Malé byty mají bezesporu své kouzlo a pro ty, kteří k bydlení nepotřebují několik velkých místností a zároveň chtějí ušetřit, jsou jako dělané. I na 1+1 nebo garsonce se dá a ledacos vylepšit a udělat z nich perfektní domov.
23. 8. 2024
Ač lidé vyhledávající skromné bydlení počítají s malým prostorem, rádi si byt přizpůsobují a vymýšlejí nejrůznější způsoby, jak v něm prostor ušetřit a ještě mít domov docela originální. Načerpejte inspiraci jednoduchými tipy, jak opticky i reálně malý byt zvětšit:
Práce s prostorem – to nejdůležitější
- Vybírejte menší kusy nábytku, například místo gauče dvě pohodlná křesla a místo velké obývací stěny nějakou decentnější. Nejvhodnější je pro tyto účely nábytek skládací.
- Pracujte s moderními materiály. Vyhněte se oblíbenému, zato mohutnému zabydlování, například dřevu a kůži.
- Využijte každý kousek prostoru. Nepočítejte jen se zemí nebo stěnami nízko nad ní. I u stropu je místo, třeba na krásnou a netradiční knihovničku nebo úschovnu na důležité dokumenty.
- Nenechávejte si nedůležité věci (na očích). Menší byt začne snadno působit jako skladiště, což jistě nechcete. Potřebné věci se snažte uklidit do skříněk.
- To, co znáte z vysokých interiérů, můžete mít doma a ještě ušetřit spoustu místa. Pořiďte si patrovou postel a místo pod ní využijte třeba pro psací stůl nebo skříňky.
- Pokud se vám myšlenka postele v patře nelíbí, udělejte si pod normální postelí nenápadný úložný prostor. Bude se vám hodit, v malém bytě dvojnásob.
- Jestliže disponujete pouze jednou obytnou místností, oddělte postel jakoukoli stěnou od zbytku vybavení – od kuchyňské linky, stolu a židlí. Nevěřili byste, jak kouzelný je výsledek.
Optické zvětšení – jak ošálit oko
Byt se dá jednoduše, a přitom velmi efektivně zvětšovat i opticky, nejen reálně, přemýšlením o každém centimetru a následném opatrném pořizování nábytku.
Jak na jednotlivé místnosti:
- Mějte ve všech místnostech stejnou podlahu. Celý byt tak bude působit otevřeně. Nemá cenu ho jakkoli členit různobarevnými plovoucími podlahami, dlažbou nebo koberci a linem.
- Podlahu volte tmavší, než jaké plánujete mít stěny.
- Naopak se zaměřte na to, abyste měli co nejsvětlejší strop.
- Buďte opatrní, jestliže chcete mít jinou barvu stěn v obytné místnosti, v kuchyni, na toaletě či v koupelně. Ideálním řešením je použít všude stejnou barvu, ale v různých odstínech, případně barvu neutrální.
- Dejte pozor na tapety se vzorem. Vypadají sice nádherně, ale hodí se spíš do větších prostor. V garsonce nebo v 1+1 by opticky prostoru spíše ubraly.
- Kromě polic a knihovniček u stropu dbejte na to, aby váš nábytek byl níž než v úrovni očí. Místnost tak bude vypadat vyšší.
- Kromě barev se dá využít i mocné síly zrcadel. Věřte, že ta váš byt opticky zvětší bez jakékoli větší námahy.
- Světlo je váš přítel. Snažte se o příjemné a dostatečné osvětlení, nebojte se jej umístit i před zrcadlo. A spolehněte se na elegantní malá svítidla, nikoli na velké lampy a lustry.
- Za zkoušku stojí také prosklené dveře, například s matným sklem, pokud jde o koupelnu a toaletu. Sklo, byť matné, propouští světlo a světlo v každém koutku bytu, to je přesně to, co potřebujete.
Zdroje:
- https://www.bonami.cz/c/jak-zaridit-maly-byt
- https://www.ceskestavby.cz/clanky/15-triku-jak-zaridit-maly-byt-27899.html
- https://www.biano.cz/magazin/osm-tipu-jak-zaridit-maly-byt-1-plus-1
- https://www.kastanova.cz/desatero-pravidel-pri-zarizovani-maleho-bytu/