Jste zde

Ušetřete za drahé energie – víme, co má největší efekt

úspora energií Zdroj: Pixabay
Ceny energií sice oproti předchozím měsícům poklesly, přesto jsou stále vysoké, a značně tak zasahují do rozpočtu mnoha domácností.

26. 6. 2024

Pojďme se proto podívat, jak šetřit energie, která opatření jsou nejúčinnější a jak snížit účty za energie i o několik tisíc. 

Než se pustíme do jednotlivých rad, doporučujeme vám zkontrolovat si váš tarif za odběr elektřiny a plynu. Ceny za energie jsou totiž rozdílné, a proto je dobré zaměřit se na to, zda byste u jiného dodavatele neušetřili. Na pomoc si můžete vzít nejrůznější internetové srovnávače, případně kontaktovat přímo dané dodavatele plynu a elektřiny a nechat si zpracovat nabídku na míru.

Úpravy vyžadující investice, ale s vysokou účinností pro úsporu energie

Nejprve si pojďme představit řešení úspor energií v domácnosti, do kterých sice musíte zainvestovat, ale která mají velký efekt a z dlouhodobějšího hlediska se vám vložené prostředky vrátí v podobě podstatně nižších nákladů na energie.

Zateplení domu hraje při úspoře energií prim

Zateplení domu je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak snížit spotřebu energie a náklady na vytápění. Vždy je třeba zateplit nejen fasádu, podlahy a oblasti kolem oken a dveří, ale také stropy a půdy – právě těmi uniká velké množství tepla, jelikož stoupá vzhůru. 

Zateplení domu svépomocí je vhodné jen pro drobné úpravy (kontrola zateplení kolem oken a dveří a případně výměna těsnění, zatmelení netěsností mezi rámem a zdí, utěsnění škvír pode dveřmi, příp. opatření skel oken a dveří tepelně-izolační fólií). Rozsáhlejší úpravy je vhodné nechat na specializované firmě, která provede termodiagnostiku pro zjištění oblastí s největšími ztrátami tepla a navrhne nejlepší řešení. 

Realizací úsporných opatření v dosud nerekonstruovaných bytových domech je možno zateplením svislých obvodových konstrukcí (včetně ostění oken a nadpraží) snížit spotřebu energie až o cca 20 %, zateplením střechy snížit spotřebu až o 10 %, výměnou oken za okna s nízkým prostupem tepla dosáhnout úspory cca 25 % energie.

Konkrétní úspora energie se liší v závislosti na typu budovy, použitém izolačním materiálu a klimatických podmínkách. Možností zateplení fasád existuje více a zatímco například kontaktní fasáda je levnější a snazší na montáž, nedochází u ní k odvětrávání vlhkosti. Tu bez potíží odvádí dražší a na montáž komplikovanější provětrávaná fasáda, která předchází vzniku plísní, má vyšší úroveň odhlučnění i delší životnost.

Věděli jste, že zateplením domu, které odpovídá nejvyšším standardům dle programů Nová zelená úsporám, můžete ušetřit až 7 000 kWh, tedy cca 20 tisíc korun ročně? 

Vyměňte stará okna za kvalitní plastová okna

Výměna starých oken za kvalitní okna s dobrým utěsněním může uspořit až 30 % energie na vytápění. Je však třeba myslet na to, že úspora energie po výměně oken závisí na mnoha faktorech, jako je typ oken, kvalita instalace, klimatické podmínky a způsob vytápění, proto je třeba pečlivě zvážit všechny faktory a konzultovat je s odborníkem. Volit byste měli izolační okna s trojskly a nejvyšším izolačním faktorem. 

Instalujte tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla efektivně využívají volně dostupnou energii ze země, vzduchu, slunce nebo podzemní vody, a vyrábějí tak teplo ekologičtějším způsobem a snižují účty za vytápění. Pokud je využijete v domě pro ohřev vody a vytápění namísto plynu, můžete ušetřit až 10 500 kWh ročně, tedy až cca 30 tisíc korun.

Praktický tip: Pro ekologické vytápění či ohřev vody můžete použít i další alternativní zdroje, jako je například solární ohřev vody či fotovoltaika, jež vám taktéž ušetří náklady za energie.

Pořiďte termostatické hlavice

Věděli jste, že snížení teploty o 1 °C ušetří přibližně 5–10 % plynu na vytápění? Termostatické hlavice jsou proto ideálním řešením, jak regulovat teplotu a snížit ji například v místnostech, které nepoužíváte, na noc, nebo při odchodu do práce.

Vyměňte klasické žárovky za LED žárovky

LED technologie žárovek spotřebovává přibližně sedmkrát méně energie než klasické žárovky. Při jejich instalaci v celé domácnosti tak můžete ušetřit až 226 kWh elektřiny.

Zastiňte okna

Venkovní stínění je vhodné nejen pro kvalitní spánek, ale i zabránění úniku tepla. Rolety můžete mít zatažené nejen v noci, ale i tehdy, když v místnosti nikdo není.

Opatření pro úsporu energie v domácnosti, která vás nic nestojí

Zatímco do výše uvedených technologií musíte zainvestovat, existují řešení, jak šetřit energii, která vás nic nestojí.

  • Elektrické spotřebiče v domácnosti jsou žrouty energie – i ve stand-by režimu spotřebovávají elektřinu, a byť se jedná o zanedbatelnou částku (dle nařízení EU musí všechny spotřebiče vyrobené od roku 2013 spotřebovávat ve stand-by režimu max. 0,5 W, což je max. 4 380 W na spotřebič za rok), je vhodné vypínat je, když je nepoužíváte.
    Důležitou roli hraje také energetický štítek spotřebiče – udává se na škále A až G, přičemž nejméně energeticky náročné jsou ty s třídou A (např. pračka energetické třídy A spotřebuje až o 40 % méně energie než pračka třídy C). Vhodná je proto výměna spotřebičů za méně energeticky náročné.
  • Při odchodu z místnosti zhasínejte.
  • Perte pouze tehdy, když naplníte celou pračku, a volte nižší teplotu – většinu prádla stačí prát na 30–40 °C.
  • Vařte na indukčním vařiči nebo na plynu. 
  • Přikrývejte hrnce pokličkou pro urychlení doby vaření.
  • Při pečení nemusíte mít troubu zapnutou až do konce, nechte pokrm „dojít“.
  • Pro suroviny vyžadující dlouhé vaření použijte tlakový hrnec.
  • Vodu ohřívejte v rychlovarné konvici a jen v množství, které skutečně spotřebujete.
  • Spotřebu lednice za rok snížíte tím, že nastavíte optimální teplotu (5–7 °C) a umístíte ji na chladnějším místě, dál od radiátorů a necháte kolem ní prostor, aby se mohla chladit.
  • Pravidelně odmrazujte mrazák. Už 3mm vrstva ledu zvyšuje energetickou náročnost o 75 %.
  • Sprchujte se namísto koupele ve vaně.
  • Neumývejte nádobí pod tekoucí vodou.
  • Nepřetápějte místnosti.
  • Odvzdušněte radiátory a nezakrývejte je.
  • Nesušte prádlo v sušičce, ale na vzduchu.
  • Namísto větrání ventilačkou větrejte v topné sezóně rychlým průvanem.
  • Spotřeba notebooku je nižší než stolního počítače, ale i když na něm nepracujete, spotřebovává až 70 % energie, proto ho uvádějte do režimu spánku či vypínejte.

sprchovy-kout-ptacek.jpg

sprchový kout Ptáček
Zdroj: 
Koupelny Ptáček

Dotační programy a příspěvky na bydlení

Zateplení domu i pořízení moderních technologií pro úsporu energií vyžaduje částky v řádech desetitisíců až statisíců. Kromě vlastních zdrojů můžete využít půjčku na rekonstrukci, ze které uhradíte veškeré úpravy domu či bytu, případně si můžete zažádat o financování z některého z dotačních programů, jako je například Nová zelená úsporám či program Oprav dům po babičce. Pokud jste v situaci, kdy vysoké ceny energií ovlivňují vaši životaschopnost, můžete si zažádat o příspěvek spojený s náklady na energie a bydlení u Úřadu práce ČR či online na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.