12. 11. 2024
Vytápíte vaši domácnost za pomoci elektrického topení? Pak právě vám se nejvíce vyplatí porovnat ceníky jednotlivých distributorů. Ročně totiž tento způsob vytápění spotřebuje až 70 % celkových nákladů. Vyplatí se také investovat do zateplení vašeho domu a výměny starých netěsnících oken a dveří. Vzniklé teplo vám nebude utíkat.
Druhou největší položku tvoří ohřev vody. Ročně tak spotřebujete až 20 % celkových nákladů. Abyste spotřebu ještě více nezvyšovali, nastavte bojler na teplotu 55 stupňů Celsia. Každý další stupeň navýší vaši spotřebu elektřiny o 6 až 8 %.
Třetí a nejmenší položku z celkových nákladů pak tvoří svícení a chod veškerých spotřebičů. Jejich celková spotřeba se pohybuje okolo 10 %. V porovnání s ostatními náklady jsou tak ušetřené částky nepatrné.
Pořiďte si nové úspornější spotřebiče
U spotřebičů nečekejte, až vám doslouží. Lednice, pračka či televize starší deseti let spotřebuje mnohem více elektrické energie než spotřebiče novější. Důležité však je při koupi nešetřit na energetické třídě. Spotřebiče s označením A mají oproti energetické třídě B až dvojnásobně menší spotřebu!
U levných spotřebičů se vám prodraží jejich provoz
Největším žroutem elektřiny ze všech spotřebičů je bezesporu chladnička a mraznička. Zvláště v případě, kdy dvířka necháváte otevřená dlouhé minuty. Lednici pravidelně odmrazujte, nedávejte do ní teplé či vlažné jídlo a nikdy ji nestavte blízko stěny, k topení, sporáku nebo jinému zdroji tepla. Lednice se zde ohřívá a na ochlazení je nucena odebrat vetší množství elektrické energie.
V lednici i mrazáku udržujte optimální teplotu. Každý stupeň navíc znamená mnohem více elektřiny. V lednici udržujte teplotu okolo 5 stupňů Celsia, v mrazáku je ideální teplota v rozmezí -18 až -20 stupňů Celsia.
Ušetřit lze také při praní prádla. I zde však platí pravidlo, že vaše pračka by měla patřit do lepší energetické třídy. Naučte se správně používat prací programy a teplotu praní nenastavujte zbytečně vyšší. Čím vyšší teplotu praní totiž zvolíte, tím více elektřiny spotřebujete! Vyplatí se kupovat i kvalitnější prací prostředky. Odstranit nečistoty často zvládnou i za nižší teploty. Pračku zapínejte až při jejím úplném naplnění.
Zhasínejte a sviťte pouze v místnosti, kde se zrovna nacházíte! Klasické wolframové žárovky vyměňte za úsporné a LED žárovky. Jsou sice dražší, ale mají až čtyřikrát nižší spotřebu a déle vydrží! Investice se vám během jednoho roku navrátí v podobě nižších účtů.
Pohotovostní režim – tichý žrout vaší energie
Nešvarem mnoha domácností je vypínání PC, hifi věže či televize pouze pomocí dálkového ovladače. Takové vypnutí však nestačí! Spotřebič se přepne pouze do takzvaného pohotovostního režimu a proud odebírá dále. Množství odebraného proudu je sice zanedbatelné, nicméně ročně můžete správným vypínáním ušetřit i stovky korun. Spotřebiče raději vypínejte rovnou ze zásuvky nebo hlavním vypínačem.
Zdroje:
- https://www.cezakademie.cz/cs/clanky/uspora-energie-8-osvedcenych-tipu-jak-usetrit-180035
- https://www.e15.cz/jak-setrit-energie-plyn-elektrina
- https://prepis.innogy.cz/tipy-a-rady/jak-usetrit-za-elektrinu
- https://www.porovnej24.cz/clanky/usetrit-za-elektrinu/
- https://www.dm.cz/inspirace-a-poradenstvi/domacnost/udrzitelny-domov/usetrit-za-elektrinu-1647192