26. 7. 2020
Ač si to mnohdy neuvědomujete, vaše postel je rájem pro miliony roztočů. A vše potřebné pro jejich život jim během spánku poskytuje vy sami! O ideální podmínky pro jejich život se totiž stará vaše tělo. Je zdrojem tepla, ideální vlhkosti a poskytuje dostatek potravy. Roztoči se živí miniaturními šupinami odumřelé kůže a lupy. Každodenní večerní hygiena tak jejich výskyt a množství neovlivní.
Šupinky odumřelé kůže, chlupy, vlasy, kožní maz či žluklé zbytky kosmetických přípravků představují ideální prostředí pro roztoče. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nepodceňujte jejich přítomnost!
Zdravého jedince přítomnost roztočů obvykle nijak netrápí. Vážné zdravotní problémy však mohou způsobit alergikům a citlivějším jedincům. Věděli jste, že alergie na roztoče patří k nejčastějším druhům alergií? Zapříčinit mohou zarudnutí a slzení očí, otoky víček, kýchání, kašel, rýmu, zduření nosních sliznic, ekzém či bolesti hlavy. V závažnějších případech však mohou být i zdrojem chronického zánětu spojivek, zhoršujícího se astma a častějších astmatických záchvatů.
Roztočů se bohužel nikdy zcela nezbavíte. Jejich množství však můžete výrazně eliminovat!
Při úklidu buďte důslední
Základem je pravidelná výměna ložního prádla. Odborníci doporučují měnit veškeré lůžkoviny jednou za týden, v létě pak jednou za tři dny. Polštář a přikrývku perte jednou za tři měsíce, zvlášť pokud máte péřovou výplň. Jen málokdo však věnuje ložnici takovou péči. Vytvořte jim proto ve vaší ložnici klimatické podmínky, které se jim nebudou líbit.
Veškeré lůžkoviny perte minimálně na 60 stupňů Celsia. Nezapomeňte na vaše pyžamo a plyšové hračky. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pravidelně otírejte prach! Nevynechte zákoutí, prostor pod postelí ani poličky. Abyste předešli jeho víření, k otírání použijte mokrý hadr nebo využijte vysavač. Nezapomeňte ani na kobereček, který máte u postele.
Sucho a chlad jim nesvědčí
V ložnici udržujte sucho a chlad. V zimních měsících větrejte krátce a intenzivně. V letních měsících větrejte nepřetržitě. Zbavíte se tak vlhkosti, která většině roztočů vyhovuje. Roztáhněte rolety! Roztoči se ukrývají v temnu, v zákoutích vaší ložnice, ve švech či záhybech povlečení. Pustíte-li do místnosti sluneční paprsky, nepoděkují vám. Nestelte hned po probuzení! Neustlaná postel vypadá sice neesteticky, ale lépe vyschne.
V matracích se roztoči drží jako klíšťata. Vysátím obyčejným vysavačem mnohdy nestačí! Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nepodceňujte nákup matrace, ložního prádla a samotné postele. Kvalitní povlečení a prostěradlo umožňují praní na vyšší teplotu. A ta roztoče zničí. Matrace volte hypoalergenní, vzdušné a hygienické. Vhodnou variantou jsou latexové nebo pěnové matrace. Jejich struktura a složení nedá roztočům šanci. Pořiďte si chránič matrace.
Místo péřové deky a polštáře, které více udržují vlhkost, zvolte ty, které jsou plněny syntetickými vlákny.