16. 10. 2017
Jedná se o stroje na řezání velkého množství palivového dřeva. Za jedno odpoledne ho s cirkulárkou nařežete tolik, že vám vystačí na celou topnou sezónu.
Na trhu je řada okružních pil od renomovaných výrobců. Jsou vyráběny v souladu s nejpřísnějšími bezpečnostními předpisy, což u těch dělaných doma na koleni býval často problém.
Cirkulárka je stroj s elektromotorem, který roztočí velkou silou kotouč z tvrdokovou. Ten se všemi svými zuby zakousne do polena a během chvilky provede řez.
Otupení kotouče trvá při běžné práci několik měsíců. Kotouč se pak nechá nabrousit a počítejte s tím, že jednou za čas budete muset koupit nový. Záleží na výrobci, kvalitě a počtu zubů. Ceny začínají zhruba na 1500 Kč.
Skvělým pomocníkem je i Štípačka dřeva: Dřevo na celou topnou sezonu zvládnete za odpoledne
Okružní Pila Powersaw LCS 500 při práci.Zdroj: Mountfield
Kvalitní okružní pily jsou kromě výkonných elektromotorů vybavené ergonomickou kolébkou, která se po řezání díky vratné pružině sklopí zpět do klidové polohy.
Cirkulárka je opatřena bezpečnostním krytem kotouče i elektrickou brzdou. Stroje jsou stabilní a mají kolečka, která usnadňují transport. Moderní cirkulárky jsou navíc vybaveny i výsuvnou podpěrou pro řezání delších kulatin a výsuvnou zarážkou pro řezání špalků stejné délky.
Díky nejrůznějším vychytávkám je práce s cirkulárkou snadná. Zvládne ji bez problémů i člověk, který přes týden vysedává v kanceláři.
Zdroj: Mountfield
Pokud chcete, aby vaše pila vydržela řezat co nejdéle, vybírejte modely s elektromotory o příkonu 3 000 Wattů a vyšším. Ty nejsilnější pily si poradí s poleny o průměrech až 25 centimetrů.
Cirkulárky se dají koupit už kolem deseti tisíc korun, ale jsou i stroje za dvojnásobek. Když si člověk není jistý, zda se mu taková investice vyplatí, může se klidně domluvit třeba se sousedem a koupit okružní pilu společně. Ale pozor! Možná se o ni budete přetahovat, protože práce s cirkulárkou je nakonec docela zábavná i snadná…