Koupě bytu je rozhodnutí na celý život. Upíšete se k hypotéce, vezmete na sebe závazky. I proto by měl být nový byt perfektní. Odhalit „fígle“ developerů, zapomenout na kompromisy a chtít jen to nejlepší vám pomůže designérka Kateřina Pečeňová.
12. 3. 2013
Dnešním článkem startujeme seriál, který svým jménem a erudicí zaštítila Kateřina Pečeňová ze studia Designer-ka. Postupně se podělí o své zkušenosti z oblasti bytového designu i dalších témat, která souvisejí s bydlením. Zároveň převzala otěže Poradny, kde budete moci klást odpovědi z oblasti bytového designu.
Teď už ale ke všemu, co se pojí s koupí nového bytu. Slovo dostává Kateřina Pečeňová:
Splňuje byt všechny vaše nároky i do budoucna?
Základní otázka, kterou si musíte před podepsáním kupní smlouvy bezpodmínečně položit: Je nový byt dostatečný pro všechny vaše nároky a může i v budoucnu splnit všechna očekávání, která máte? Ze všeho nejdříve proto opravdu pozorně prostudujte půdorys. Zvažte přesně, co všechno potřebujete v bytě, jak ho budete nejčastěji užívat – zda je u vás často velká společnost, návštěvy, jestli potřebujete pracovnu, zda máte v plánu pořídit si děti…
Zjistěte, kolik metrů čtverečních mají chodby, předsíně, zda to není na úkor pokojů. Promyslete, jestli se neprolínají klidová a společenská zóna bytu.
Vypadá váš byt ve vizualizacích krásně? Pohlídejte si i jeho reálnou podobu, ďábel se ukrývá v maličkostech. Zdroj: behance.net
Má byt technickou místnost? Ne? Kde tedy bude pračka? Budete ji muset vtěsnat do koupelny? Je na to koupelna dost velká? Nebo snad do kuchyně? Pokud máte kuchyni propojenou s obývacím pokojem, pračka v provozu určitě není vhodná kulisa ke sledování televize či rozhovoru s návštěvou…
A co šatny? Dobře vyřešená šatna ušetří místo na objemné skříně v jednotlivých pokojích. Do vybíraného bytu proto vyrážejte vždy s metrem a foťákem v kapse.
Pozor na rozvody a finty s měřítkem!
V dostatečném předstihu myslete zejména na kuchyň, zda rozmístění rozvodů elektřiny, plynu a vody odpovídá vaší představě, abyste ve finále nezjistili, že bude potřeba vše „překopat“. Buď to nebude možné (což je asi nejčastější případ), nebo to bude příliš nákladné a vy budete celý život koukat na něco, co není podle vašeho gusta a bude vás to znervózňovat.
Případné klientské změny konzultujte s odborníkem a na převzetí bytu si pozvěte právě tohoto odborníka nebo někoho dalšího, kdo si případně všimne případných problémů.
Pozor také na finty s měřítkem. Pokud vám developer předá půdorys s navrhovaným zařízením, vždy si na místě přeměřením ověřte, zda se do jídelny opravdu vejde velký stůl pro osm lidí (i se židlemi), jak je nakresleno na obrázku. Abyste nakonec nepřišli na to, že se do kuchyně stěží vejde stůl pro čtyři. Papír snese všechno, ale realita je pak tvrdá…
Využijte při koupi a následném zařizování bytu služeb odborníků, ti vám ve výsledku ušetří čas, nervy i peníze. Zdroj: artbistro.monster.com
Zvýšenou ostražitost si zaslouží nakreslené koncertní křídlo v mezonetovém bytě v patře, kam vedou schody široké 90 cm a malé okno. Jak by tam ten klavír asi člověk dostal?
Předem také zjistěte, jaká podlaha bude instalována. Nejlevnější lamino z kutilského řetězce opravdu nenadělá parádu v bytě, za který dáte několik milionů …
Radiátory, orientace i spárořez – ďábel se ukrývá v detailech
Velmi důležitá je i podoba a umístění otopných těles (radiátorů). Udělejte si představu nebo se poraďte s interiérovým designérem, jak budete řešit zařízení či zastínění oken v případě, že radiátor výrazně zavazí či zasahuje do okna a podobně.
Orientace ke světovým stranám ovlivňuje prosvětlení bytu, podle toho pak volte (pokud máte tuto možnost) barvu podlahy a dveří.
S měřítkem se dá neuvěřitelně kouzlit, tak pozor na to, aby se vám třeba do koupelny vyšla vaše vysněná vana. Zdroj: behance.net
Pokud si vyberete dlažbu do koupelny a WC, je potřeba ohlídat i položení dlažby, případně jasně rozkreslit spárořez. I sebehezčí dlažba a obklad ztratí šmrnc, pokud je špatně položen. Pokud v místě, na které při vstupu do místnosti padne oko jako první, jsou špatné prořezy, případně nestejné spáry, veškerý efekt je pryč.
Bude všude dostatek místa?
Interiérový designér je vám schopen říci, kolik nejméně místa potřebujete pro určité zařizovací předměty, jaká ergonomická pravidla je nezbytné dodržet, aby se vám v bytě bydlelo pohodlně a bez provozních potíží.
Poradí vám ohledně zachování dostatečného místa třeba pro vysunutí židle u stolu nebo průchody kolem vysokého či nízkého nábytku, nezbytného prostoru mezi umyvadlem, sprchovým koutem či vanou nebo pračkou, abyste se v koupelně nezranili.
Nesmíte zapomenout na svítidla a včas zjistit, kde bude jídelní stůl, případně jaké bude osvětlení kuchyňské linky či koupelny, aby bylo možné udělat včas přípravu a vyhnout se pozdějším úpravám, které se prodraží, protahují realizaci a někdy nejsou možné provést tak, aby nebyly viditelné.
A v neposlední řadě zjistěte, kolik musíte zaplatit za sklep (pokud je k dispozici). Bez těchto dalších úložných prostor hrozí, že budete v bytě brzy zavaleni věcmi, nebo pro ně budete muset složitě hledat umístění (kola, lyže, kolečkové brusle… pro celou rodinu).
Požadujte za své peníze kvalitu. Dnes je možné si vybrat!
Zaujalo vás toto téma? Máte v plánu koupit byt, dům, řešíte rozsáhlou rekonstrukci a nevíte si rady s budoucí podobou svého bydlení? Nebo vás prostě jen zajímá názor odborníka? Určitě se ozvěte. Na našich stránkách se rozbíhá Poradna, ve které bude radit právě Kateřina Pečeňová.
O autorce:
Kateřina Pečeňová se bytovému designu intenzivně věnuje už několik let. V posledních letech navíc své znalosti a dovednosti rozšířila na Diplomových studiích na DesignŠkola Praha. Má své vlastní studio Designer-ka.cz, kam by měl zavítat každý, kdo se zajímá jak o služby bytového designérka, tak o bytový design obecně.