Jste zde

Solární světla na zahradu: Podle čeho je (správně) vybrat

zahradní solární světlo Zdroj: Shutterstock
Solární lampy jsou moderní typ osvětlení. Jako zdroj energie využívají sluneční světlo, tedy obnovitelný zdroj energie. Oproti klasickým svítidlům se nemusí zapojovat do elektrické sítě, místo napájecího kabelu mají solární modul a baterii.

1. 9. 2022

Po celý den střádají energii ze slunečního záření, a jakmile zapadne slunce, automaticky se aktivují. Po vybití se zařízení samo vypne, takže je bezúdržbové. Solární osvětlení se vyrábí s mnoha různými designy - od klasických, přes minimalistické až po nadčasové.

Výhody solárních světel

  • Absence kabelů, nepotřebují elektrickou síť
  • Využívají obnovitelnou energii ze slunečního světla
  • Provoz je zdarma
  • Dají se použít kdekoliv v exteriéru
  • Jednoduchá montáž
  • Fungují automaticky, nemusí se zapínat a vypínat
  • Odolnost proti povětrnostním podmínkám
  • Funkční i dekorativní použití

shutterstock_472855663.jpg

solární lampa na chodníku
Zdroj: 
Shutterstock
Solární lampa na osvětlení chodníku

Jak fungují solární světla?

Každé venkovní solární osvětlení disponuje fotovoltaickým panelem, který za dne shromažďuje sluneční světlo a mění jej na elektrickou energii, jež je v noci využita ke svícení. Čím více se panel nabije, tím více energie se uloží do vestavěné baterie a umožní delší chod po západu slunce. Proto se vyplatí solární lampy umístit na co nejvíce slunečné místo.

Kde využít solární světla?

Technologie solárních svítidel je vhodná pro vnitřní i venkovní osvětlení. Největší uplatnění najdou na zahradách a terasách. Hodí se například pro praktické nasvícení příjezdové cesty nebo vstupu do domu.

Velice efektní jsou solární světla kolem bazénu, nasvítit je možné také kameny, zídky, rostliny, trávník nebo celá jezírka. Je dobré si předem rozmyslet, zda chcete mít decentně osvětlené jen některé předměty, nebo mnohem větší prostor. To vám pomůže vybrat jak vhodnou intenzitu a druh solárního systému, tak celkový počet potřebných svítidel.

shutterstock_2100856753.jpg

solární žárovky
Zdroj: 
Shutterstock
Se solárními žárovičkami vykouzlíte útulnou atmosféru

Podle čeho vybírat solární světla?

Materiál

Největší množství solárních světel na trhu je vyrobeno ze stálobarevného plastu, avšak dají se sehnat i kovové varianty. Plast je cenově dostupnější, zatímco kov je zase odolnější.

Baterie

Důležitý atribut, který určuje životnost solárního zářiče. Nejčastěji se setkáte s dobíjecími bateriemi typu Li-Ion (lithium-iontové) nebo NiMH (nikl-metalhydridové). Li-Ion baterie jsou sice o něco dražší, ale patří mezi nejkvalitnější. Menší solární světla nebo stolní lampičky mohou využívat i klasické tužkové baterie AA, AAA.

Výdrž

Většina solárních lamp vydrží při plném nabití baterie svítit nepřetržitě až 8 hodin. Při nákupu si všímejte počtu LED diod. Čím více jich bude svítidlo mít, tím bude výkonnější.

Barva světla

Při výběru správného solárního osvětlení se zaměřte na teplotu barvy světla. Tato hodnota se označuje rovněž jako teplota chromatičnosti světla (zkratka CCT z anglických slov Correlated Colour Temperature) a udává se v jednotkách zvané Kelviny. Čím je hodnota teploty barvy světla vyšší, tím je barva studenější.

2700 až 3500 K

  • barva světla teplá bílá (podobná klasické žárovce)
  • připomíná světlo svíčky nebo západ slunce
  • vhodná pro odpočinek a relaxaci

3500 až 5500 K

  • barva světla přirozená bílá
  • připomíná zářivku (denní světlo)
  • vhodná pro běžné aktivity

5500 až 10000 K
- barva světla studená bílá s namodralým nádechem
- hodí se pro velké plochy
- vhodná na zvýšení pozornosti a koncentraci

shutterstock_1829084765.jpg

barevná solární světla
Zdroj: 
Shutterstock
Samostatné barevné solární koule mají také své kouzlo

Odolnost solárního světla

Podobně jako u jiných zařizovacích předmětů se i odolnost osvětlení definuje zkratkou IP (vychází z anglických slov Ingress Protection). Kód IP, neboli stupeň krytí, obsahuje vždy dvě čísla, která udávají mechanickou odolnost a voděodolnost.

Čím je číslo IP vyšší, tím je svítidlo odolnější. Například solární světlo, které má odolnost IP24, je chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru nejméně 12 mm a zároveň vydrží fungovat bez problému při stříkající vodě z jakéhokoliv směru.

Stupeň krytí (IP)

Mechanická ochrana proti prachu/vniknutí cizích předmětů:

  • IP0x - bez ochrany
  • IP1x - ochrana před velkými předměty (více než 50 mm)
  • IP2x - ochrana před předměty do 12 mm
  • IP3x - ochrana proti vniku nástrojů (více než 2,5 mm)
  • IP4x - ochrana proti vniku menších nástrojů (více než 1 mm)
  • IP5x - částečná ochrana před prachem
  • IP6x - úplná ochrana před prachem a jinými škodlivými částicemi

Ochrana před vniknutím tekutiny:

  • IPx0 - bez ochrany
  • IPx1 - ochrana proti svisle kapající vodě
  • IPx2 - ochrana proti kapající vodě ve sklonu 15°
  • IPx3 - ochrana proti vodní tříšti (déšť, kropení)
  • IPx4 - ochrana proti stříkající vodě
  • IPx5 - ochrana proti tryskající vodě
  • IPx6 (K) - ochrana proti intenzivně tryskající vodě (vlnobití)
  • IPx7 - ochrana proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metru
  • IPx8 - ochrana proti trvalému potopení
  • IPx9 (K) - ochrana proti vysokotlaké tryskající horké vodě

Druhy solárních svítidel

Zapichovací

Světla se zápichem jsou nejpoužívanějším druhem solárního osvětlení na zahradě. Umisťují se podél chodníků a příjezdových cest, ale mohou v noci osvětlit i jakýkoliv jiný dominantní prvek. Osvětlení jsou umístěna na tyčích, které se zapichují do trávníku v blízkosti osvětlovaného místa. Zapichovací solární světla mají různý tvar, intenzitu a výšku. Většina modelů je opatřena vypínacím tlačítkem.

Nástěnná

Speciální typ solárního osvětlení určený pro připevnění na stěnu. Hodí se především k hlavnímu vchodu, ke vstupu do garáže nebo pod střechu zahradní terasy. Solární panel je možné velmi jednoduše natočit ke slunci, stejně tak je variabilní i LED osvětlení. Nástěnná solární světla umí osvětlit omezený prostor nebo světlo rozptýlit do stran. Záleží na zvoleném modelu.

S pohybovým senzorem

Solární světlomety s pohybovým čidlem nesvítí ve tmě celou dobu, ale až po zaznamenání pohybu v okolí. Používají se především u vchodových dveří a oken, kde nechcete být rušeni silnějším a jasnějším světlem. Reflektory s čidlem plní rovněž funkci bezpečnostního prvku. Podle rozsvícení snadno poznáte, že se v okolí nachází nějaká osoba. Dají se však využít i jako výstražný signál před nechtěným pádem do bazénu.

Zvýrazňující

Perfektní volba pro vykouzlení magické atmosféry na vaší zahradě. Solární světla pro zvýraznění jakéhokoliv dominantního prvku - od jezírka, přes skalky, fontány, okrasné chodníčky, lavičky, schodiště až po osamocený strom. Tento druh osvětlení se vyznačuje menší intenzitou světla, která napomáhá efektněji nasvětlit požadovaný objekt. Tlumená LED světlá se vyrábí v mnoha různých barevných odstínech.

Na plot

Moderní solární osvětlení jednoduchého tvaru určené k uchycení na plot. Skvěle nasvítí přístupové cesty a chodníky, aby nedošlo k případnému zranění kolemjdoucích.

Na dálkové ovládání

Praktické solární lampy vybavené automatickým spínačem a dálkovým ovládáním, díky němuž je možné osvětlení ovládat na dálku. Dálkový ovladač má dosah několika metrů, některé modely nabízí výběr z několika intenzit světla. Solární světla na dálkové ovládání se dají použít jako záložní baterky.

Lampa

Velké solární pouliční lampy jsou vhodné na osvětlení velkých venkovních prostorů, jako jsou příjezdové cesty, nádvoří, parkoviště i zahrady. Solární lampy disponují vysokým světelným výkonem se zachováním maximální energetické úspornosti.

Zápustné

Drobná solární LED světýlka vhodná pro zabudování přímo do chodníku nebo příjezdové cesty. Skvěle vás nasměrují ke vstupním dveřím, k vířivce nebo altánu v odlehlé části zahrady.

Dekorace

Drobná solární svítidla různých tvarů dle aktuálních trendů. Hodí se pro zútulnění libovolného venkovního prostoru, kde chceme relaxovat nebo trávit svůj čas po setmění. Existují jak dekorativní solární světla závěsná, tak samostatně stojící. Prodejci mají bujnou fantazii a nabízí solární lampy například ve tvaru lampionů, koulí, kamenů, žároviček, svíček, hub, květináčů, zvířat, figurek anebo uměleckých soch.


Zdroje:

  • https://www.svet-svitidel.cz/clanky-detail-ip-kryti-aneb-jak-je-svitidlo-chraneno-pred-predmety-a-vodou.htm
  • https://cestakbydleni.cz/solarne-lampy/
  • https://www.hornbach.cz/navody/5-nejcastejsich-otazek-pri-vyberu-solarniho-osvetleni/