23. 9. 2017
Ano, podle posledních statistických údajů to vychází přesně tak, že nejsilnější vertikální štípačky pracují až pětkrát rychleji než klasická sekera.
Štípačka je skutečně vítaný pomocník. Zvládne klády dlouhé i 130 cm o průměru až 40 cm. Menší špalky štípe, že o tom skoro ani neví. Vy jen s radostí koukáte, jak vám na hromadě rychlostí blesku přibývá rozštípané dřevo.
Za jedno odpoledne se dá silnou štípačkou zpracovat takové množství dřeva, které domácnosti se standardní spotřebou vydrží na celou topnou sezónu.
Štípačka špalky naštípe buď na půlky, ta vertikální to umí s použitím křížového štípacího klínu i na čtvrtky!
Hydraulické štípačky se dělí na horizontální a vertikální. Horizontální stroje jsou vhodné na občasné štípání dřeva do krbových kamen nebo na zatopení na chalupě či chatě. Většinou do nich lze vložit kulatinu do průměru 25 centimetrů a délky kolem půl metru.
Štípací tlak mají tyto stroje obvykle v rozmezí 4-6 tun. Pro komfortnější práci je možno dokoupit si stojan. Nestojí moc peněz a rozhodně si díky němu práci s horizontální štípačkou usnadníte.
Horizontální štípačky LEVITA 5 t s motorem o příkonu 2 200 W.Zdroj: Mountfield
Horizontální štípačky mívají standardní napájení 230 voltů, takže se také hodí tam, kde se nemyslelo na třífázové rozvody. Většina horizontálních štípaček se prodává s kolečky, díky nimž má stroj velmi snadnou mobilitu. Tyto stroje se dají pořídit i do 5000 korun.
Na zpracování velkého množství dřeva do kamen nebo kotle je vhodnější vertikální štípačka. Jsou to pořádní siláci. Těžké robustní stroje, zpravidla celokovové konstrukce. Ovšem vysoce stabilní a předurčené pro pořádné penzum práce.
I trávník si před zimou zaslouží vaši péči: Dopřejte trávníku podzimní regeneraci. Poradíme vám, jak na ni!
Takové štípačky pracují se štípacím tlakem třeba i 15 a více tun, ale uživatelsky nejoblíbenější jsou stroje s tlakem v rozmezí 6-10 tun. Na štípání dřeva doma bohatě stačí.
Jaké jsou výhody těchto štípaček? Disponují silnými elektromotory, často třífázovými. Důležité je i nastavení štípací desky do několika poloh, což nám umožní štípat špalky různých délek.
Vertikální štípačka dřeva Powerlog 8 t Profi si poradí s více než metrovými poleny o průměru až 35 cm.Zdroj: Mountfield
Štípací klín je vyrobený z masivního kusu oceli a je mírně skloněn, aby do dřeva začala pronikat nejprve špička, nikoliv celá hrana. Velkou výhodou těchto strojů je i možnost nasazení křížového neboli čtyřramenného klínu, který dokáže polena rovnou čtvrtit.
Ovládání štípačky je velmi snadné a zároveň vyhovuje nejpřísnějším bezpečnostním předpisům. Je koncipováno tak, aby se ruce uživatele nemohly během chodu stroje dostat do pracovního prostoru klínu. Štípačka se ovládá stiskem dvou samostatných pák na každé straně stroje.
Většina vertikálních štípaček má hmotnost vyšší než 100 kg, ale disponují kolečky pro snadnější přemisťování.
Dobré vertikální štípačky se dají pořídit i do 10 tisíc korun, ty nejsilnější stroje na trhu vyjdou třeba i na pětinásobek. To už jsou však štípačky vhodné spíše pro firmy na zpracování dřeva, pro běžné uživatele bohatě postačí modely se štípacím tlakem 6-10 tun.