Jste zde

Mýty a fakta o ložním prádle

Zdroj: Bonatex.cz

Trávíme v něm několik hodin denně, ale kolik toho o něm víme? O povlečení se navykládá spousta mýtů. Představujeme vám ty největší z nich.

1. 8. 2013

1. Každé povlečení je potřeba žehlit

Mýtus. Bavlněné povlečení se žehličce nevyhne. Ale máme-li doma povlečení z krepu nebo z Jersey, můžeme dát žehlení sbohem. Tyto látky se buď nemačkají, nebo mají svůj typický reliéf, který bychom žehlením zničili.

2. Povlečení je nutné prát na vysoké teploty

Mýtus. Dřív tomu tak opravdu bývávalo – povlečení se vyvařovala a škrobila. Dnes je jiná doba a na cedulkách povlečení tak najdeme příjemnou čtyřicítku. Pokud chceme mít ložní prádlo skutečně svěží, můžeme použít aviváž, anebo ještě lépe pověsit je ven usušit do větru.

3. Satén je nevhodný, protože klouže

Poloviční mýtus. O saténovém povlečení se skutečně právem říká, že je extra hladké, lesklé a že klouže. Je však potřeba vzít v potaz, z čeho je vyrobené. Že se jedná o satén nám totiž prozradí nejvýše to, jaká vazba byla při tkaní použita (atlasová). Satén tak může být vyroben z umělých vláken – a ty opravdu kloužou – nebo i ze 100% bavlny, která sice je poté lesklá a hebká, ale tolik neklouže.

4. Neexistuje povlečení, které v létě chladí a v zimě zahřeje

Mýtus. Řada domácností má jiné povlečení na léto a jiné na zimu. Pod jedním (například saténovým) se v létě nepotí a pod druhým (například flanelovým) se v zimě netřesou chladem. Přitom existují na trhu povlečení s dokonalou termoregulací. Vyrábí se z Jersey tkaniny, která vzniká na speciálním tkacím stroji. Navíc se toto povlečení nemusí žehlit. Stejné vlastnosti májí také Jersey prostěradla.

bonatex-2

Krepové, saténové, jersey povlečení, záleží jen na vás, v jakém materiálu se cítíte nejlépe. Zdroj: Bonatex.cz

5. Bavlněné povlečení pouští barvu

Mýtus. Je tomu právě naopak. Bavlna si své barvy velmi dlouho drží. Jedná se v tomto směru (vedle umělých tkanin) snad o nejlepší materiál.

6. Bavlněné povlečení se nesmí věšet na kolíčky za rohy

Pravda. Ačkoliv je bavlna velmi tvarově stálý materiál a jen tak snadno se nevytahá, věšení za kolíčku přece jen představuje i pro ni trochu silnou kávu. Pověsíme-li ji tak, zaručeně se nám rohy pod tíhou látky vytahají. Proto je mnohem lepší ložní prádlo věšet jen prostým přehozením přes prádelní šňůru.

7. Povlečení je potřeba často a pravidelně vyměňovat

Pravda. Ačkoliv se to nezdá, může člověk během noci vypotit až půl litru potu. Ten se buď odpaří přímo do vzduchu, nebo se vsákne do povlečení a prostěradla. Stejně tak se během spánku odlupují mikroskopické částečky staré kůže, která v povlečení slouží jako potrava roztočům. Ložní prádlo bychom tedy měli měnit jednou za dva až tři týdny, nejpozději jednou za měsíc. Ručníky a osušky pak ještě častěji.

Časy, kdy se naše prababičky sesedly ve světnici při draní peří, jsou pryč. Dnes už leccos chodí jinak, máme spoustu nových technologií, a také spíme v něčem trochu jiném. Je těžké se v nových materiálech vyznat. My se vynasnažíme, abychom vám pomohli se zorientovat.