13. 11. 2024
Kromě vítězů ale existuje i speciální kategorie piv, o která není zájem. Nejlepší, ale taky nejhorší piva mapuje rovnou několik tematických webů. Mrkli jsme na jeden, kde jednotlivá piva hodnotí sami milovníci zlatavého moku. Kdo obsadil poslední příčky?
Antoš – Chocholáč 11°
Tenhle PALE ALE nehodnotí pivaři vůbec dobře. V chuti totiž nedominuje hořkost, ale kyselost, která je pravděpodobně způsobena přídavkem ananasu. Jedenáctku, kterou uvařil pivovar Antoš Slaný, charakterizuje velmi světlá barva a cenovka hrubě převyšující sto korun. Pivu náleží jedna hvězdička z pěti.
Přečtěte si také: Nejlepší pivo roku 2024: Podle sládků je jím pivo z Radotína. Znáte ho?
Mittrowsky světlé 12°
Tenhle světlý ležák se pivovaru na farmě Eden příliš nepovedl. I když jde o sladové pivo s jemným chmelením, ti, kdo ho už ochutnali, se svorně shodují na tom, že pivo má do pitelného moku hodně daleko. Možná za to může netradiční vůně po kvasnicích, kterou doplňuje závan jablka. Od pivařů si tohle pivo vysloužilo pouhou jednu hvězdičku.
Jirsák – 12°
Po jedné hvězdičce obdržela i dvanáctka Jirsák, kterou uvařili v minipivovaru U Jirsáka. Ti, kdo tohle pivo ochutnali, poukazují na „jogurtovou“ vůni a zakalení, které bude pravděpodobně způsobené barevným sladem. V chuti dominují ovocné tóny, které poměrně záhy přebije štiplavá hořkost.
Kutílek – pšeničná 11°
Jednu hvězdičku si vysloužilo i pivo Kutílek – pšeničná 11°, které uvařil nezávislý pivovar Žlebské Chvalovice. Ve vůni je cítit banánový závan, chuť je dosti nasládlá a těžká. Pěna je řídká a poměrně brzy mizí. Hořkost a pitelnost je dle vyjádření pivařů dosti mizerná. Namísto decentně hořkého závěru dostane jazyk pivaře dávku čehosi nedobrého a štiplavého.
Mohlo by vás zajímat: Nejlepší česká piva podle cizinců: Plzni první místo uteklo o fous. Kdo vyhrál?
MMX Stout
Tohle svrchně kvašené pivo irského typu bylo uvařené ze tří druhů chmele a sladu. Ve vůni dominuje káva a karamel, v chuti pivaři cítí náznak pendreku. I přes svrchní kvašení pivo vzbouzí dojem, že jde o klasický tmavý ležák s velkým přídavkem praženého sladu a vyšším chmelením. MMX Stout od stejnojmenného pivovaru získal od pivařů pouhou jednu hvězdičku.
Harrach Helles
Tenhle ležák charakterizuje výrazně světlá barva a jemná hořkost, které je docíleno německou odrůdou chmele Spalter Selekt. Ti, kdo Harrach Helles ochutnali, jej vůbec nehodnotí dobře. V chuti je rušil diacetyl a acetaldehyd a zmíněná barva byla naprosto mimo tento pivní styl.
Starobrno Řezák
Tohle polotmavé výčepní pivo si srdce ani chuťové pohárky pivařů nezískalo. V chuti dominuje káva se zbytky karamelu a chmelu. Pivo je „řídké“ a po jeho vypití pravděpodobně nebudete mít chuť na další. Pivaři se shodují, že jde o další zbytečnou položku na nápojových lístcích.
Přečtěte si také: Známe nejlepší piva roku 2023: Medaile si odnesly malé pivovárky i známí giganti
Grešlák modrý
Další světlé výčepní pivo od nymburského pivovaru dostalo po jedné hvězdičce. Levnější pivo z privátních řetězců má nasládlou a nepříjemnou chuť. Říz zde v podstatě neexistuje a pěna taktéž ne. Největším problémem je ale podle pivařů jeho „vůně“. Ta je prý odpudivě kvasová, a připomíná natrávené jídlo.
Halloween Bucket 15°
Tenhle speciál láká na chuť ovesných vloček, dýně Hokkaidó, sušenek, kakaových bobů, lískových ořechů a skořice. Ve finále jde o pivo se silnou kyselinkou a troškou „Granka“. Jemný náznak skořice a nasládlé dýně pivaře vůbec nepotěšil. Hořkost je zde minimální, říz žádná a pitelnost mizerná.
Kolštejn – Dolmen 11°
Tenhle polotmavý ležák spatřil světlo světa v roce 2013 a pivaře příliš nepotěšil. Ačkoliv jeho výrobce láká na karamelovou chuť a chmelovou vůní s mírnou hořkostí, pivaři se svorně shodují na tom, že jde o málo výrazný ležák se slabším řízem a chybějící pěnou. V mnohých recenzích je v chuti zmíněn i „odlakovač“ nebo závan ředidla.
Použité zdroje:
- http://www.atlaspiv.cz
- https://www.tasteatlas.com/
- https://ceske-pivo.cz/