7. 5. 2022
Smil listenatý je jednoletá a velmi oblíbená letnička, která je známá spíše pod názvem slaměnka. Dorůstá do výšky až jednoho metru a existuje v mnoha barevných kultivarech. Kvete od června do srpna a vaši zahradu doslova rozzáří. Její krásu si však můžete uchovat i na mnohem delší dobu!
Dobře usušené slaměnky vydrží takřka věčně
Slaměnky patří mezi květiny, které jsou vhodné k sušení. I po usušení si totiž dokážou zachovat svůj tvar a barvu. Velmi důležitý je však správný termín sklizně.
Slaměnky je nutné sbírat vždy před úplným rozvitím. Během sušení se totiž květy ještě trochu rozevřou a zcela otevřené nevypadají hezky. Navíc hrozí, že překvetlé slaměnky se při tvorbě aranžmá rozpadnou.
Tip: Květy slaměnek sbírejte odpoledne po oschnutí ranní rosy a za suchého počasí. Na večer se květy zavírají.
Slaměnky sušte květem dolů, aby zůstaly rovné
Slaměnky nejlépe usušíte tak, že je pevně svážete do menšího svazku a zavěsíte je hlavičkami dolů na chladné, suché a temné místo, kde bude cirkulovat vzduch. Pokud je umístíte na slunnější místo, květy barevných slaměnek vyblednou a bílé slaměnky sušením nepěkně zhnědnou.
Usušené květy slaměnek opatrně vložte do papírové krabice maximálně ve dvou vrstvách a skladujte je v suché místnosti.
Váš domov rozzáří i v zimních měsících
Usušené květy slaměnek se skvěle hodí do suchých aranžmá. Při výrobě nejrůznějších dekorací je lze kombinovat s jinými suchými květy i trávami a krásné vydrží mnoho let.
Dříve než slaměnky budete sušit, musíte si je vypěstovat!
Pěstování slaměnek není nijak náročné, abyste jim ale mohli dopřát odpovídající péči, je vhodné je pěstovat na samostatném záhoně.
Slaměnky milují plné slunce a lehčí, dobře propustnou půdu s dostatkem živin, které je nutné pravidelně doplňovat. Důležité je dbát na pravidelnou zálivku a v letních měsících, kdy slaměnky bohatě kvetou, je třeba rozvité květy sbírat každý den.
Aby slaměnky plně vykvetly, je vhodné semena vysít už v březnu v teplé světlé místnosti a předpěstované sazenice vysadit na záhon až po zmrzlých.
Další květiny určené k řezu a následnému sušení
- Statice neboli limonka je další stálice mezi sušenými květinami, která vyniká bohatým květenstvím. Čerstvé řezané květy však vydrží i poměrně dlouho ve váze.
- Pestrovky sice patří mezi náročnější rostliny, přesto jsou ale při vytváření nejrůznějších aranžmá velmi oblíbené. Správně usušená kulovitá květenství, která se pyšní nejrůznějšími barvami, vydrží totiž dlouho krásná.
- Nevadlec je velice náročná letnička, která vytváří zajímavá květenství do tvaru kohoutího hřebene. Rostlinu je třeba vždy předpěstovat a po vysazení na záhon je nutné jí věnovat maximální péči. Potřebuje hlavně teplé a slunné stanoviště.
- Zaječí ocásek neboli sametovka je okrasná tráva, na jejímž konci jsou jemné klasy krémové barvy, které připomínají ocas zajíce. Klasy lze však velmi snadno obarvit do různých odstínů.
- Plesnivka je poměrně neznámá rostlina, která se vám za málo péče odmění záplavou bílých květů, které lze velmi jednoduše sušit.
Zdroje:
- https://www.magazinzahrada.cz/vybirame-kvetiny-k-suseni/
- https://sazenicka.cz/slamenky-pestovani/
- https://www.dumazahrada.cz/clanek/pestujeme-a-susime-slamenky.html
- https://living.iprima.cz/zahrada/slamenky-statice-kvetiny-vhodne-k-suseni