2. 9. 2021
Pár kousků stačí
Pokud se rozhodnete zakomponovat starožitný nábytek do svého interiéru, měli byste s ním zacházet jako se šafránem. A i když se vám možná ten pestrobarevný koberec tuze líbí, v kombinaci s ostatními prvky bytu by nemusel tak docela ladit. Zkuste se podívat na místnost, byt či dům jako na celek a ujasněte si představu, jak byste chtěli prostor zařídit. Poté zvolte jeden až dva starožitné prvky, kterými zútulněte danou místnost. Skvělou volbou jsou například starožitné židle či křesla.
TIP: Nezapomeňte také na funkčnost nábytku, ten by totiž rozhodně neměl být pouze na ozdobu, ale měl by také plnit svůj účel. Raději si tedy ověřte, že je kousek v pořádku a plně funkční.
Vsaďte na jeden výraznější prvek
Někdy stačí jeden ústřední kus nábytku, který si svým designem podmaní celou místnost. Máte-li pouze jeden, zato však výraznější kousek, učiňte z něj dominantní prvek v prostoru.
Může se jednat o masivní knihovnu, barokní zrcadlo nebo již zmíněný pestrobarevný koberec. Do blízkosti výrazných předmětů pak umisťujte pouze menší, nepříliš nápadné předměty, aby naplno vynikla krása netradičního vintage nábytku.
Péče o starožitný nábytek
Aby si starší nábytek udržel svůj vzhled i funkčnost, potřebuje pravidelnou péči. Dbejte proto na podmínky, ve kterých daný kousek uchováváte. Starožitný nábytek by se rozhodně neměl nacházet v místnosti s vysokou vlhkostí vzduchu, a to kvůli zkrácení životnosti nebo případnému poškození nábytku. Jedná se například o čerstvě vymalované místnosti, do nichž předměty přeneste až po kompletním vyschnutí barvy.
Pro starožitný nábytek je rovněž nevhodné přílišné sucho, sice z něj nehrozí plíseň, avšak dřevo může pro změnu sesychat a díky tomu popraskat nebo se zkroutit. V neposlední řadě myslete na světlo, které by rozhodně nemělo být příliš ostré, nábytek by totiž mohl rychle vyblednout. Stejně tak své oblíbené starožitné prvky nevystavujte na přímé sluneční světlo.