Jste zde

Styly ložnice a její uspořádání

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Ložnice je z celého interiéru zřejmě tou nejspecifičtější místností pro vaše bydlení. Chceme v ní odpočívat a spát a zároveň nás ráno její vkusné zařízení musí příjemně vytáhnout z postele. Co všechno může z obyčejné ložnice udělat stylovou místnost?

11. 11. 2016

Základní styly 

Tím nejzásadnějším a nejkomplexnějším je styl ložnice, který si můžete libovolně zvolit a podle toho potom vybírat barvy, materiály, nábytek či doplňky. Mezi ty nejoblíbenější styly patří:

  • klasický/zámecký
  • moderní až minimalistický
  • rustikální/venkovský
  • skandinávský
  • retro
  • vintage

Po těchto šesti stylech následuje ještě styl koloniální, extravagantní či etno, nejsou však už tolik rozšířené. 

Klasika nestárne - a v tomto případě má velmi blízko k zámeckému stylu bydlení.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Klasický styl

Tento styl připomíná zámecký život a dodává interiéru na luxusu. Honosný nábytek s poctivým čalouněním, nepřehlédnutelně velké závěsy nebo postel s nebesy udělají z vaší ložnice hotové království. Dejte si však pozor na přemíru nábytku, ta by byla na škodu. Buďte také opatrní, pokud máte menší ložnici – tento styl se hodí spíše pro ty větší.

Z materiálů zde převládá dřevo, sklo a textilie, a to v pastelových barvách. Nejoblíbenější je podle všeho romantická starorůžová.

Moderní – minimalistický styl

Moderní doba káže co nejméně nábytku a žádné přehnané zdobení. Moderní nábytek tak obvykle napomáhá vytvořit v interiéru dokonalý minimalismus s co nejmenším počtem předmětů i samotných kusů nábytku. Ložnice v tomto stylu může být pěkná a můžete se v ní cítit absolutně nerušeni, na druhou stranu však na někoho může působit stroze a neútulně. 

Moderní ložnice se někomu může zdát strohá. Zdroj: www.bigstockphoto.com

S barvami a materiálem si můžete v rámci tohoto stylu pohrát libovolně, často si ale lidé volí minimalistickou bílou výmalbu a černý nábytek.

Rustikální styl

Staré dobré časy na venkově, přesně to připomíná rustikální styl. Hlavní roli v něm hraje masivní dřevo a pečlivě vyráběný nábytek s dokonalými detaily, byť jsou jakkoli drobné. Dále tento styl čerpá z lásky a úcty k přírodním materiálům, pohrává si s pestrými barvami a květinovými motivy na nábytku i na textiliích. Působí neuvěřitelně útulně a je skutečně radost do takto zařízené ložnice večer co večer uléhat. 

Ložnice v rustikálním stylu - to může být i spousta dřeva a přírodních materiálů.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Skandinávský styl

Skandinávský styl si zamiluje každý, komu přijde sympatický rustikální styl, ale je na něj příliš zdobný. Ačkoli může na někoho působit stroze, kombinace typických materiálů, barev a motivů vás rázem přenese do nádherné Skandinávie a zdejších domků. 

Z materiálu volí dřevo, kámen a sklo, z barev jednoznačně převládá čistá bílá často kombinovaná se světlejšími odstíny modré. Kromě toho do ložnice ve skandinávském stylu patří svíčky a ozdobné tkaniny, textilie s květinami nebo pruhy. Oblíbený je pro svou lehkost a vzdušnost. 

Retro styl

Lákají vás vzpomínky na bytovou kulturu 50. až 70. let minulého století? Pak si můžete zařídit ložnici v retro stylu. Nábytek připomínající část 2. poloviny 20. století nebývá originální, ale vyráběný podle dobových předloh. A retro může být cokoli – od nočního stolku přes postel až po osvětlení a radiátory.

Tento styl si zakládá na takových doplňcích, jako jsou tapety, dobové plakáty, rádio, budík, plechové květináče a další. 

Retro je typické ustálenými barevnými kombinacemi, mezi které patří například šedá – žlutá, zelená – oranžová – modrá, jasně červená – tmavě červená. Z materiálů je nejpoužívanější vinyl, plast a chrom.

Toaletka ve vintage stylu? Proč ne, vytvořte si v ložnici svůj koutek!Zdroj: www.bigstockphoto.com

Vintage

Staré časy může kromě venkovského a retro stylu připomínat i styl nazývaný vintage. Jeho základem je nábytek z 1. poloviny 20. století, ale pozor – přednost před napodobeninami mají opravdu historické kousky, které mohly, ale nemusely projít jakoukoli rekonstrukcí. Na vintage nábytku nesmí chybět drobné nedokonalosti – škrábnutí, rýhy a jiné. 

Z barev si vintage styl potrpí na ty jemné, pastelové, a z materiálů rozhodně na dřevo, ratan a kov. Použité textilie musejí být příjemné na dotek. Celý styl působí přívětivě a útulně. Vintage ložnice je jako stvořená pro všechny romantiky.

Uspořádání ložnice

Co se uspořádání ložnice týče, pravděpodobně se setkáte s mnoha obecnějšími i konkrétními pravidly. Kterými se tedy můžete bez obav inspirovat?

Obecná pravidla pro uspořádání ložnice

Pokud ještě nemáte vybranou místnost, z níž uděláte ložnici, nebo máte možnost tuto místnost změnit, neváhejte a zvolte pro ni východní část bytu. Dosáhnete tak toho, že vás ráno bude příjemně probouzet slunce a večer bude místnost v letních měsících ochlazená. Pro ložnici je důležité, aby byla dobře větratelná, protože spánku nic neprospěje tolik jako čerstvý vzduch.

I na malém prostoru můžete vykouzlit krásné bydlení!Zdroj: www.bigstockphoto.com

Velikostí místnosti se zas až tolik řídit nemusíte. Máte-li obavy z malé místnosti, zažeňte je. I na malém prostoru lze vybudovat ložnici pěknou a útulnou, stačí jen vhodně uspořádat nábytek a neudělat si z ní skladiště nepotřebných věcí.

Uspořádání nábytku a doplňků v ložnici není úplná hračka, ale zvládnout se dá a místnost může být funkční i útulná. Dominantou každé ložnice je samozřejmě postel, ideálně přístupná z obou stran, pokud jde o tu manželskou. K ní náleží z každé strany jeden noční stolek a na něm lampička. Pokud nemáte k dispozici samostatnou šatnu, budete se muset uchýlit i ke skříni nebo komodě, do níž umístíte své oblečení. Nic by si v ložnici nemělo překážet a místností by se mělo dát bez omezení procházet.

Uspořádání ložnice podle Feng Shui

S uspořádáním nábytku a doplňků vám může pomoci také staré čínské učení Feng Shui. To pracuje především s energií čchi, která má v ideálním případě volně proudit prostorem kolem nás, a zajišťovat nám tak harmonii a vyrovnanost. 

Feng Shui se zaměřuje především na postel, ale i na menší kousky nábytku a na doplňky. O posteli říká, že bychom ji neměli umisťovat do přímé linie s dveřmi a nad ni bychom neměli zavěšovat žádné dekorace či lampičky. Zároveň je vhodné neskladovat nepotřebné věci pod postelí, ty by totiž zmíněnou energii brzdily. 

Stejně jako obecná pravidla i Feng Shui radí mít postel přístupnou z obou stran a na každé straně mít noční stolek (pokud se jedná o postel manželskou). Postel by také měla být ukotvena čelem ke zdi a neměla by být přímo pod oknem.

Co říká na ložnici Feng Shui dál?

  • v ložnici by neměla být televize, počítač nebo cvičební nástroje
  • eliminujte rostliny, v nejlepším případě nebudete mít v ložnici žádné
  • pořiďte si víceúrovňové světlo, například lustr, lampičku a jemná bodová světla, skvělé jsou také svíčky
  • do ložnice si dávejte jen takové obrazy a dekorace, které ve vás vyvolávají pozitivní pocity a myšlenky – dekorace v ložnici má na lidskou mysl skutečně velký vliv
  • udržujte v ložnici čerstvý vzduch – jestliže to nelze zajistit větráním, pořiďte si kvalitní čističku vzduchu