Jste zde

Živý plot, který vyroste doslova za pár měsíců o metr? Vsaďte na jilm sibiřský!

živý plot jilm sibiřský Zdroj: Shutterstock
Za rok vyroste o více než metr a lze ho velmi dobře tvarovat. Zasaďte si na své zahradě jilm sibiřský! Dřevinu, která nemá mezi živými ploty konkurenci.

3. 7. 2023

Jilm sibiřský, jinak také brest turkestánský, patří v posledních letech k nejvíce vyhledávaným dřevinám, z nichž se vytvářejí živé ploty. Je nenáročný, odolný a oproti jiným rostlinám opravdu velmi rychle roste! Už druhý rok po výsadbě vás ochrání před hlukem i prachem a poskytne vám vytoužené soukromí. Zpočátku však vyžaduje pravidelnou zálivku a radikální řez

shutterstock_1714000753.jpg

listí z jilmu
Zdroj: 
Shutterstock
Živý plot z jilmů, o který budete správně pečovat, vyroste během jednoho roku až o 1,2 až 1,8 metru. 

Na zimu opadá 

Jilm je listnatý strom, který má zelenožluté drobné listy. Pozdě na podzim opadává, ale časně zjara zase obráží a nekvete. Není jedovatý, nemá trny a není náročný na pěstební podmínky. Pokud však chcete, aby vám živý plot rychle vyrostl a byl pěkně hustý, je vhodné dopřát mu správnou péči. 

Plot z jilmů vysazujte na slunné stanoviště s dobře propustnou půdou a dopřejte mu pravidelnou dávku hnojiva i zálivku. Pozor však na přemokření, které jilmům nesvědčí. Pravidelně provádějte udržovací řez a pro výsadbu si vyberte správné období. 

shutterstock_1670557645.jpg

jilm sibiřský
Zdroj: 
Shutterstock
Jilm je sice opadavý strom, ale listí shrabávat nemusíte. Je drobné, takže ho vítr odfoukne. 

Nezapomínejte na pravidelnou zálivku!

Prostokořenné sazenice jilmů, které v obchodě seženete za pár korun, je ideální vysazovat na podzim, aby do zimy stihly zakořenit. Sazenice s balem můžete sázet prakticky kdykoliv, zejména v letních měsících je však nutné myslet na pravidelnou zálivku, která podpoří zakořenění i růst. 

Pokud chcete, aby byl plot hustý, sazenice jilmů vysazujte ve dvou řadách v rozestupu cca 30 cm a hned po výsadbě je minimálně o jednu třetinu zkraťte, aby kořeny neměly tolik práce s vyživováním nadzemní části. Sazeničky pravidelně zalévejte a dejte jim čas, aby si u vás zvykly. Zhruba po dvou měsících však začněte s pravidelným řezem, abyste podpořili hustotu živého plotu. 

shutterstock_2039558036.jpg

živý plot z jilmu
Zdroj: 
Shutterstock
Živý plot z jilmů nevysazujte do blízkosti zeleninových záhonů ani ovocných stromků. Krade jim totiž vláhu i živiny. 

Pokud dopřejete živému plotu dostatek živin i vláhy, poroste jako z vody. Jakmile ale zálivku omezíte, jeho růst se zpomalí, což můžete ocenit v následujících letech až doroste do požadovaných rozměrů. 

Při tvarování živého plotu, doporučujeme používat zahradnické rukavice. U citlivějších jedinců může vyvolat svědění.

Zdroje:

  • https://www.nelenprozelen.cz/a/zazracny-rychlerostouci-zivy-plot-z-jilmu-sibirskeho
  • https://living.iprima.cz/zahrada/okrasna-zahrada/jilm-sibirsky-rychle-rostouci-zivy-plot
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/hledate-rychle-rostouci-zivy-plot-25541.html
  • https://www.zivyplot.cz/kouzelny-zivy-plot
  • https://www.nelenprozelen.cz/a/zivy-plot-z-jilmu-sibirskeho-vyhody-a-nevyhody