24. 5. 2018
Pokud to bude právě v souvislosti s vaším bydlením, můžete za ně třeba:
- Zrekonstruovat část svého bytu
- Nakoupit spotřebiče
- Pořídit nový nábytek
Nebo koupit cokoliv jiného, protože plánované využití není nutné nikomu oznamovat, ani následně dokládat. Abyste byli s půjčkou spokojeni nejenom po stránce využití, ale po všech stránkách, je třeba vědět, na co si dát při výběru pozor. A s tím vám poradíme my.
Hleďte na výhodnost půjčky
Když si o úvěr žádáte přes internet, je dobré hledět na její výhodnost. Tedy na to, jak vysoký bude úrok a RPSN, stejně jako na to, kolik reálně přeplatíte. Dnes by každý poskytovatel měl nabídnout možnost jednoduchého výběru částky a splatnosti, podle čehož se následně dopočítají další důležité informace, jako je:
- Výše splátky
- Celková zaplacená suma
- Částka, kterou přeplatíte
Doporučujeme dát si pozor na extrémně nevýhodné nabídky. Příkladem může být stále poměrně populární rychlá nebankovní půjčka. U většiny poskytovatelů není nic výjimečného, že za měsíční půjčení zaplatíte okolo třiceti procent z vypůjčené sumy ve formě úroku. Na takové nabídky pozor.
Když už potřebujete ve své domácnosti takto řešit nečekané výdaje, volte možnost, kde je k dispozici první půjčka zdarma – a u ní se snažte dodržet její hlavní podmínky.
Pozor na poskytovatele
I když současná legislativa má za cíl segment internetových půjček zprůhlednit pomocí licencí, tak není výjimkou, že na internetu můžete narazit na poskytovatele, který není až tak úplně dobrou volbou.
Poznáte ho nejenom podle toho, že jste o něm nikdy neslyšeli, ale třeba i podle toho, že na webu nejsou žádné kontaktní údaje – dokonce ani jméno společnosti, která vám má peníze půjčit. Od takových dejte raději ruce pryč a zvolte poskytovatele, kteří jsou známí a mají u nás dlouhou historii. Jako příklad poslouží Home Credit půjčka, která na trhu nebankovních půjček není žádným neznámým nováčkem.
Zajímejte se o podmínky získání
Mnoho poskytovatelů se snaží nalákat nové klienty i tím, že ve svých reklamách, nebo na svých webech uvádí informace, které nemusí být úplně pravdivé. Jaké příklad poslouží stále vyhledávaná půjčka bez dokládání příjmů. Obvykle však platí, že příjem nemusí žadatel o peníze dokládat až ve chvíli, kdy jde o jeho druhou žádost. Když si žádá poprvé, tomuto postupu se nevyhne.
U tohoto konkrétního příkladu také nezapomeňme zmínit, že podle aktuální legislativy mají poskytovatelé povinnost prověřit, zda bude klient schopný splácet. A právě výše příjmu je nejlepším možným vodítkem. Podobných fint můžete najít více. Proto více než na reklamní lákadla dbejte na pročtení obchodních podmínek, nebo na pročtení sekce FAQ, která by měla přinášet pravdivé informace.
Jak je to s vyřízením a rychlostí?
Půjčky přes internet jsou obecně voleny proto, že se od nich očekává jednoduchost a rychlost vyřízení. Ani to však nemusí být takové, jak si myslíte. Pozor si dejte na poskytovatele, kteří sice lákají na online vyřízení, ale v konečné fázi stejně musíte podepsat tištěnou smlouvu. Třeba na pobočce, nebo vám ji pošlou kurýrem či poštou. A rázem se o plnohodnotné online vyřízení nejedná.
Výše zmíněný postup se negativně podepisuje jak na administrativní náročnosti, tak i na delší době vyřízení. Ta se může protáhnout i na několik dní. Což čeká jenom málokdo. Zvláště, když v segmentu mikropůjček není výjimkou, že žádost vyhodnotí už za několik hodin, nebo i desítek minut.