Jste zde

Quilling: Materiál za pár kaček, výsledky berou dech! Naučte se tuhle techniku!

quilling DIY Zdroj: Shutterstock
Potřebujete jen úzké proužky papíru, lepidlo, kolík a pak v začátcích spoustu trpělivosti. Výsledek ale stojí za to. Quilling je výtvarná technika, díky které můžete i z obyčejného bytového doplňku udělat skvost.

22. 8. 2024

Název quilling, který tak trochu láme jazyk, je odvozený od anglického slova quill – a vlastně tak trochu vysvětluje původ a celou tvůrčí techniku, která je postavená na navíjení úzkých papírových proužků na speciální kolíky, které nahradily původní husí brka.

shutterstock_2443291133.jpg

quilling postavičky
Zdroj: 
Shutterstock
Začít můžete u jednodušších tvarů a postupně se propracovat k malým uměleckým dílům.

Historie quillingu totiž sahá až do hlubokého středověku. Tuhle techniku používali mniši a jeptišky a papírovými spirálkami zdobili knihy a jejich přebaly. V novějších dobách pak byl quilling výsadou bohatších žen, které si tak krátily čas trávený doma, a dnes zažívá velkou renesanci.

Za málo peněz hodně muziky!

Pravda, pomůcky se lehce změnily, nicméně i tak je quilling finančně velmi nenáročná technika, která ale přináší ohromné výsledky.

K tomu, abyste se mohli naplno vrhnout do tvorby, potřebujete tenké (obvykle o šířce mezi 4 až 7 milimetry) proužky barevného papíru. Ty si samozřejmě můžete sami nastříhat, ve výtvanických potřebách už je ale můžete rovnou koupit.

Další nezbytností je potom quillingový kolík, který nahradil původní brk. Seženete ho snadno na internetu, případně opět v potřebách pro výtvarníky a vyjde vás na zhruba sto korun. Alternativou pro začátečníky je špejle, kterou na jednom z konců naříznete, ale speciální kolík je praktičtější.

shutterstock_2389659737.jpg

abstrakce quilling
Zdroj: 
Shutterstock
S qullingem se můžete pustit i do lehké abstrakce.

Lepidlo, pinzeta a jdeme na věc!

Nutné je i disperzní lepidlo, které po zaschnutí zprůhlední, ideálně s tenkou hubičkou. A velmi vhodné jsou pro snadnější manipulaci pinzety a pinetky. A pak už jen šikovné ruce a trpělivost. Ti, kteří to s quillingem myslí vážně, si pořizují ještě kružnicové šablony (stojí zhruba padesát korun) a speciální hřebínek (takzvaný combing, který také stojí zhruba padesát korun).

shutterstock_2302564675.jpg

umění qulling
Zdroj: 
Shutterstock
Tohle už si v ničem nezadá s uměním.

Princip quillingu spočívá v tom, že vytváříte drobné papírové ruličky, které zafixujete lepidlem, vytváříte s nich slzičky, lístky, spirálky a další tvary – a to vše pak pomocí lepidla spojujete ve větší a složitější tvary.

Quillingem se dříve zdobily hlavně přebaly knih, později našel uplanění na klenotnicích, ale i na urnách a dnes ho najdete třeba i na nábytku, na fotorámečcích, ale i volně zavěšený v prostoru, nebo v podobě šperků.

shutterstock_1112442266.jpg

základní technika qullingu
Zdroj: 
Shutterstock
Zvládnout základní techniku chce trochu cviku. A pak už to jde (skoro) samo.

shutterstock_1045569079.jpg

quilling květiny
Zdroj: 
Shutterstock
Nejčastějším motivem bývají květiny.

shutterstock_1029134833.jpg

quilling papír
Zdroj: 
Shutterstock
Quilling je vlastně finančně nenáročná technika. Na začátku si vystačíte s barevnými proužky papíru.
 

shutterstock_702984301.jpg

3D quilling
Zdroj: 
Shutterstock
Když quilling nakombinujete i s dalšími technikami, vzniknou působivá díla.
 
Zdroje:
  • https://www.quilling.cz/
  • https://www.vytvarny-shop.cz/rubriky/magazin/jak-na-to-quilling-papirove-filigrany/
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Quilling