10. 2. 2015
Patříte k těm, kteří považují kapající kohoutek za malichernost? Možná byste mu věnovali více pozornosti, kdybyste věděli, že během jednoho roku vám takto prokapají stovky korun.
Výdaje za chod domácnosti patří k největším položkám rodinného rozpočtu, nicméně existují rady, jak je snížit. Můžete začít už jen tím, že nebudete desítky vteřin hladově zírat do otevřené ledničky. Čím déle totiž koukáte do otevřené lednice, tím více energie musí vynaložit na to, aby se znovu vychladila na optimální teplotu.
Nemrzněte doma, zatopte si!
Je vám v bytě zima i přesto, že topíte? Možná se dopouštíte drobných chyb. Pokud topíte, je důležité, aby sálajícímu teplu nebránilo nic v jeho cestě, například pohovka, nábytek nebo sušící se prádlo hozené přes topení. Protože jediné teplo v tomto případě cítí pouze váš měřič, který vám to pěkně sčítá. Mimochodem, věděli jste, že pronikání tepla do místnosti brání dokonce i vrstva prachu na radiátoru a dlouhé záclony?
: Ze špatně utaženého kohoutku vykape až 40 litrů vody za týden. Za 1 měsíc tak množství vody činí zhruba 170 litrů vody. Stále si myslíte, že kapající kohoutek je malichernost?Zdroj: campino dg, www.freeimages.com
V zimním období se čas od času také nevyhnete nutnému vyvětrání. Myslíte si, že pokud větráte pouze na škvíru, neunikne vám tolik tepla? To je omyl mnoha domácností. Při dlouhém a málo intenzivním větrání se ochlazuje nejen vzduch, ale i stěny vašeho bytu. Proto větrejte intenzivně a krátce.
Vyplatí se dodržovat i ideální teploty v bytě a byt zbytečně nepřetápět. Dodržování správné teploty, může ušetřit až 60 % nákladů! Drobným tipem, který ve výsledku ušetří pár stokorun, je zavírání dveří do nejchladnější místnosti.
Více o ideálních teplotách v jednotlivých místnostech hledejte v článku V ložnici chlad a v koupelně teplo: Jaká je ideální teplota pro jednotlivé místnosti v bytě?
Mnoho peněz se dá ušetřit i během vaření
Snažíte se ušetřit tím, že kupujete levnější potraviny? Ne vždycky to je dobré řešení, levnější (a mnohdy méně kvalitní) potraviny mohou být rychlou cestou k vážným zdravotním potížím.
Existují jiné možnosti, jak ušetřit během vaření. Pozornost věnujte už výběru velikosti hrnce, ve kterém budete vařit. Přizpůsobte jeho velikost velikosti plotýnky, aby vám teplo zbytečně neutíkalo mimo. Při vaření nezapomínejte ani na pokličku. Důležité je, aby nádobí mělo rovné dno.
Máte-li stará, špatně těsnící okna – peníze vám doslova utíkají okny. Zvažte jejich výměnu, protože nejvíce tepla uniká právě okny a dveřmi. Investice se vám brzy vrátí. Zdroj: farangio, www.freeimages.com
Více peněz se vyplatí investovat i do tlakového hrnce, rychlovarné konvice a energeticky méně náročných spotřebičů s označením A+++. Pokud pečete v troubě, vypněte ji pár minut před dopečením a zbytečně ji neotevírejte, abyste nevětrali nashromážděné teplo.
Sprchujte se
Rádi po dlouhém dni relaxujete ve vaně? Smůla! Jestliže chcete ušetřit, vyměňte ji za sprchu. Pokud se nebudete sprchovat desítky minut, ušetříte tím velké množství vody. Několik desítek korun vám určitě ušetří i pákové baterie a úsporné sprchové hlavice. Během mydlení nenechte zbytečně téct vodu. Náklady za vodu se vám tím mohou snížit až o třetinu.
Velmi častým nešvarem mnoha domácností je i mytí nádobí pod tekoucí vodou. I v tomto případě vám proteče pod rukama mnoho peněz. Používáte-li myčku, je dobré ji zapínat, až když je zcela zaplněná.