3. 1. 2025
Cascara se připravuje ze sušených slupek zralých kávových třešní. Slupky se odstraňují, aby bylo možné dostat se k samotnému kávovému zrnu, které se dále upravuje například pražením. „Odpad“, který při tomto procesu vzniká, se dá ale poměrně zajímavě využít. A to prostřednictvím speciální „třešňové kávy“, kterou prý znali mnohem dřív než kávu praženou.
Věděli jste, že káva je vlastně ovoce? Kávovník je ovocný strom, jehož plodem jsou peckovice, respektive pecky kávových třešní, z jejichž obalu se cascara vyrábí.
V EU byla cascara dlouhou dobu zakázaná
Cascara je na trhu už více než deset let. Aby si ale cestu na naše stoly našla, musela urazit poměrně dlouhou a náročnou cestu. Jednu dobu byla dokonce v rámci Evropské unie striktně zakázaná. Souboj o potravinovou bezpečnost ale nakonec vyhrála.
Cesta na evropský trh (vyjma Švýcarska, kde zákaz stále platí) se jí otevřela v červnu 2021. A její popularita začala růst v podstatě přes noc. Co je na cascaře tolik výjimečného a proč si ji zamilujete?
Přečtěte si také: Klenot mezi čaji: Matcha zlepšuje náladu, ale i snižuje cholesterol
Nápoj (nejen) pro naše zdraví
Cascara v sobě kombinuje přednosti čaje a kávy. Obsahuje množství minerálů a antioxidantů, které působí proti zánětům v organismu, podporují činnost mozku a pomáhají také v boji se stresem.
Díky vyššímu obsahu polyfenolů podporuje naši imunitu, pozitivně ovlivňuje náladu i kvalitní spánek. Obdobně jako káva i cascara obsahuje kofein. Je ho však mnohem méně. Například hrnek filtrované kávy má okolo 100 mg kofeinu, hrnek cascary pak cca 22 mg.
Za kolik cascaru koupíte? 200g balení kávových bioslupek pořídíte v průměru za 190 korun.
Prvotní chuť vás asi příliš neosloví
Pokud se rozhodnete být „nevěrní“ klasické kávě, cascara je ideální příležitost, jak proniknout do taje nových vůní a chutí. Po prvním ochutnání nicméně nečekejte zázraky. Ke cascaře si musíte najít cestu (a vyladit chuťové pohárky), což může nějakou dobu trvat.
Chuť cascary můžeme přirovnat k zajímavému čaji, který v sobě kombinuje nasládlé aroma rozinek a medu. V chuti můžete ucítit i tóny rooibosu.
Jak si cascaru připravit?
„Kávový čaj“ připravíte velmi obdobně jako ten klasický. 15 g cascary zalijte půllitrem vroucí vody. Po zalití nechte slupky šest minut louhovat, sceďte a následně servírujte. Dochutit ji můžete medem, stévií nebo třeba javorovým sirupem.
Pokud se chcete cascarou osvěžit, připravte si její studenou variantu. Úvodní postup je stejný. Jakmile nápoj vychladne, přesuňte ho do větší sklenice, do které přidejte šťávu vymačkanou z čerstvých citrusů (např. citrony, limetky, pomeranče apod.). Dochuťte medem a nezapomeňte přidat led.
Použité zdroje:
- https://www.idnes.cz/hobby/domov/cascara-je-caj-z-kavovych-slupek.A120514_125729_hobby-domov_mce
- https://www.kava-arabica.cz/blog-novinek-zajimavosti/co-je-to-cascara/
- https://www.fairbio.cz/blog/co-je-cascara-a-proc-byste-ji-meli-ochutnat/
- https://fathers.cz/vse-co-chcete-vedet-o-cascare/