7. 9. 2015
Ohromné haldy stavební suti a odpadu, které obsahovaly vše od cihel, omítky, rozbitého nábytku až po kovové rámy dveří a zrezivělé trubky. Tak často vypadala realita černých skládek v Česku v 90. letech. O recyklaci stavebního odpadu u nás téměř nikdo nevěděl, nikdo se o ni nestaral a stavební suť se nejčastěji vyvážela volně do přírody – do starých lomů, do příkopů, ke kraji lesa…
Dnes už je situace naštěstí jiná. A mnohem pozitivnější. Odvoz suti a stavebního odpadu a následná recyklace se začaly navážno řešit na konci 90. let. O pár let později se Česko zavázalo, že do roku 2012 bude recyklovat pro další využití 75 % stavebního odpadu. A světe div se… už v roce 2010 jsme se pohybovali na hranici 84 %!
Potřebujete se zbavit stavební suti? Není nic jednoduššího, než si nechat ke stavbě přistavit velkoobjemový kontejner.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Věděli jste, že…?
Stavební odpad je významným zdrojem takzvaných druhotných surovin. V roce 2010 jsme v Česku vyprodukovali 15,6 milionu tun stavebního odpadu a suti a celých 84 % jsme znovu využili.
Stavím, bourám, co mám dělat?
Je před vámi velká rekonstrukce? Nebo se prostě jen chystáte pořídit do koupelny nové moderní dlaždičky a ty staré strhnout? Likvidaci stavebního odpadu (kterého bude dost a dost i v případě jednoduchého „faceliftu“ vaší koupelny) se nevyhnete.
Zapomeňte ale na to, že vše posbíráte do černých plastových pytlů, které postavíte k popelnicím s komunálním odpadem! Ostatně, to by v případě větší rekonstrukce bydlení ani nebylo technicky možné.
Pokud je ale stavebního odpadu skutečně jen na pár pytlů, pak je nejlepší ho svépomocí alespoň zhruba roztřídit. A následně stavební suť odvézt na skládku stavebního odpadu, zbytek do sběrného dvora a případný skleněný nebo plastový odpad vyhodit do kontejnerů na tříděný odpad.
U většího množství stavebního odpadu je tím nejlepším řešením povolat specializovanou firmu. Stavební sutí naplníte jeden, dva velkoobjemové kontejnery a dál už se o nic nestaráte. Firma si suť odveze a postará se o její další využití – třeba na nějaké další stavbě.
Dříve stavební suť končila na černých skládkách, dnes ji zpracuje specializovaná firma.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Co se děje se stavebním odpadem?
Možná vás to překvapí, ale klasický stavební odpad, který vzniká při bourání, přestavbě, rekonstrukci domu nebo bytu je velmi dobře recyklovatelný! Z něj vzniklá druhotná surovina pak v některých případech dokáže velmi dobře nahradit přírodní zdroje, navíc za minimální cenu v porovnání právě s původními přírodními zdroji.
Firma tedy obvykle stavební odpad odveze, v zázemí ho roztřídí a následně mechanicky upraví tak, aby se znovu mohl stát stavebním materiálem. Mimo to se tato druhotná surovina používá jako materiál na rekultivaci skládek nebo jako zavážka vytěžených dolů, lomů nebo pískoven.
Společnost Siegl, která je partnerem tohoto článku, se specializuje na odvoz suti, odvoz odpadu, přistavění velkoobjemových kontejnerů, ale i na dovoz písku a štěrku.