Jste zde

Spaní jako pod babiččinou duchnou: Zátěžové přikrývky mírní neklid i úzkost

zátěžová přikrývka Zdroj: Shutterstock
Taky vzpomínáte na večery, kdy jste s pocitem absolutního bezpečí usínali zachumlaní v babiččiných duchnách? Místo těžkých peřin časem zaujaly ty ultralehké, které se pyšnily hlavně tím, že byly vhodné i pro alergiky.

16. 4. 2023

Jenže pokud na zmíněné duchny nemůžete zapomenout a rádi byste zase zažili ten pocit, kdy vás peřina skoro až vmáčkne do matrace, je na čase poznat zátěžové přikrývky. 

Co je zátěžová přikrývka a komu pomáhá?

V prvé řadě je potřeba říct, že zátěžová přikrývka není tak úplně peřina, pod kterou by mohl kdokoli zabalený od hlavy až patám prospat celou noc. Začínat se s ní musí na krátké intervaly, abyste si na ni zvykli. 

Tahle speciální přikrývka váží od 3,5 do 11 kilogramů (čtete dobře) a její hmotnost je potřeba vybrat podle vaší hmotnosti a konstituce těla. Její funkcí je vytváření stálého jemného tlaku na tělo, čímž dochází ke stimulaci a uvolňování hormonů serotoninu a melatoninu.

shutterstock_2237376441.jpg

zátěžová přikrývka na posteli
Zdroj: 
Shutterstock
Pod zátěžovou přikrývkou byste na začátku neměli spát celou noc. A přikrývat se výš než nad úroveň srdce.

Serotonin je často označovaný jako „hormon dobré nálady“ a melatonin vám zase pomáhá usnout a pořádně se vyspat. Pravidelné používání zátěžové přikrývky by mělo vést ke zklidnění, kvalitnějšímu odpočinku, a v důsledku toho k lepšímu soustředění.

I proto se přikrývky doporučují dětem (to jsou ty lehčí z nich) a dospělým, které trápí nespavost, neklid, autismus, ADHD, úzkostná porucha, posttraumatický stresový syndrom a další psychické potíže.

Zátěžová přikrývka je údajně příjemnou záležitostí i pro dlouhodobě ležící pacienty, ať už doma v ložnici, nebo ve zdravotnickém zařízení.

Jak vybrat zátěžovou přikrývku a jak ji používat?

Základem „úspěchu“ je vybrat si správně těžkou přikrývku. Obecně platí, že by měla vážit 10–15 % z naší hmotnosti. Pro malé dítko proto vybírejte jinak než pro statného muže. 

A jak na její používání? Pod zátěžovou přikrývkou byste neměli spát celí a hned od večera až do rána. Měla by vám zakrývat jen část těla od chodidel po hrudník, aby nepřesáhla úroveň srdce. Pak by se vám totiž hůř dýchalo a přikrývka by u vás mohla vyvolat panickou ataku. 

U dětí občas stačí přikrýt jen nohy, což zmírní jejich motorický neklid. Můžete tak přikrýt i víc dětí vedle sebe.

Zatímco někomu by nemuselo celonoční spaní pod zátěžovou přikrývkou dělat problémy, jiným by mohlo. Proto se obecně doporučuje přikrýt se jí večer před spaním poprvé jen na pár minut a tenhle interval postupně prodlužovat. Záleží ale jen na vás a na tom, jaký budete mít po „proceduře“ pocit.

Použité zdroje: 

  • https://jysk.cz/loznice/prikryvky/zatezove-prikryvky
  • https://www.i-matrace.cz/jak-funguje-zatezova-prikryvka