10. 3. 2020
Že je ještě nepoužíváte? Pak je nejvyšší čas začít! Skvěle se hodí do interiéru i exteriéru.
Představte si, že domů přicházíte pozdě večer tmavou ulicí. Zaparkujete před domem a okamžitě se rozsvítí první světlo s čidlem. Automaticky. Hned se cítíte o něco bezpečněji. Po vstupu do domu nemusíte hledat vypínač v chodbě nebo v garáži, světlo vám na nezbytnou chvilku posvítí a pak se samo vypne. To samé se postupně děje i na chodbě, ve spižírně když hledáte něco k večeři a na schodech, po kterých následně stoupáte do ložnice. Tak vypadá moderně a úsporně nasvícené bydlení díky efektivním světlům s čidlem pohybu.
Kde a jak používat světla s čidlem
Čidla pohybu se ve spojitosti se svítidly často používají na zahradě, přístupových cestách nebo nepřehledných místech kolem domu, kde se nezdržujete, ale pouze přecházíte. To samé platí o chodbách nebo schodech v interiéru. Taková světla svítí v závislosti na nastaveném intervalu zpravidla od 5 sekund do 15 minut. Výhodou čidel je jejich schopnost rozeznávat kromě pohybu také intenzitu světla (často od 10 do 100 luxů), takže se nezapínají během dne. Představují tak pro vás velmi jednoduchou cestu k ušetření co největšího množství elektrické energie.
Zdroj: e-light.cz
Čidla vybírejte podle umístění, použití i systému detekce
Vhodná čidla bychom měli vybírat podle několika kritérií. Nejpoužívanějšími jsou PIR čidla neboli pasivní infračervené detektory, které vychází z tepla snímaného člověka nebo zvířete. Ty se však například nemusí hodit do garáže, kde by je mohla ovlivnit chladnoucí kapota auta a na chvíli je tak rozsvítit. Pokud se tedy rozhodnete pro instalaci světel s čidly, zjistěte si o jejich rozdělení co nejvíce informací. Podrobnosti na toto téma objevíte v článku o pohybových čidlech a svítidlech s čidlem pohybu.
Svítidla s čidlem a samostatná čidla napojená na svítidla nejsou to samé
Možná máte obavy z toho, že senzor ve svítidlech nebude mít dosah na všechny části místnosti, ve kterých potřebujete rozsvítit světlo. Řešením jsou v tomto případě samostatná svítidla a čidla umístěna třeba i v několika částech pokoje nebo na obou koncích schodiště či chodby.
Úsporné žárovky nahraďte raději těmi klasickými nebo halogenovými
Při výběru světelných zdrojů dejte přednost LED osvětlení nebo halogenovým a klasickým žárovkám. Vyhýbejte se výbojkám, zářivkovým trubicím a také úsporným žárovkám. Chvíli jim totiž trvá, než se rozsvítí do plného výkonu a může se stát, že hned v té chvíli se v kratším intervalu vypnou. Před domem je vhodné zaměřit se na bodová svítidla raději než na kahance či lucerny, které vysílají množství zbytečného světla do okolí. Na schody se budou perfektně hodit třeba moderní LED pásky nebo menší vestavná svítidla ve stěně. Dejte si však záležet na tom, aby byl každý schod řádně a tím pádem i bezpečně osvětlen.