Jste zde

Sloní noha: Pokojovka, která vám odpustí, když ji zapomenete zalít

sloní noha nolina Zdroj: Bigstockphoto
Pojďte s námi zjistit, jak pečovat o nolinu. O nenáročnou pokojovou rostlinu, která svým vzhledem velmi nápadně připomíná sloní nohu.

17. 8. 2021

Nolina, známá také pod bizarním názvem sloní noha, je sukulentní pokojová rostlina se zajímavým stonkem, která nevyžaduje téměř žádnou péči. Ve volné přírodě se dožívá stovky let, dorůstá do výšky 8 metrů a kvete světlými květy. V bytových podmínkách vyrůstá maximálně do výšky 1 metru a ke kvetení ji přinutíte jen vzornou péčí

bigstock-the-beaucarnea-recurvata-also-423408743.jpg

sloní noha v květináči
Zdroj: 
Bigstockphoto
Na vrcholu stonku, který svým tvarem i rozpraskanou šedou kůrou připomíná sloní nohu, je chochol obloukovitě převislých listů. 

Pozor na přemokření!

Péči o nolinu zvládnou naprostí začátečníci i věčně zapomětliví. Jako jedna z mála totiž snese suchý vzduch v panelákovém bytě i delší dobu bez vody. Neměli byste ji však současně trápit na tmavém místě. Dařit se jí bude spíše na světlém stanovišti, popřípadě na přímém slunci. V letních měsících jí prospějete letněním na čerstvém vzduchu a stinnějším místě. 

bigstock-flower-in-pot-nolina-7897900.jpg

nolina na černém pozadí
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nolina je zajímavá pokojová rostlina, která by neměla chybět v žádném moderním interiéru. 

Nejčastější příčinou úhynu rostliny je nadměrná zálivka. Je-li substrát přemokřený, nolina začne hnít. Nemůžete jí však ublížit suchem. V dřevnatém stonku, respektive kmeni, který nolina má, dokáže uchovat spoustu vody právě na horší časy.

Bez vody však vydrží kratší dobu než jiné sukulentní rostliny. V letních měsících je proto vhodné zalévat nolinu 1x týdně do misky pod květináčem. Po zhruba hodině je však nutné přebytečnou vodu z podmisky vylít, aby nedošlo k přemokření. V zimních měsících rostlinu postačí zalévat jednou za měsíc.

Tip: Jako prevence přemokření poslouží trocha hrubozrného štěrku, vrstva keramzitu nebo jiná drenážní vrstva. 

Na teplotu není nolina nijak náročná. Prospívat bude při běžné pokojové teplotě. V zimě je ale vhodné rostlině dopřát odpočinek při nižší teplotě. Jinak se může stát, že ji napadnou svilušky, štítenky nebo jiní škůdci. Rostlina však není mrazuvzdorná. Teplota by proto nikdy neměla klesnout pod 10 stupňů Celsia.

Nolina roste velmi pomalu, proto není nutné ji přesazovat tak často. I při správné péči vám během jednoho roku povyroste pouze o jeden centimetr a v prvních letech života roste spíše do šířky než do výšky.

Rostlinu přesazujte jednou za tři až čtyři roky a vždy raději volte hliněný květináč namísto plastového, který nedýchá. Substrát v hliněném květináči navíc zůstane mnohem delší dobu vlhký. 

TIP: Nolina nejlépe vynikne v širokém a mělkém květináči, který ji navíc zajistí i dostatečnou stabilitu. 

Substrát musí být také dobře propustný, protože nolina nedokáže dlouhou dobu tolerovat přílišné mokro. Ideální volbou je proto substrát pro sukulenty nebo substrát, který si sami připravíte přesně na míru. 

Zdroje:

  • https://living.iprima.cz/zahrada/pokojove-kvetiny/sloni-noha-pestovani
  • https://www.magazinzahrada.cz/sloni-noha-je-idealni-pro-zapomnetlive-pestitele-miluje-totiz-sucho/
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/nolina-zvana-sloni-noha-okouzlujici-pokojovka-z-mexickych-pousti.html
  • http://www.pestovani.in/cz/sloni-noha-beaucarnea-recurvata/
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/sloni-noha-tlustokozec-sbujnou-kstici#part=1
  • https://www.citrus-shop.cz/blog-souteze/beaucarnea-recurvata-nolina-recurvata-sloni-noha

Související články