Jste zde

Tipy proti plýtvání jídlem: Zkuste zrnka soli do mléka a sýry balte do pečicího papíru

plýtvání jídlem Zdroj: Shutterstock
Napadlo vás někdy, kolik peněz vyhodíte do koše neuváženými nákupy v akcích nebo přílišným množstvím uvařeného jídla? Spočítali jsme to za vás! Podle aktuálních statistik končí každoročně v koši jídlo v celkové hodnotě 143 miliard eur!

14. 8. 2024

Evropané ročně vyhodí zhruba 88 tun zdravotně nezávadného jídla. Pokud bychom tohle děsivé číslo přepočetli na průměrného Čecha, pak zjistíme, že jen české domácnosti ročně vyhodí 405 536 tun potravin. Nejčastěji vyhazujeme pečivo, ale i ovoce a zeleninu. V závěsu je potom uvařené jídlo, maso a masné či mléčné výrobky. 

Mohlo by vás zajímat: Podle průzkumu v roce 2018 uvedlo pouze 27 % Čechů, že potraviny nikdy nevyhazuje. Letos to tvrdí 35 %. Situace se lepší, ale jen velmi pomalu. 

Mohlo by vás zajímat: Víte, jak skladovat potraviny? Mléko a vajíčka nepatří do dveří ledničky

Nakupujeme do zásoby. Zbytečně!

Ze statistik dále vyplývá, že důvodem obrovského odpadu je snaha ušetřit. To ovšem na nesprávných místech. V akcích kupujeme nejen obrovské množství ovoce a zeleniny, ale také mléčných výrobků, masa nebo uzenin. Všechny tyto komodity jsou ale spojeny s velmi krátkou a omezenou trvanlivostí. Po jejím uplynutí tak končí v koši. 

Pokud vám během nákupu „padne do oka“ výhodná akce, kupujte do zásoby výlučně trvanlivé potraviny (typicky rýže, luštěniny, káva, konzervy a zavařeniny). Těm s krátkou trvanlivostí se raději vyhněte, případně zakoupenou zeleninu a ovoce, maso a další potraviny ihned zkonzumujte, zavařte nebo zamrazte. A dbejte také na správné uložení v lednici nebo ve spíži. 

Přečtěte si také: Lednička podle pravidel: Rajčata do ní nepatří a maso pošlete do „dvojky“

shutterstock_2325939307.jpg

vyhozené jídlo
Zdroj: 
Shutterstock
Množství potravin, které vyhodíme, klesá. I tak je ho ale pořád dost.

Triky pro prodloužení trvanlivosti potravin

Abyste s jídlem zbytečně neplýtvali, máme pro vás několik praktických rad a triků, co dělat po příchodu z obchodu a jak potravinám prodloužit trvanlivost.

Původní obaly odstraňte

Jakmile donesete z obchodu balené pečivo, ovoce, zeleninu nebo maso, zbavte je původního obalu a uložte do speciálních vakuových dóz nebo chlebníků, či sáčků s voskovou vrstvou. Sýry pak můžete zabalit do pečicího papíru

shutterstock_2139972295.jpg

bedýnka se zeleninou
Zdroj: 
Shutterstock
Skvělým tipem proti plýtvání jsou papírové tašky s nedokonalou zeleninou, které jsou k mání v některých marketech.

Na mléko platí sůl nebo mrazák

Pokud jste otevřeli mléko a celé ho nespotřebovali, nasypejte do něj pár zrnek soli. Sůl funguje jako konzervační látka a brání tak množení bakterií. Pak už stačí jen protřepat a ihned vložit do chladničky. Do kávy si ho už ale raději nelijte. Nespotřebované mléko můžete také bez větších obav uložit do mrazničky.

Mohlo by vás zajímat: Tyhle potraviny před konzumací uvařte: Brambory jsou jasné, ale co třeba takové mléko?

Na ovoce s papírovou utěrkou

Omyté a osušené ovoce skladujte v dózách, které vystelete papírovou utěrkou. Ta pohltí přebytečnou vlhkost, což zabrání vzniku plísní. Utěrku měňte za novou každé dva dny. Díky tomu můžete dosáhnout maximální čerstvosti a trvanlivosti až na tři týdny!

Pečivo předpečte a zamrazte

Pokud jste koupili větší bochník chleba, či vícero rohlíků, uložte pečivo v den nákupu do mrazničky. Druhý den stačí vyndat z mrazáku rohlíky či chléb cca o 20 minut dřív, než je budete chtít jíst, a dokonale čerstvé pečivo máte po ruce i bez vycházení z domu. 

shutterstock_2401059489.jpg

nákup v marketu
Zdroj: 
Shutterstock
Do supermarketu choďte nakupovat sytí. Budete-li hladoví, koupíte i spoustu zbytečností.

Zavařujte, mrazte a sušte

V případě nadúrody ze zahrádky můžete zkusit kromě mražení a zavařování taky sušení. A to buď přímo v sušičce na ovoce, zeleninu, bylinky nebo třeba houby, či v troubě při velmi nízkých teplotách (druhá zmíněná varianta ale není příliš ekonomická vzhledem ke spotřebě energie). 

Věděli jste, že: Sušička ovoce má mnoho možností využití a ještě více výhod

Bylinky jsou vlastně květiny

S čerstvými bylinkami pak nakládejte podobně jako s květinami. Stonky seřízněte a umístěte je do vysoké nádoby s vodou, kterou uložíte do dveří ledničky. Takto vám bylinky vydrží čerstvé a křupavé klidně i týden.

Pozor na zrádné banány!

Banány držte odděleně! Produkují totiž určitou koncentraci plynu známého jako etylen, který urychluje proces zrání. Jsou tedy praktické, pokud chcete, aby v jejich blízkosti dozrálo jiné ovoce. Chcete-li ovšem zabránit procesu zrání, ukládejte je mimo ostatní potraviny v papírovém sáčku nebo potravinové fólii.

Vajíčka zamrazte se špetkou soli

Pokud jste nakoupili vajíčka v akci a víte, že je nestihnete spotřebovat v záruce, vyklepněte je ze skořápek do větších tvořítek na led. Přidejte k nim špetku soli a zamrazte. Vajíčko tímto způsobem vydrží klidně i několik dlouhých měsíců. Mrazit můžete celá vejce, ale i zvlášť bílky nebo žloutky. Před upotřebením je nechte zhruba hodinu rozmrazit v misce nebo hrnečku. 

Přečtěte si také: Vajíčka mizí a zdražují. Jak skladovat jejich zásoby? Zkuste vodní sklo nebo mrazák

Salát zabalte do ubrousků

Taky vás vytáčí rychle vadnoucí salát, který ztrácí na křupavosti, chuti i čerstvosti prakticky ihned po tom, co ho přinesete domů? Jeho životnost prodloužíte tak, že ho zabalíte do papírových ubrousků. Nasají přebytečnou vlhkost, nedovolí listům tak rychle uvadnout, díky čemuž salát vydrží čerstvý až týden.

A co vy? Máte nějaké vlastní triky, jak prodloužit trvanlivost potravin? Podělte se o ně v komentářích pod článkem!

Použité zdroje:

  • https://www.status-pomocnici.cz/rocne-vyhodime-1-3-biliony-ton-potravin-ako-skoncovat-s-plytvanim-1 
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/26757-cesi-rocne-vyhodi-400-tun-potravin
  • https://www.prozeny.cz/clanek/az-o-tydny-dele-9-triku-jak-prodlouzit-zivotnost-potravin-48068
  • https://www.ekucharka.cz/clanek/249-jednoduche-triky-ktere-prodlouzi-trvanlivost-potravin
  • https://www.apetitonline.cz/jak-na/10-tipu-jak-snadno-prodlouzit-trvanlivost-potravin