Jste zde

Rybenky: Navštívit vás mohou skrze odpad, ale bát se jich nemusíte

rybenka domácí Zdroj: Bigstockphoto
Neškodí, přesto nám jejich přítomnost v bytě není příjemná. Poznejte s námi rybenky. Běžné domácí škůdce, kteří mohou být i ku prospěchu!

3. 6. 2021

Rybenka domácí je drobný bezkřídlý hmyz, který svým tvarem i povrchem těla připomíná rybu. Dlouhá je přibližně 1 centimetr a vyskytuje se po celém světě. V domácnosti nijak zvlášť neškodí, pokud se ovšem příliš nepřemnoží! 

bigstock-macro-photo-silverfish-animal-419721907.jpg

starobylé rybenky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Rybenky patří mezi velmi starobylý hmyz. Z hlediska evoluce se na Zemi dokonce objevily mnohem dříve než švábi. 

Pro člověka ani pro domácí mazlíčky nepředstavuje rybenka žádné nebezpečí. Nekouše, neštípe ani nepřenáší žádné nemoci. Její přítomnost však není nijak příjemná. 

Rybenky jsou aktivní hlavně v noci

Na rybenky můžete velmi často narazit v koupelně, na toaletě, v chodbě, ve sklepě, ale i ve spíži, v kuchyni, v knihách i pod nábytkem, kde je vlhko, teplo a tma. Umělé i denní světlo jim vadí, a proto byste přes den s nimi neměli přijít do styku. Pokud však na rybenku narazíte i přes den, znamená to, že jsou přemnožené

bigstock-insect-feeding-on-paper-silv-259300012.jpg

rybenky a vlhko
Zdroj: 
Bigstockphoto
Rybenky v bytě nebo domě jsou obvykle známkou toho, že vám někde zatéká nebo že máte doma velké vlhko. 

Při přemnožení mohou napáchat značné škody!

Rybenky jsou všežravci. Pochutnají si na rostlinných zbytcích, na drobcích na zemi i na šupinkách odumřelé kůže, vlasech i nehtech. Při přemnožení však mohou začít okusovat i tapety, ložní prádlo, oblečení, záclony, koberce i knihy a fotografie. Velmi rády si ale pochutnají i na roztočích, které se ukrývají v prachu, čímž mohou být značně užitečné. 

Snížit vlhkost je základní pravidlo prevence! 

Rybenky do vaší domácnosti přiláká hlavně nadměrná vlhkost, která vzniká běžným provozem domácnosti. Pravidelné větrání je tak základ prevence jejich výskytu. Důležité však je i vytírat do sucha, nechat dobře uschnout vlhké ručníky i koupelnové předložky a pravidelně utírat místa, kde se drží voda. Skvělou službu udělá i pohlcovač vlhkosti.

bigstock-insect-feeding-on-paper-silv-259308220.jpg

rybenky a světlo
Zdroj: 
Bigstockphoto
Rybenky jsou světloplaché a aktivní jsou hlavně v noci. Po rozsvícení velmi rychle utíká schovat se do tmy. 

Rybenkám také utěsněte všechny spáry i praskliny, kterými se mohou dostat do vaší domácnosti, a přes noc zašpuntujte vanu i umyvadlo. 

Často pomohou i babské rady

Pokud se k vám rybenky nastěhují, máte hned několik možností, jak s nimi zatočit. Využít můžete nejen nejrůznější spreje na hubení škůdců, chemické posypy a lepicí pásky, ale i babské rady, které jsou mnohem šetrnější a mnohdy i stejně účinné. 

Rybenky nesnášejí pronikavou vůni. Využít tak můžete esenciální olejíčky s vůní citrusů, levandule i s vůní cedrového dřeva. Spolehlivě je však odradí i vůně pravého vanilkového lusku

Tip: Esenciální olej s výraznou vůní můžete přidat do vody, kterou budete vytírat podlahu.

Použít může i jednoduchou past z nastrouhané brambory nebo je můžete nalákat na borax, který smícháte s moučkovým cukrem v poměru 1:1.

Zdroje: 1, 2, 3, 4 

Související články