17. 7. 2022
Fíky, plody fíkovníku smokvoně, patří mezi oblíbené středomořské ovoce, které nejenže skvěle chutná, ale také má obrovský vliv na naše zdraví. Má sladkou chuť i vůni a je v podstatě jedno, jestli si toto exotické ovoce vychutnáte v sušeném nebo v čerstvém stavu.
Tak si ho pojďte s námi vypěstovat! Pokud rostlině dopřejete vhodné pěstební podmínky a správně ji zazimujete, můžete se za 3 roky těšit z vlastních fíků.
Při pěstování fíků je důležité vybrat vhodnou odrůdu!
Na fíkovník smokvoň běžně narazíte ve všech tropických a subtropických částech světa, kde dorůstá do výšky až 10 metrů. Miluje teplo, slunce a nemá rád mrazy. Pro pěstování v našich klimatických podmínkách je proto velice důležité vybrat odrůdu, která nejenže ke svému opylení nepotřebuje vosičku fíkovnici, ale také ( ač s trochou vaší pomoci) zvládne teploty pod bodem mrazu. Mezi odolné odrůdy patří například Brown Turkey, Peretta, Hardy Chicago nebo třeba Col de Dame.
Fíkovník zalévejte střídmě
Fíkovník můžete pěstovat ve volné půdě i v přenosných nádobách na balkoně či terase. Menší stromky a rostliny v květináči však vyžadují mnohem větší péči.
Fíkovník potřebuje slunné a teplé místo, které bude chráněno před větrem a mrazem. V době vegetace vyžaduje pravidelnou dávku hnojiva a vydatnější zálivku, která zajistí, že plody budou šťavnaté. Rostlinu vždy však zalévejte pouze odstátou vodou! Příliš studená voda by mohla rostlině způsobit šok.
Tip: V září fíkovník zalijte hnojivem z banánových slupek. Slupky jsou totiž skvělým zdrojem draslíku, který rostlině pomůže mnohem lépe přečkat zimu.
Fíkovníky je vhodné ochránit listím, chvojím nebo netkanou textilií
Před příchodem zimy je nutné fíkovníky zazimovat. Zejména menší rostliny a rostliny v nádobách jsou totiž velmi citlivé na teploty pod nulou.
Jakmile teploty venku klesnou na delší dobu k minus 5 stupňům Celsia, přeneste fíkovník v nádobě dovnitř. Ideálně do tmavého sklepa, kde se teplota pohybuje okolo 5 až 10 stupňů Celsia.
Dále podstatně omezte zálivku a nelekejte se, když rostlina shodí listy. Na jaře opět pořádně naraší. Pokud však rostlina naraší příliš brzy, ven ji umístěte až po ledových mužích.
Fíkovník, který pěstujete volně v půdě, chraňte chvojím, pilinami, kůrou, listím nebo netkanou bílou textilií, jakmile teploty klesnou k minus 10 stupňům Celsia. Rostlinu odzimujte, když teploty vystoupají k nule.
Zralé plody můžete v našich klimatických podmínkách sklízet obvykle 2x ročně. A to v létě a na podzim. Fíky, které běžně dozrávají na jaře, raději na podzim odeberte, aby rostlinu přes zimu nevyčerpaly.
Zdroje:
- https://www.italskakuchyne.cz/blog/fiky-9-duvodu-proc-jich-jist-vice
- https://www.dumazahrada.cz/clanek/za-fiky-nemusime-do-stredomori-vypestujme-si-je-doma.html
- https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-297620-i-v-nasich-podminkach-si-muzete-vypestovat-vlastni-sladke-fiky
- https://prima-receptar.cz/fiky-lze-pestovat-i-u-nas/
- https://www.nelenprozelen.cz/poradna/jak-si-doma-vypestovat-fiky-detail-697