19. 1. 2025
Samotné slovo „kakebo“ můžeme přeložit jako rozpočtovou knihu nebo peněžní deník, kam si člověk zapisuje veškeré příjmy a výdaje. V tomto peněžním deníku je potřeba veškeré výdaje sčítat, průběžně hodnotit, a hlavně hledat cestu, jak co nejvíce ušetřit. A to klidně na nové auto nebo vysněnou dovolenou.
Ti, kteří metodu vyzkoušeli, se shodují, že se díky ní dá ušetřit až 30 % běžných výdajů! A to už je poměrně silný argument, proč dát téhle novince šanci.
Přečtěte si také: Jak ušetřit za vodu: Toaletou vám často protečou stovky korun denně
Potřebujete jenom tužku a papír
Abyste mohli úspěšnou japonskou metodu aplikovat do praxe, nepotřebujete víc než sešit a tužku. Pokud klasickým způsobům zapisování výdajů příliš neholdujete a rádi se svezete na moderní vlně, můžete vyzkoušet nejrůznější aplikace pro chytré mobilní telefony anebo obyčejný Excel, či Word. Podle zastánců téhle metody je prý ale nejlepší, když si jednotlivé výdaje píšete ručně na papír. Mozek si je prý lépe zapamatuje.
Jak metoda kakebo funguje?
A jak samotnou metodu aplikovat? Nejprve si do sešitu načrtněte tabulku, kam si budete zapisovat všechny své příjmy, ale především jednotlivé výdaje. Jak často si budete vést účetnictví a zapisovat si, je čistě na vás, ale pokud nemáte zrovna nejlepší paměť, doporučujeme si vše zaznamenat každý večer, kdy ještě máte veškeré výdaje v živé paměti.
Tabulku si rozdělte na pět sloupečků, které si nadepíšete jako nezbytnosti (např. nájem, jízdenky, benzin, zálohy za energie, platby za telefon, pojištění apod.), věci, které potřebujete (jídlo, drogerie, oblečení, obuv), věci, které chcete (např. večeře v restauraci, kosmetické ošetření, kadeřník apod.), volný čas (divadlo, kino, koncerty) a mimořádné výdaje (oprava auta, nový spotřebič, zubař, dárky).
Mohlo by vás zajímat: Jak ušetřit za topení: Nezakrývejte radiátory a větrejte jen krátce
Jednou týden proveďte hodnocení
Celý týden si do jednotlivých sloupečků zapisujte výdaje. Ty pak v závěru týdne vyhodnoťte sečtením. Na konci měsíce porovnejte veškeré výdaje s příjmy. A věřte, že v tuto chvíli začnete některé věci přehodnocovat a lépe uvidíte, na čem by šlo ušetřit.
Není totiž příjemné vidět, na kolik vás měsíčně vyšel například zlozvyk v podobě kouření, či opakované návštěvy hospůdky, či kavárny v okolí.
Stanovte si, kolik chcete ušetřit
Pro další měsíc si stanovte částku, kterou chcete ušetřit (a vůbec se nemusíte držet při zemi). Díky peněžnímu deníku budete přesně vědět, čeho se příští měsíc vzdát, abyste dosáhli požadované částky.
Ušetřené peníze následně můžete uložit nebo vhodně investovat. A to nejen do nejrůznějších produktů, ale také třeba do zážitků a společně stráveného času. Právě čas a zážitky jsou totiž něco, co vám už nikdo nikdy nevezme.
Použité zdroje:
- https://www.marianne.cz/zivotni-styl/neumite-setrit-opevovana-japonska-metoda-kakebo-vas-nauci
- https://www.prozeny.cz/clanek/radce-jak-usetrit-s-metodou-kakebo-96348
- https://www.kupi.cz/magazin/clanek/26742-jak-setrit-kakebo