9. 10. 2021
Vegeta je velmi oblíbený kořenící přípravek. Ulehčí vaření a nejen polévkám dodá tu správnou chuť. Ze zdravého jídla však vytvoří koktejl mnoha škodlivých látek, které mohou negativně ovlivnit vaše zdraví a otupit chuťové pohárky. Pojďte si proto s námi vyrobit zdravou domácí vegetu, která bude přesně podle vaší chuti.
Pečlivé čtení etiket se vyplatí!
Kupovaná vegeta je plná nejrůznějších chemických látek. Kromě zahušťovacích přísad, látek zvýrazňujících chuť i vůni, cukru, barviv, protihrudkujících látek a jiných zlepšujících přísad, obsahuje navíc i velké množství soli, která v některých vegetách může dokonce tvořit až 60 % obsahu.
Docela drahá sůl, co říkáte? Když si uvědomíte, že za kilogram soli v obchodě dáte zhruba 10 korun, zatímco ve vegetě vás vyjde jeden kilogram soli na více než 100 korun.
A kontroverzní je i glutaman sodný, který se používá ke zvýraznění chutě i vůně. Podle některých studií může totiž u citlivých osob způsobit bolest hlavy, slabost, astma i neurologické problémy.
Čím pestřejší skladba, tím lepší chuť
Příprava domácí vegety je velmi jednoduchá, nestojí mnoho peněz a navíc budete přesně vědět, co vaše směs obsahuje.
K přípravě směsi můžete použít téměř všechny druhy zeleniny s výjimkou listové. Rozhodně by v ní však neměla chybět kořenová zelenina, kterou můžete doplnit o květák, brokolici, cibuli, pórek, kedlubnu, kukuřici, hrášek, rajčata a jiné druhy zeleniny. A experimentovat můžete i s druhy a množstvím jednotlivých bylinek a koření. Každou směs skvěle doplní libeček, nať celeru nebo kudrnatá a hladkolistá petržel.
Tip: Při přípravě směsi můžete využít zeleninové odkrojky i slupky. Vždy však dokonale očištěné a zbavené hlíny!
A jak na to?
Dokonale očištěnou zeleninu nakrájejte na tenké plátky nebo ji nastrouhejte na hrubém struhadle a usušte ji. Přirozeně na vzduchu, v sušičce nebo v troubě. Maximálně však při teplotě okolo 50 stupňů Celsia, aby si zelenina zachovala barvu. Přičemž doba sušení se odvíjí od druhu zeleniny i síly plátku.
Správně usušenou zeleninu, kterou poznáte podle toho, že šustí, lehce se láme a při rozlomení křupne, rozmixujte nebo ji rozdrťte v hmoždíři. Ke směsi přidejte usušené bylinky a koření, včetně soli, která zajistí delší trvanlivost. Naprostou podmínkou však není.
Hotovou směs skladujte na suchém místě v dobře uzavřené sklenici.
Zdroje:
- https://www.jimejinak.cz/vegety-obsahuji-3x-vice-soli-nez-zeleniny/
- https://www.jimejinak.cz/domaci-vegeta-bez-glutamatu/
- https://prima-receptar.cz/jak-na-domaci-vegetu/
- http://www.video-recepty.com/domaci-vegeta-bez-glutamanu
- https://www.chytre-bydleni.cz/usporne-bydleni/suseni-zeleniny-vyrobte-si-domaci-vegetu-jako-zdravy-zaklad-polevek
- https://vitalweb.cz/637/vegeta-a-bujon-pripravte-si-dochucovadla-doma-bez-ecek
- https://www.dtest.cz/clanek-6811/srovnani-zeleninove-ochucujici-smesi