Jste zde

Renovace parket krok za krokem: "Jen" 4 kola broušení a budou jako nové!

oprava parket Zdroj: Shutterstock
Patříte do tábora lidí, kteří si na všechno zavolají odborníky, nebo radši berete spoustu věcí do svých rukou? Jak jde o renovaci parket, věřte, že tu zvládnete i sami. Máme pro vás postup, jak na to, aby to dobře dopadlo.

27. 7. 2023

Na dřevo se jako na tradiční materiál stále spoléháme. Platí to i v případě podlah – dřevěné parkety, které byly značnou dobu v útlumu kvůli laminátovým a vinylovým napodobeninám, jsou nadčasové, kvalitní, pevné a stálé. Nehrozí u nich razantní změna odstínu vlivem působení slunečních paprsků, poslouží i jako skvělá izolační vrstva a nadchne alergiky a astmatiky, protože na nich neulpívá prach, který by šlo jen stěží odstranit. 

Mají ale samozřejmě i pár záporů – můžou zadržovat vlhkost, nebo vysychat, pořizovací cena je oproti napodobeninám podstatně vyšší a taky vyžadují značnou péči, stejně jako třeba dřevěný nábytek

Obecně platí, že když dřevěné parkety pečlivě udržujete, stačí k jejich renovaci přistoupit zhruba 1krát za 15 nebo 20 let. V prostorách, kde je podlaha namáhanější, se doba zkracuje i na 5 let (to ale platí spíš pro komerční prostory než pro domácnosti). 

shutterstock_1980223388.jpg

renovované parkety
Zdroj: 
Shutterstock
Udržované, případně renovované parkety pozvednou interiér na ještě vyšší úroveň.

Jak tedy na renovaci parket?

Vystěhovat a vytřít

V prvé řadě z místnosti, kde potřebujete podlahu ošetřit, vystěhujte všechen nábytek. Pak vyluxujte, vytřete, nechte podlahu uschnout a dejte pryč podlahové lišty. V tomhle kroku taky zkontrolujte při chůzi, jestli prkna drží, někde se něco nehýbe nebo není nenávratně poškozeno. Pokud zjistíte neopravitelné defekty, sežeňte si nové díly a nesnažte se maskovat ty, které už mají to nejlepší za sebou.

Co se bude hýbat, to musíte nejdřív připevnit, jinak se vám bude s podlahou špatně pracovat. 

Zbrousit, rovnou čtyřikrát

Broušení je gró renovace parket. Pokud nemáte brusku, předem si ji samozřejmě půjčte – práce vám půjde od ruky s tou vibrační. Potřebovat budete čtyři druhy brusného papíru. Vždy postupujte šikmo směrem k vláknům a bruste do hloubky 1 milimetru (hlouběji jen při větším poškození).

Při prvním broušením vám službu prokáže brusný papír o zrnitosti P16 nebo P24. S takovým brusným papírem dostanete dolů lepidlo, barvu a zbrousíte i nepěkně poškozený povrch. Tenhle krok můžete přeskočit, pokud nejsou parkety ve vyloženě kritickém stavu.

shutterstock_1159935841.jpg

broušení parket
Zdroj: 
Shutterstock
Aby byl výsledek renovace perfektní, čekají vás 4 kolečka broušení.

Při druhém broušení sáhněte po zrnitosti P40. Po něm je potřeba parkety přetřít lakem na parkety a nechat ho podle návodu dostatečně dlouho (minimálně několik hodin) schnout. Lakujte pomocí válečku a postupujte po pásech, ať něco nevynecháte. Na rohy a kraje si vezměte štětec.

Třetí broušení vyžaduje zrnitost P60 a čtvrté, poslední, zrnitost P100. Po něm můžete vysát, abyste odstranili veškeré nečistoty, a dát se do finální povrchové úpravy. 

Jak na tmelení podlahy?

Jestliže chcete podlahu ještě tmelit, správný okamžik je před posledním broušením. Využijte k tomu tmel na dřevo s nejhrubším brusným prachem z prvního broušení. Vhodným nástrojem pro nanášení směsi je nerezová stěrka. Tam, kde jsou praskliny a spáry výraznější, naneste a rozetřete několik vrstev.

Velké finále – budete lakovat, olejovat nebo voskovat?

Nějakou tu konečnou úpravu to ještě chce. Klasikou je lakování. Jeho nevýhodou je, že jakmile později dojde k poškození některých parket, budete muset zase celou plochu zbrousit a ošetřit.

Modernějším řešením je olejování parket, jehož největší designovou výhodou je přirozenější vzhled a praktickou výhodou to, že při poškození stačí zbrousit a opravit jen dotčenou část podlahy. 

Další možností je voskování na bázi včelího vosku. Ten dokáže podlahu saturovat do hloubky a ještě vytvoří ochranný film. Voskovaný povrch je velice příjemný při chůzi a při poškození části podlahy stačí – stejně jako u té olejované – opravit jen kousek. Pokud se rozhodnete pro voskování, jednou za čas podlahu poctivě vydrhněte kartáčem a voskovou „kúru“ znovu aplikujte.

Stěhování zpátky? Nejdřív za 24 hodin

Jakmile máte za sebou i poslední úpravy, nechte podlahu odpočívat. Lehčí kousky nábytku můžete do místnosti vrátit po 24 hodinách, ale například těžkou skříň nebo masivní obývací stěnu vraťte na místo ideálně až za 4 dny. Koberce a podobné doplňky položte na podlahu až po týdnu. Tady zkrátka není kam spěchat. Chůze po parketách se ale bát nemusíte, tedy po 8 hodinách od posledního nátěru.

Použité zdroje:

  • https://www.mapeisradosti.cz/magazin/drevena-podlaha-nad-cim-se-zamyslet-nez-se-do-ni-pustite/
  • https://www.aparkety.cz/prubeh_praci.html 
  • https://fachmani.cz/clanek-49678-renovace-parket-svepomoci  
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-si-doma-opravit-parkety-21677.html 
     

Související články