29. 12. 2020
Víte ale jaký teploměr použít a jak přesná jsou měření u jednotlivých typů teploměrů?
Klasický rtuťový teploměr
Tento teploměr se používá nejvíc v lékařském prostředí a umožňuje jednoduché měření rektální, orální a axilární teploty. Je nutné jej po každém použití očistit alkoholovým bavlněným tamponem. Teplota u tohoto teploměru je viditelná za více než 3 minuty. Tento typ teploměru je ideální pro dospělé. A co je potřeba zmínit: Od roku 2009 je jeho prodej zakázaný. Byť se o něm hovoří jako o vůbec nejpřesnějším způsobu měření.
Elektronický teploměr
Nabízí stejnou kvalitu měření jako běžný teploměr. Po měření zvukový signál oznámí, že bylo měření provedeno, výsledky jsou poté zobrazeny na displeji, aby bylo možné snadno přečíst teplotu.
Po každém použití musí být teploměr dezinfikován vatou namočenou v alkoholu. Některé modely jsou navržené s pružnou špičkou, která usnadňuje vložení pod paži dítěte. Tento typ teploměru je ideální pro celou rodinu.
Ušní teploměr
S tímto teploměrem zjistíte velice rychle vaši teplotu, a to jednoduchým přiložením k uchu. Měření je prováděno na principu infračerveného světla. Teplota se poté zobrazí na displeji.
Je vhodný pro celou rodinu, ale měření je mnohem méně přesné u dětí mladších dvou let.
Čelní teploměr
Jak již název vypovídá, tento teploměr měří vaši teplotu přiložením k čelu. Jediná podmínkou je mít čelo suché. Pot tedy řádně osušte. Je vhodný pro všechny dospělé a děti starší 5 let. Nejčastěji se používá při sledování pacientů s možností měření bez jejich vyrušení.
Kterému teploměru dáváte přednost vy?