zajišťuje komplexní služby, počínající návrhem plotů a bran, přes jejich výrobu v moderní výrobě, kde používá vyspělé technologie, až po konečnou dodávku a montáž u zákazníka. LAMARK jako jedna z mála českých firem stále staví na ruční výrobě, používá kvalitní materiály a zaměstnává zkušené české kováře a zámečníky.
Přidejte se k nám na Facebooku a pokud vás něco zajímá, ptejte se rovnou a online!