Jste zde

Co s nasbíranými kaštany? Vyrobte z nich ekologický sprchový gel nebo prací prostředek

kaštanový gel Zdroj: Shutterstock
Podle prastarých tradic disponují kaštany silnou pozitivní energií. Nosit u sebe tenhle poklad podzimu údajně ulevuje od fyzické i duševní bolesti. Jak s kaštany naložit, pokud jste si z venku přinesli více než jeden exemplář? Tady je pár tipů!

22. 10. 2024

Říká se, že člověk by měl během podzimu nasbírat tolik kaštanů, kolik mu je let. A do pytlíčku přihodit ideálně o jeden kaštan navíc. Nasbírané kaštany je potom prý potřeba uložit pod postel, případně do nočního stolku a spát v jejich blízkosti

Spánek má být údajně kvalitnější a spáč by se ráno měl probudit odpočinutější. Některá pořekadla nicméně upozorňují, že kaštany tuto svou energii propůjčují pouze ženám, mužům ji naopak berou. Co je na těchto slovech pravdy musíte otestovat sami. 

Přečtěte si také: Až začnou padat kaštany: Nasbírejte si je proti rýmě a podzimním splínům. Kaštany totiž léčí!

shutterstock_2507741251.jpg

kaštany ve slupce
Zdroj: 
Shutterstock
Z kaštanů nemusíte nutně vyrábět jen zvířátka. Mají i mnoho zdravotních benefitů.

Univerzální kaštanová drť

Z nasbíraných kaštanů si připravte kaštanovou drť, která se následně hodí k výrobě domácího pracího prášku nebo sprchového gelu. Kilogram nasbíraných kaštanů rozbijte v pytlíku kladívkem nebo je nakrájejte na menší kousky ostrým nožem. 

Takto připravené kaštany vložte do výkonného mixéru a rozmixujte na drť. Tu vysypejte na plech vyložený pečicím papírem a nechte vysušit v troubě zapnuté na 40–50 °C. Po vysušení uložte drť to uzavíratelné a čisté zavařovací sklenice.

Náš tip: Pokud budete kaštanovou drť dále využívat pro kosmetické účely, před úpravou je důkladně properte ve vodě se sodou (na 1 l vody použijte 1 lžíci sody).

Mohlo by vás zajímat: Jedlé kaštany: Jak v obchodě poznat kvalitní kousky? A co se z nich dá vyrobit?

Kaštanový prací prostředek

Kaštany jsou údajně účinné při praní bílého i barevného prádla. Prací prostředek můžete vyrobit buďto z čerstvých plodů, nebo z kaštanové drti (viz výše). Pokud se rozhodnete pro první zmíněnou variantu, prášek připravíte z 8 až 10 kaštanů a 300 ml teplé vody (u prášku na bílé prádlo odstraňte z kaštanů tmavou slupku).

Nakrájené nebo nadrcené kaštany zalijte 300 ml teplé vody a nechte pár hodin odstát. Sem tam protřepejte. Čím menší kousky, tím kratší doba stání. Výluh přeceďte a nalijte do přihrádky na prášek. Pokud použijete k výrobě prášku kaštanovou drť, pak na 3 až 4 lžíce kaštanové drti potřebujete 300 ml vody. Postup výroby je stejný jako výše. 

Přečtěte si také: Podzimní výzdoba za pár kaček: Vyrazte pro listí, kaštany a mech

shutterstock_1527052529.jpg

kaštanová drť
Zdroj: 
Shutterstock
Nejnáročnější je z kaštanů vyrobit drť, která slouží jako základ pro další výrobky.

Náš tip: Pokud chcete, aby prádlo krásně vonělo, přidejte do bubnu pračky látkový pytlíček s kaštanovou drtí a pár kapkami éterického oleje.

Kosmetika (nejen) pro citlivou pokožku

Protože kaštany obsahují saponiny, které pokožku přirozeně odmašťují, prokrvují ji a působí antibakteriálně, je možné si z nich vyrobit i sprchový gel nebo šampon. Na ten budete potřebovat 5 kaštanů nebo 3 lžíce kaštanové drti, 300 ml vody, 1 bio jablko, 1 až 2 zarovnané lžičky lněného semínka

Pokud vás trápí suchá pleť, přidejte do směsi ještě 1 lžíci slunečnicového nebo olivového oleje nebo 1 lžičku kokosového mléka. Kaštany nadrťte, případně použijte připravenou drť podle návodu výše a přesuňte je do hrnce s vodou.

Jablko nastrouhejte a i s jadřincem přidejte do hrnce. Vše společně cca 10 minut vařte pod pokličkou. Směs přeceďte přes plátno, nechte zchladnout a důkladně vymačkejte. Do odvaru přidejte lněné semínko, popř. další složky a nechte cca 5 minut odstát. 

Poté znovu přiveďte k varu a vařte tak dlouho, dokud nevznikne gel připomínající hmota. Hmotu znovu přeceďte, vymačkejte a používejte jako běžný sprchový gel. Uložit ho můžete do ledničky, kde vám vydrží zhruba tři dny.

Mohlo by vás zajímat: Skladování jablek: Pozor, pohlcují okolní pachy a dobrou volbou je i sušení

Kaštanová tinktura nejen na bolavá záda

Nasbírané kaštany můžete vcelku snadno proměnit na kaštanovou tinkturu, která tiší bolest a je vhodná například při revmatických obtížích. Cca 10 kaštanů rozpulte, zbavte je tmavé slupky a nakrájejte na menší kousky. 

Nakrájenými kaštany naplňte vhodnou skleněnou nádobu a zalijte 40% bílým alkoholem (např. vodkou, či slivovicí). Sklenici nechte odstát cca 14 dnů. Nezapomínejte ji ale každý den protřepat. Poté přeceďte do uzavíratelné sklenice a používejte k mazání bolavých míst.

Použité zdroje:

  • https://plzen.rozhlas.cz/kastany-mohou-i-lecit-o-duvod-vic-proc-si-je-nasbirat-8091479
  • https://www.prirodadokapsy.cz/blog/10-kreativnich-zpusobu-jak-vyuzit-kastany-nejen-ke-hre/
  • https://triffdienatur.de/2021/10/28/uzasne-moznosti-jak-vyuzit-kastany/?lang=cs
  • https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7629-recepty/3419-kastanova-tinktura-a-gel/