12. 8. 2022
A vězte, že nejde jen o to, že každá patří do jiné skupiny barev. Tyto dvě skupiny se totiž výrazně liší ve svých účincích – jak na nás samotné, tak i na místnost, ve které se ve větší míře uplatňují. Mají vliv na to, jak subjektivně vnímáme teplotu v určité místnosti, i na to, jak nám přijde tato místnost veliká. Můžeme jejich pomocí prostor opticky zmenšovat i zvětšovat.
Teplé barvy totiž vystupují do popředí: Místnost se tedy po optické stránce stává menší. Studené barvy pak mají tendenci ustupovat do pozadí a tím opticky místnosti přidávat na prostoru.
Pokud tedy bojujete s titěrným obývacím pokojem, pak ho vymalujte spíše studenou barvou než barvou teplou. Pozor ale na to, že v potaz musíte brát i další faktory – jako je orientace místnosti na určitou světovou stranu, nebo její teplota.
Studené barvy – uklidňují a chladí
Modrá, fialová, tyrkysová, zelená… spektrum chladných barev je široké a stejně tak široké jsou i jejich účinky. Na člověka působí chladné tóny uklidňujícím účinkem, jsou ideální pro relax, odpočinek.
Pozor ale na to, že prý ochlazují i city. Proto je třeba v ložnici použijte, ale nestavte její design pouze na studených barvách. V ložnici byste se měli zklidnit, nicméně přílišné zklidnění je v některých chvílích také na škodu…
Mimo to studené barvy prostor opticky zvětšují a ochlazují. Vyhněte se jim tedy ve chvíli, kdy jsou okna orientovaná na sever a v místnosti je chlad, studenými tóny ji neprohřejete. Pokud máte okna naopak orientovaná na jihozápad a do místnosti dlouhé hodiny svítí slunce, zbrzděte jeho účinky právě chladnými barvami.
Chladné barvy se hodí do místností, ve kterých chce člověk hlavně odpočívat a relaxovat (ložnice, obývací pokoj, odpočinková zóna v dětském pokoji), případně do míst, která jsou sama o sobě světlá a teplá – a studená barva je příjemně „zneutralizuje“ a zjemní.
Teplé barvy – aktivizují a zmenšují
Slunečnicově žlutá, oranžová, červená, světlounce trávově zelená – to jsou teplé barvy, které nás „nutí“ do činností, aktivují naše smysly i naši mysl, působí hřejivě. Jen si člověk musí dát pozor na to, aby byly místnosti dobře osvícené i umělým světlem – jinak bude místnost vymalovaná teplými barvami vypadat stísněně a tmavě.
Teplé barvy místnosti oteplují (jsou proto ideální do prostor, kde jsou okna orientovaná na sever), zároveň je ale zmenšují (oranžová do mrňavého obýváčku není dobrá volba). Zároveň se hodí do místností, ve kterých se člověk potřebuje koncentrovat a soustředit. Nebojte se tedy teplé barvy použít v pracovnách nebo v dětském pokoji v zóně, kde se dítě věnuje studiu.
Teplé barvy se také hodí do chladných a tmavých místností, které dokážou prosvětlit a prohřát. Stejně tak si vhodně zvolené teplé barvy poradí i se subjektivním pocitem chladu v místnostech, kam slunce příliš nesvítí.
Zdroje:
- https://www.prozeny.cz/clanek/na-barvach-zalezi-jakymi-vymalovat-interier-65906
- https://radce.ulovdomov.cz/ucinky-barev-v-interieru/
- https://www.foa.cz/blog/studene-a-teple-barvy--jak-ovlivnuji-interier/
- https://www.idnes.cz/jenprozeny/volny-cas/pusobeni-barev-v-interieru.A170818_080015_jpz-volny-cas_jph1
- https://www.homeincube.cz/teple-barvy-mohou-v-chladnych-mesicich-mirne-prevazovat-jak-je-vhodne-pouzit-hotovo/