6. 4. 2018
Základem pro dobré a funkční umístění kuchyně a rozmístění prvků v ní je volnost energie čchi a možnost jejího proudění. Toto proudění totiž všem, kteří místnost (a nejen ji) obývají, přináší radost, štěstí a harmonii.
Ze které místnosti kuchyň udělat?
Zcela ideálním místem pro kuchyň je údajně místnost, do níž je vidět od dveří vašeho bytu. V žádném případě by neměla být o patro níž pod ložnicí nebo naproti dveřím do ní či do koupelny. Nevhodné je také propojovat kuchyň, kde se často něco děje a je v ní často provozní hluk, s obývacím pokojem, kde chceme odpočívat nebo se společně bavit. Když už ke spojení dojde, alespoň opticky místnosti oddělme, například jinou barvou výmalby.
Necítíte se v kuchyni dobře? Možná ji "jen" nemáte uspořádanou podle zásad Feng Shui.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Ideálním místem pro kuchyň je východní nebo jihovýchodní část bytu.
Rozšiřte, co je malé
K naprostému šílenství by mnoho z nás vyvedla úzká paneláková kuchyňka plná neuspořádaného nádobí. Takovou kuchyň je nutné opticky zvětšit, například vhodným osvětlením, výmalbou a zrcadly, a především v ní zjednat pořádek a systém. Energie čchi už si pak svou cestu najde.
Obecně bychom si na světlo v kuchyni měli dávat více pozor. Obvykle ho odbudeme jedním lustrem nad jídelním stolem, který byl právě ve výprodeji, a v paneláku nad linkou necháme svítit zářivku připomínající operační sál. Vyberte si světla, která se vám budou opravdu líbit a budou vám k užitku.
I na zdánlivých drobnostech záleží...Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nábytek a jeho rozmístění: nestůjte čelem ke zdi
Centrem celé kuchyně je bezpochyby stůl. Ten by měl být podle Feng Shui dřevěný – dřevo navozuje hřejivé a přívětivé teplo. Pokud máte stůl z jiných materiálů, například z kovu či se skleněnou plochou, překryjte ho pěkným ubrusem. Atmosféra bude příjemnější. Pomůžete jí třeba i tím, že zvolíte židle s vysokou opěrkou, která vám bude „chránit záda“.
O tom je ostatně i umístění kuchyňské linky. Často se stává, že při vaření nevidíme, kdo se k nám zezadu blíží, což může být nepříjemné. Pokud s linkou nehnete ani o píď, zkuste si pořídit alespoň zrcadlo, s jehož pomocí budete mít přehled o dění za sebou.
Pomeranče prý přinášejí štěstí.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Další tipy, na které se vyplatí nezapomínat:
- alfou a omegou celého Feng Shui, tedy nejen v kuchyni, je pořádek a absence nepotřebných věcí
- pánvičky a hrnce mějte uklizené, nemusíte je mít stále na očích – pokud je jich hodně, působí to chaoticky
- jestliže chcete podpořit komunikaci u stolu a chuť k jídlu, vymalujte červeně nebo žlutě; chcete-li naopak vytvořit spíše klidnou atmosféru a dojem čistoty, zvolte bílou
- dejte přednost květinám v květináčích než těm řezaným – Feng Shui je chápe jako živější
- nevystavujte na odiv odpadkový koš, raději ho schovejte
- doplňte kuchyni mísou s ovocem – pokud například seženete 9 opravdu krásných velkých pomerančů, zajistíte si štěstí a úspěch (pomeranče a číslo 9 jsou podle Feng Shui jejich nositeli)
- neskladujte zbytečně jídlo, vytváří negativní energie, i když se jeho datum spotřeby ještě ani zdaleka neblíží
Něco vám na kuchyni nesedí? Zkuste Feng Shui
Čínské učení Feng Shui se zaměřuje na všechny místnosti v bytě, proudění energií v nich a harmonií. Kuchyň proto nemůže vynechat, jde přece o specifickou místnost, v níž se často setkáváme s celou svou rodinou či s návštěvou. Zachovat pozitivní atmosféru v kuchyni zkrátka stojí za to.