31. 7. 2022
O téhle pokojovce se začalo hovořit zejména na počátku 70. let. Tehdy totiž zamotala hlavu botanikům i amatérským a zkušeným pěstitelům. Protože se pilea dobře množí, říká se jí taky štafetová rostlina. Její šíření mezi amatérskými pěstiteli dlouho unikalo pozornosti botaniků. Ti ji totiž nedokázali pojmenovat ani zařadit mezi podobné druhy.
Zlom nastal ve chvíli, kdy do anglických Královských botanických zahrad v Kew doputoval první kvetoucí vzorek rostliny, který byl srovnán s rostlinami ve starých herbářích. Vzorek se shodoval s jednou z čínských rostlin, o níž ale nikdo netušil, jak se z Číny dostala až do zmíněné Anglie.
Misionářská kytka
Rozuzlení bylo přitom nasnadě. První rostliny, či spíše jejich vzorky, putovaly přes Švédsko a Norsko. Sem je dopravili norští misionáři, kteří se stahovali z Číny do Indie. Po Norsku a prakticky i celé Skandinávii se začala rostlinka poměrně rychle šířit, protože byla (a dodnes je) snadno množitelná skrze podzemní oddenky. Nikdo se tak asi nemůže divit, že si pilea kromě jiných přezdívek vysloužila také označení misionářská kytka.
Palačinky nebo penízky?
Typickým znakem téhle pokojovky jsou její penízkovité listy. Čím je rostlina starší, tím se průměry listů zvětšují. Pokud jí budete věnovat náležitou péči, průměr listů může dosáhnout až 15 centimetrů. Někteří pěstitelé ji proto přezdívají penízkovitá rostlina, jiní zase palačinková rostlina. V Číně navíc dodnes věří, že pěstování rostlinky rozmnožuje peníze a násobí hojnost i bohatství.
Jak pěstovat pileu?
Rostlince vyhovuje dobře odvodněná, humózní půda určená přímo pro pokojové rostliny, nejlépe s hodnotou pH mezi 5,5 a 6,5. Protože v Číně roste zejména na chladnějších a vlhkých stanovištích, dařit se jí bude při nižší pokojové teplotě, tedy mezi 15 až 18 °C.
Květináč postavte na místo, kde nedopadají přímé sluneční paprsky a světlo je tady mírně rozptýleno. Pilea nesnáší stín a průvan, ale dobře jí nedělá ani ostré sluníčko. Ideální je, pokud květináč umístíte za okno, které bude orientované na východ nebo na západ. V zimě je vždy nutné ji přesunout k oknu orientovanému na jih, jinak bude v našich podmínkách trpět nedostatkem světla.
Jak na zalévání a hnojení?
Pilea nevyžaduje příliš mnoho vody, ovšem vadí jí i opačný extrém. Nikdy byste proto neměli nechat zeminu v květináči úplně vyschnout. V ideálním případě rostlinu zalijte, počkejte půl hodiny a přebytečnou vodu slijte.
Zalít ji znovu můžete ve chvíli, kdy bude zemina na povrchu květináče suchá. Rostlinu hnojte během vegetačního období zhruba co tři týdny. A to hnojivem speciálně určeným na pokojové květiny.
Jak si penízky namnožit?
Rostlinu můžete množit prakticky během celého roku. Nejúspěšnější však budete na jaře v období od března do května, kdy mají rostliny nejvíce síly. Odstraňte dceřiné rostlinky a zasaďte je do nového květináče.
Mladé rostlinky také můžete nechat zakořenit ve vodě, ale počítejte s tím, že kořínky jsou poměrně křehké a rády se lámou. Proces množení můžete spojit i s přesazením rostlinky, které je doporučováno na začátku každé nové sezóny.
Použité zdroje:
- https://www.ireceptar.cz/zahrada/pilea-peperomioides-pokojova-rostlina-neznama-botanici-amaterske-sireni-20200203.html
- https://www.pokojovky.co/products/pilea-peperomioides
- https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-28259-pilea-palacinkova-kvetina-z-ciny
- https://chalupari-zahradkari.cz/pokojove-rostliny/jak-pestovat-penizkovou-pileu-doma/