27. 1. 2021
Decoupage, neboli ubrousková metoda, je snadná a rychlá výtvarná technika, kterou můžete zkrášlit téměř jakýkoliv materiál. Ozdobit můžete dřevo, textil, umělou hmotu, sklo či plech. Novou tvář můžete vdechnout starému květináči, bílému nezajímavému rámečku či obyčejnému zrcadlu nebo krabičce. Fantazii a vaší nápaditosti se meze nekladou.
Potřeba je nejen trocha zručnosti a fantazie
U této techniky budete potřebovat štětec s jemnými štětinami. Pokud zvolíte štětec s ostrými a tvrdými štětinami, hrozí roztrhání ubrousku. Ostré a špičaté by naopak měly být vaše nůžky. Stříhání vybraného motivu vám hodně ulehčí. Samozřejmě nesmí chybět obrázek, který chcete nalepit. A jak už název techniky napovídá, nejčastěji se používají ubrousky.
Ozdobené předměty se mohou stát originálním dárkem. Zkuste si zkrášlit například nezajímavou dřevěnou šperkovnici. Zdroj: www.bigstockphoto.com
V obchodě však můžete sehnat i speciální papíry, které jsou určené pro tuto techniku, nebo můžete použít i zbytky tapet. A podle povrchu předmětu, který chcete zkrášlit, vyberte v obchodě s výtvarnými potřebami speciální lepidlo. Budete-li zdobit svíčky, zvolte lepidlo, které bude nehořlavé a při pálení nebude zapáchat. Chcete-li ozdobit povlak na polštář, tričko nebo jinou textilii, zvolte lepidlo, které je možné na závěr fixovat zažehlením přes pečící papír.
A jak na to?
V prvé řadě si vystřihněte z ubrousku motiv, který se vám líbí. Jste-li začátečník, zvolte obrázek, který bude větší a jednodušší, půjde vám snadněji vystřihnout. V obchodě se většinou prodávají třívrstvé ubrousky, proto je nutné z ubrousku opatrně oddělit dvě spodní vrstvy tak, aby vám zůstala pouze horní potištěná vrstva. Pomoci vám může pinzeta nebo izolepa. Necháte-li na ubrousku více vrstev, nemusel by vám držet.
Předmět, který chcete ozdobit, řádně omyjte a osušte. Květináč můžete natřít i akrylovou barvou, která by však měla být světlejší, aby motiv, který lepíte, nezanikl. Vyčkejte, až barva na květináči úplně zaschne!
Zdobíte-li textil, dejte si velmi záležet na přilepení obrázku. Velkou pozornost věnujte jeho okrajům. Nepoužívejte strečový materiál a ozdobenou textilii perte už jen v ruce. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Lepidlo nikdy nenanášejte přímo na ubrousek, ale speciálním lepidlem potřete místo, kam chcete obrázek nalepit. Vystřižený obrázek opatrně přiložte na lepidlo a pomocí štětce jej ještě přetřete tenkou vrstvou lepidla a vyhlaďte bublinky a záhyby, které vám vznikly. Nelekněte se! Lepidlo je zpočátku bílé. Po úplném zaschnutí však zprůhlední.
Na závěr můžete obrázek zafixovat lakem na nehty nebo přestříkat lakem na vlasy. Pokud předmět umísťujete ven, přelakování je nutnost. Květináč, ve kterém budete mít zasázenou květinu, přelakujte i zevnitř, aby vám květináč nenatáhl vodu. Voda by totiž mohla vaši dekoraci zcela zničit.
Zajímavého efektu docílíte i pomocí krakelovacího laku
Ubrouskovou techniku můžete ozvláštnit i jinými zajímavými efekty a technikami. Ke zdobení můžete použít například třpytková lepidla či barevné kamínky. Velmi zajímavý efekt vám také vykouzlí strukturované pasty, které se dají zakoupit v každém větším papírnictví. Nanesená pasty po zaschnutí vytvoří 3D efekt.
Vhodnou technikou, kterou můžete také ozvláštnit ubrouskovou metodu, je technika krakelování. Touto technikou na předmětech vytvoříte efekt popraskání a vdechnete předmětům starodávný vzhled. Před samotným lepením ubrousku je nutné předmět natřít krakelovacím lakem a dvěma odlišnými barvami. Aby byl efekt opravdu výrazný, doporučujeme použít dvě kontrastní barvy a druhou vrstvu natřít silněji. Čím silnější totiž bude horní vrstva barvy, tím větší praskliny vám vzniknou. Důležité také je, vést tahy jedním směrem!