Jste zde

Teplé světlo bydlení zútulní, studené pomůže v soustředění. Poznáte je?

žárovky na balkoně Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nepodceňujte výběr světla do jednotlivých místností! Barevná teplota světelného zdroje je důležitý parametr, který ovlivňuje nejen vaše vnímání prostředí, ale i schopnost soustředit se.

11. 7. 2020

Barevná teplota je jeden z nejdůležitějších faktorů, kterého bychom si měli všímat při výběru světla. Různé zdroje světla totiž vyzařují různé tóny bílé, a odlišně tak působí nejen na atmosféru v místnosti, ale i na vaši výkonnost a rozpoložení.

bigstock-closeup-of-burning-candles-spr-247358983.jpg

světlo svíčky
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Barevná teplota svíčky je 1900 Kelvinů a obvyklá barevná teplota denního světla se pohybuje okolo 5000 Kelvinů.  

Trocha fyziky

Barevná teplota, odborně teplota chromatičnosti, je důležitý technický parametr, který říká, jaký je barevný tón bílého světla. Prozrazuje, zda světelný zdroj vyzařuje teplé bílé světlo, které je méně intenzivní a nažloutlé, nebo vyzařuje ostré bílé světlo s modrým nádechem, které působí studeně. 

bigstock-vintage-style-light-bulbs-hang-363311611.jpg

žárovka
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Teplota chromatičnosti se udává v Kelvinech a platí, že čím je Kelvinů méně, tím se světlo teplejší.

Teplá bílá, která je charakterizovaná hodnotou do 3300 Kelvinů, má nejblíže ke klasické wolframové žárovce. Svítí do žluta až oranžova a na mnoho z nás působí uklidňujícím dojmem.

Studená bílá, jejíž hodnota se pohybuje v rozmezí 6500–9000 Kelvinů, má nejblíže k zářivkám a v domácnosti se s ní nesetkáme. Respektive: Neměli bychom se s ní setkat, protože negativně ovlivňuje denní biorytmus.

Ideálním kompromisem je proto denní bílá, jejíž hodnota je 3300–6500 Kelvinů. Tato barevná teplota má nejblíže přirozenému světlu, je pocitově neutrální a nebolí nás z ní hlava a ani nás z ní nepálí oči. 

Světlo utváří dojem celé místnosti

Různé odstíny bílého světla ovlivňují atmosféru v místnosti, psychiku i vaši aktivitu. Mají vliv na kvalitu spánku i na množství odvedené práce.

Světlo, které působí teplým dojmem, navodí klidnou atmosféru, místnost zútulní a napomůže k relaxaci. A naopak. Světlo, které působí studeným dojmem, zvyšuje pracovní aktivitu i schopnost soustředit se, motivuje k lepším výkonům a blokuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu, který stojí za kvalitou spánku. 

Účinky teplého a studeného světla lze vhodně využít

Teplé barvy jsou pro většinu z nás příjemnější. Hodí se do místností, kde odpočíváme a relaxujeme, tedy do obývacího pokoje, do ložnice, koupelny, do dětského pokoje nebo do kuchyně nad jídelní stůl. 

bigstock-girl-using-smartphone-on-bed-b-274878547.jpg

mobil v posteli
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
S problematikou studeného světla souvisí i dívání na televizi nebo používání mobilu těsně před spaním. Světlo s modrým nádechem totiž výrazně ztěžuje usínání a narušuje kvalitu spánku.

Denní bílá, tedy chladnější bílý tón bílé, je naopak vhodný do místnosti, kde se potřebujeme soustředit, tedy do pracovny, do kuchyně nad kuchyňskou linku i do koupelny nad zrcadlo, aby ženě ulehčila líčení. Velmi studená bílá se zase hodí do sklepa, výrobních hal nebo do jiné místností bez oken. 

Modré studené světlo ztěžuje usínání

Pamatujte, že studené světlo není zdravé v nočních hodinách. Žárovky s hodnotou nad 3300 Kelvinů by nikdy neměli být v lampičce na nočním stolku. Používáním studeného světla dvě hodiny před spaním totiž narušuje spánek. Váš mozek získává mylnou představu, že je den a není čas jít spát.