Jste zde

Trnky: Ovoce chudých je k jídlu až s prvními mrazíky. A udělá dobře vašemu zdraví!

přemrzlé trnky Zdroj: Bigstockphoto
Dnes jsou neprávem opomíjené, kdysi byly ovocem chudých. Připomeňte si s námi trnky! Velmi zdravé plody, které vám pomohou překonat nadcházející období chřipek a nachlazení.

19. 9. 2021

Trnka obecná neboli slivoň trnka je listnatý trnitý keř nebo malý strom, který obvykle roste ve volné přírodě. Narazit na něj můžete na kraji lesa, podél cest, na pasekách i na slunných stráních, kde vytváří nepropustná houští, která poskytují útočiště mnoha ptákům. Keř kvete od března do dubna a jeho plody dozrávají od října do listopadu. Vyplatí se je však nechat přejít mrazem

bigstock-prunus-spinosa-blackthorn-or-352744448.jpg

slivoň trnka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Trnitá slivoň trnka je lákadlem pro mnoho druhů motýlů i útočištěm ťuhýků, strnadů a mnoha dalších ptáků. 

Léčivé od květů až po kůru

Trnky jinak také prunélky nebo trpké švestky jsou malé jedlé peckovice, které mají zelenou dužinu a modrou až modročernou barvu. Čerstvé jsou velmi kyselé až trpké, jakmile však přejdou mrazem, mírně zesládnou, změknou a navíc se uvolní i cenné látky, kterými jsou doslova nabité.

Tip: Nevyhazujte trnkové pecky. Dobře vysušené poslouží jako náplň do nahřívacího polštářku, který uleví při bolesti zad a kloubů. 

Trnky jsou bohatým zdrojem mnoha vitamínů, minerálních látek, vlákniny a dalších cenných látek, které mají pozitivní vliv na naše zdraví.

Posilují organismus, čistí krev, chrání buňky před volnými radikály a pomáhají při zažívacích potížích. Zbaví vás překyselení žaludku, zastaví průjem a urovnají trávení. Pomáhají při nachlazení, chřipce i rýmě, zbaví vás bolesti v krku a uvolní dýchací cesty. Používané jako obklad zlepší pleť i pokožku a pomohou urychlit hojení ran. 

Léčivé však nejsou jen plody. K léčebným účelům můžete využít i listy, kůru i voňavé květy, které jsou výborným lékem při ledvinových potížích. 

bigstock-tiny-white-flowers-on-blacktho-31851881.jpg

trnkové květy
Zdroj: 
Bigstockphoto
Trnkové květy, které jsou plné sladkého nektaru, se na keři objevují dříve, než vyraší listy. 

Trnky chutnají tak kysele, že vám zkřiví ústa

S ochutnáváním trnek vyčkejte radši až do prvních mrazíků, které způsobí, že plody zesládnou. Jinak vás svou chutí rozhodně neosloví!

Tip: Se sběrem trnek nemusíte čekat, až udeří první mrazy. Obvykle stačí, když je na noc uložíte do mrazáku. 

Z trnek a většího množství cukru můžete připravit vynikající kompot, marmelády, džemy i povidla. Hodí se však i na lisování šťáv, k přípravě léčivého sirupu, ovocného vína, které svou chutí připomíná portské, nebo také k výrobě velmi kvalitní pálenky zvané trnkovice. 

bigstock-masala-tea-a-cup-of-tradition-409499725.jpg

trnkový čaj
Zdroj: 
Bigstockphoto
Léčivé účinky trnek můžete čerpat ve domácího sirupu, likéru i čaje, který výborně uvolní dýchací cesty. 

Zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Trnka_obecn%C3%A1
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Trnka_(plod)
  • https://prima-receptar.cz/trnka-obecna-magicka-i-leciva/
  • https://www.vitalia.cz/clanky/recepty-z-trnky-jsou-nabite-vitaminy/
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/magicka-trnka-je-dobry-soused-pritel-v-zahrade-lekar-i-sarlatan-27449.html 

Související články