1. 5. 2021
Dekupáž je jednoduchá výtvarná technika, s jejíž pomocí ozdobíte nejrůznější předměty krásnými motivy, které vám padnou do oka. Dobrou zprávou je, že k tomu nepotřebujete žádné speciální nadání. Pokud se obáváte, že vaše kvality nespočívají v šikovnosti a kreativitě, hoďte strach za hlavu a pusťte se do toho!
Ozdobte cokoli. Do svého bytu i jako dárek
V prvé řadě určitě musíme říct, že dekupáží můžete jednak vyzdobit své bydlení, ale také s ní můžete udělat radost někomu jinému – touto technikou ozdobené předměty jsou totiž krásnými dárky, které sami s láskou vytvoříte. Ozdobit lze navíc téměř cokoli – dřevo, papír, textil, plast, kov i další materiály.
S ubrouskovou metodou si údajně hráli už lidé v 18. století, její původ sahá do této doby do Benátek. Název metody je však odvozen od francouzského slovíčka decouper, tedy v překladu „vyřezávat“. Postupem času se metoda změnila, původní dekupáž byla docela odlišná od té, o které si budeme povídat dál.
Co budete potřebovat a jak vdechnete starým věcem nový život?
Než začnete cokoli tvořit, ujistěte se, že máte všechno, co potřebujete, tedy lepidlo, bezbarvý lak, nůžky, štětce a vybrané ubrousky, jejichž motivy vás tak uchvátily. Využít můžete nejen ubrousky, ale i plakáty, noviny, časopisy nebo jakékoli obrázky, například z kalendáře.
A dál? Je to jednoduché. Pokud jste si vybrali ubrousek, vystřihněte část motivu, kterou chcete nanést. My jsme si vzali malou dřevěnou truhličku na šperky, jejíž vzhled už nebyl tak úplně reprezentativní. Jakmile budete mít vystřiženo, odstraňte všechny vrstvy ubrousku kromě té jediné s motivem. Tu si dejte na stranu.
Připravte si štětec a lepidlo a natřete plochu, v našem případě jsme natřeli vrchní část truhličky. Nikdy nenanášejte lepidlo na samotný ubrousek, při sebemenším pohybu byste si ho vmžiku roztrhli. Jakmile natřete doplněk lepidlem, přiložte vystřiženou část ubrousku a uhlaďte ji štětcem, který jste jen namočili do vody, nikoli do lepidla. Nechte vše zaschnout. Poté polepenou plochu ještě jednou přetřete celou lepidlem. Tím se motiv dokonale přilepí.
Až zaschne i tato vrstva, přetřete ji ještě bezbarvým lakem. To zajistí přirozený vzhled. Nikdo nepozná, že nejde o práci zručného dekoratéra, dokud se sami neprozradíte.
Jak na textil? Připravte si žehličku
Ubrousky se na dřevě a dalších materiálech snadno fixují lakem, ale s textilem na to musíme jít jinak. Pokud jde například o tričko, nejprve ho vyperte a vyžehlete. Část látky, na kterou chcete motiv nalepit, natřete lepidlem na textil, přitiskněte motiv, po zaschnutí opět přetřete lepidlem. Jakmile zaschne, zažehlete ho přes tenkou látku nebo pečicí papír. A je hotovo!
3D dekupáž pro fajnšmekry
Chcete své umění ubrouskové techniky ještě povýšit? Neváhejte a zkuste 3D dekupáž. Vyjímat se může například na hrnečku, květináči nebo jiné nádobce. Ke všemu zmíněnému budete potřebovat ještě samotvrdnoucí hmotu. Vždy použijte menší množství, než se vám podle motivu bude jevit jako akorát – to proto, aby vám motiv na hmotě rozměrově seděl, vyboulí se totiž. Touto metodou snadno vytvoříte třeba hrnek s fotbalovým míčem pro nadšeného fotbalistu i další pěkné věci.
Naše tipy na závěr
- Při polepování svíček budete potřebovat speciální nehořlavé lepidlo.
- Porcelán, sklo a keramiku musíte před nanášením lepidla pořádně umýt.
- Porcelán, sklo a keramiku dejte pro zafixování do trouby (stačí několik minut při teplotě 160 °C).
- Polepený textil perte jen ručně a neždímejte ho.