Jste zde

Vlčí mák: Rudé květy jsou symbolem léta a také léčí

vlčí mák v bílé váze Zdroj: Shutterstock
Vypravte se spolu s námi na sběr sytě červených květů vlčího máku a připravte si z nich chutný a zdravý sirup nebo květy nasušte a použijte je jako přísadu do nejrůznějších čajových směsí.

15. 7. 2022

Vlčí mák, lidově ohníček, červánčí nebo také divoký mák, je v podstatě plevelná rostlina, která roste na okrajích polí a luk, na rumištích, podél cest a v příkopech. Dorůstá do výšky 30 až 90 cm a dobře ho poznáte podle sytě červených květů, které jsou nejen krásné, ale také léčivé

shutterstock_1937157847.jpg

vlčí mák veteráni
Zdroj: 
Shutterstock
Květy vlčího máku jsou symbolem válečných veteránů, neboť po první světové válce jako jedny z prvních rostlin pokryly někdejší bojiště a hroby padlých. 

Květy vlčího máku se skvěle hodí při chřipce a nachlazení i při léčbě zánětu horních cest dýchacích. Spolu s dalšími bylinkami zmírňují kašel, usnadňují vykašlávání a zbaví vás chrapotu. Využít je však můžete i při splínech. Zaženou depresivní nálady, zklidní vaše nervy a pomohou usnout. Květy je však potřeba užívat v rozumné míře, ideálně jako součást různých bylinných a čajových směsí! 

Jaké jsou zásady sběru a sušení květů vlčího máku? 

Květy vlčího máku můžete sbírat od května až do září, ale pouze za slunného a suchého počasí. Křehké květy se totiž nesmějí pomačkat a zapařit, jinak zhnědnou a zplesniví. 

shutterstock_1156189990.jpg

samostatný květ vlčího máku
Zdroj: 
Shutterstock
Květy vlčího máku neužívejte samostatně, neboť ve větším množství mohou způsobit zácpu. 

Květy rozložte v jedné vrstvě tak, aby se nepřekrývaly, a umístěte je na suché a dobře větrané místo. Kvůli zachování barvy dbejte na to, aby sušení probíhalo při nízké teplotě okolo 35 stupňů Celsia

Usušené květy můžete použít v kombinaci s jinými bylinkami do čajových výluhů, které zmírní kašel nebo třeba pomohou s nespavostí

shutterstock_1257412903.jpg

tymiánový čaj
Zdroj: 
Shutterstock
Sušené květy vlčího máku spolu s tymiánem obecným a květy divizny velkokvěté pomáhají při nachlazení. Všechny bylinky stačí smíchat pouze ve stejném poměru a zalít vroucí vodou. 

Ve studené kuchyni najdou uplatnění i čerstvé květy vlčího máku

Čerstvé květy vlčího máku jsou sice chuťově nevýrazné, ale pokrm vylepší nutričně i vizuálně.  Ozdobí nejrůznější dezerty i saláty a doplní pomazánky i krémy. Naprosto vynikající je však makový sirup, který se skvěle hodí k přípravě domácí limonády nebo ke slazení čaje. A jak na něj?

Tip: Květy vlčího máku jsou také vhodné k zamrazení do ledových kostek, které spolehlivě oživí každý nápoj. Květ stačí pouze umístit do tvořítka na led, zalít vodou a nechat zmrznout. 

V čisté oblasti, daleko od civilizace, si nasbírejte 100 okvětních lístků vlčího máku a zalijte je 400 ml převařené, ale už vychladlé vody.

Druhý den květy přeceďte přes velmi jemné sítko do čistého hrnce. Přidejte 750 gramů cukru, 1 lžičku kyseliny citronové a vše pomalu zahřívejte, dokud se cukr zcela nerozpustí. 

Ještě teplý hotový sirup přelijte do čistých a tmavých sklenic a skladujte ho v lednici. 

Zdroje: 

  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/vlci-mak-je-symbolem-zacinajiciho-leta-a-kdyz-se-mu-nekde-libi-zavladne-ruda-29177.html
  • https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/114-mak-jako-bylinka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani
  • https://living.iprima.cz/zahrada/kvety-vlci-mak-zdravi-kasel-stres-sirup-med-caj-recept
  • https://www.jimejinak.cz/vlci-mak-v-kuchyni-4-tipy-kam-s-nim/