Jste zde

Zbourat, nebo zrekonstruovat? To druhé je nákladnější, ale hezčí

model domečku Zdroj: Bigstockphoto
Koupili jste si nový dům, chatu nebo chalupu a víte jistě, že rozsáhlé rekonstrukci se prostě nevyhnete? Pak vás může zaskočit, že nejspíš vyjde levněji srovnat původní stavbu se zemí a postavit něco nového. Tím se ale vytratí duch místa.

28. 5. 2022

Pokud jste propadli kouzlu nemovitosti, která je krásná a stojí na krásném místě, možná jste s rekonstrukcí počítali od začátku. Možná jste dokonce dospěli k radostnému zjištění, že i když se upíšete k hypotéce, budete si rekonstrukci moct dovolit.

Nejednoho majitele staré nemovitosti už ale v téhle situaci překvapilo, že strhnout dům, chatu nebo chalupu a nechat vzniknout něco úplně nového, může vyjít levněji než zachovat, co už stojí, jen to opravit a přizpůsobit obrazu svému.

Jestli si nedokážete pomoct, poradíme vám, jak co nejlíp zvládnout celou situaci a čemu se určitě vyhnout, když se rozhodnete pro velkolepou rekonstrukci.

bigstock-process-for-under-construction-402651554.jpg

rekonstruovaná místnost
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pozor na to, že rekonstrukci aktuálně prodraží i extrémně vysoké ceny materiálů.

Koupi dobře zvažte

Zatím si jenom prohlížíte inzeráty a těšíte se na prohlídku? Buďte na ni dobře připraveni a všímejte si i detailů. Nenechte se ovlivnit jen vlastními emocemi.

V poslední době se po nemovitostech strhla vlna zájmu, takže i ty, které byly podle někdejších měřítek takřka neprodejné, se teď dostávají do hry. Ideálně nechoďte do domu sami, vezměte si s sebou odborníka. To vás sice bude něco stát, taky vám to na druhou stranu ale může dost peněz ušetřit.

Odborníka s sebou!

A koho tedy přizvat na prohlídku nemovitosti, která vás okouzlila? V prvé řadě statika, ale kromě něj ideálně i stavaře, projektanta a architekta. Tahle parádní čtyřka dá hlavy dohromady a vy budete vědět, v jaké kondici nemovitost skutečně je, co se s ní bude dát dělat a jak bude možné ji měnit zvenčí i uvnitř. 

Peníze, peníze, peníze

Bez těch se nehnete. Je potřeba vytvořit si finanční plán a rozpočet s jednotlivými úkony. Dneska je to obzvlášť těžké, když ceny neustále stoupají a příjemně vás jen tak nic nepřekvapí, spíš naopak. Navíc si musíte nechat i jistou rezervu, abyste po koupi a zahájení rekonstrukce nebaštili jenom rohlíky a zase rohlíky.

Když nemovitost koupíte (za hotové, pomocí zajištěného překlenovacího úvěru nebo hypotéky), rekonstrukci pak můžete financovat například nezajištěným překlenovacím úvěrem nebo úvěrem ze stavebního spoření

Rekonstrukce je dobrá v tom, že v ní můžete pokračovat tak, jak vám přichází výplata. Dost úkonů na sebe ale navazuje, s čím je třeba počítat, abyste se nedostali do potíží.

Abyste svítili i topili – levněji a ekologicky

Jednou ze záležitostí, které vás neminou, je řešení elektřiny, vody, plynu a zdroje tepla, a to nejen s ohledem na finanční možnosti, ale i na okolní přírodu.

Co se tepla týče, pokud máte dostatek peněz k dispozici, zvolit můžete třeba pořízení tepelného čerpadla (hned poté, co vám odborník spočítá tepelné ztráty domu). U elektřiny se zase vyplatí popřemýšlet o vlastní fotovoltaice, díky níž snížíte závislost na energii ze sítě a její ceně.

Zaostřeno na dveře a okna

Aby vám vytvořené teplo doma vydrželo, ale zároveň docházelo k potřebné cirkulaci vzduchu, je třeba taky dobře vybrat dveře a okna. Kromě funkčnosti je taky nezbytné hledět na jejich bezpečnost. Nejen na odlehlejších místech profesionálové radí vsadit na spolehlivá okna, dveře třídy RC2 a pro vyšší míru jistotu taky na elektronické zabezpečení. 

Ať se vám dobře bydlí! 

Použité zdroje: 

  • TZ Beaufort z 19. 4. 2022
  • https://www.living.cz/vyplati-se-rekonstrukce-stareho-domu-financne-urcite-ne/ 
  • https://bydleninadoporuceni.cz/rekonstrukce-domu/