Jste zde

Feng-šuej: Základní zdroje energie, které tvoří šťastný domov

Zdroj: www.lightdesign.sk

Jaro – to je období roku, kdy se nejčastěji pouštíme do oprav, úprav, renovací a rekonstrukcí našich domovů.  Co na to říká učení Feng-šuej?

27. 4. 2012

Učení Feng-šuej říká, že čím více energie, úsilí a lásky do zažizování pokoje a jeho používání dáme, tím více se nám jí vrátí v budoucím užívání. Domov je podle Feng-šuej odrazem naší osobnosti, odrazem naší životní cesty. Jednoduše – pokud vás fascinuje schodiště stoupající vzhůru, pak jste dost možná lidé velmi cílevědomí.

Učení Feng-šuej je poměrně komplikované – i díky tomu, že existují čtyři základní školy Fengu-šuej (Škola kompasu, metoda 8 domů, Škola letící hvězdy, Škola formy a barev), které se misí jak mezi sebou, tak na západě s vlastním, nepůvodním pojetím Feng-šuej.

Devět zón podle magického čtverce Pa-kua

Základem je nicméně téměř u všech rozdělení bytu do devíti zón podle magického čtverce Pa-kua. Pokud má váš byt přesný čtvercový, nebo obdélníkový půdorys, pak do něj všechny zóny bez problémů přenesete. Pokud je půdorys jiný a některá ze zón se do něj nevejde, pak je nutné její absenci kompenzovat nejrůznějšími pomůckami.

feng-suej2

Světlo v kuchyni ovlivňuje to, jestli nám jídlo chutná, nebo ne. Zdroj: www.oresi.sk

Ideální samozřejmě je, aby v zóně partnerství ležela kupříkladu ložnice, v zóně zdraví koupelna, v zóně vědomostí pracovna, nebo alespoň pracovní stůl.

Pochopení a aplikování některých principů Feng-šuej je náročná činnost, do které se člověk musí „dostat“ dlouhým studiem, nicméně pár základních pravidel zvládne aplikovat každý. Navíc mnohá z nich člověk praktikuje automaticky, aniž by tušil, že s nimi pracuje i se základními principy Feng-šuej.

Tři základní zdroje pozitivní energie čchi

Podle učení Feng-šuej existují tři základní zdroje pozitivní energie čchi a pokud s nimi bude člověk dobře zacházet, pak energie domovem bez problémů proudí a člověk se cítí fajn.

Tím prvním zdrojem je teplo. Ideální teplota se pohybuje okolo 24 stupňů. Teploty lehce pod touto hranicí jsou ideální pro spánek (Pozor ale na to, aby vás příliš nízká teplota neuvěznila v posteli. Organismu by se nechtělo vstát a ranní probouzení by mohlo být dlouhé a nepříjemné).

Vyšší teploty jsou podle Fen-šuej ideální v případě, že se člověk chce uvolnit. Při chladu se svaly stáhnou, při vyšších teplotách naopak. Dopřejte si tedy třeba v obývacím pokoji, kam si chodíte do ušáku číst knížky, vyšší teplotu. Bude vám fajn! Naopak malinko chladněji by mělo být v pracovnách.¨

Čerstvý vzduch a dostatek světla

Druhým zdrojem energie je čerstvý vzduch. Při jeho nedostatku se člověk rychleji unaví a klesá jeho výkonnost. Základem je tedy pravidelné větrání, otření stolu ihned po jídle, pravidelné vynášení odpadkového koše a mytí nádobí. Možné je použít i éterické oleje nakapané na kameny – v koupelně, nebo v místnostech, kde leží třeba nemocný člověk.

feng-suej3

Trochu vyšší teplota a kvalitní světlo - to je ideální kombinace pro poležení s knížkou. Zdroj: www.mojstyl.sk

Posledním a dost možná nejdůležitějším zdrojem energie je světlo. A právě na něj se třeba v českých domácnostech dosti „kašle“. Nekvalitní světlo v kuchyni má přitom například vliv na to, jestli nás jídlo bude lákat a stolování si užijeme, nebo jestli do sebe naopak naházíme pár soust a zbytek necháme netknutý.

V koupelně pak dejte stop chladnému světlu a naopak vsaďte na světlo denní nebo na teplé a měkké světlo, které navozuje pocit pohodlí a člověk u něj snáze zrelaxuje. U obytných místností pak záleží na účelu, kterému slouží. Velmi zanedbávané je potom světlo v chodbách, kde obvykle bývá slabé a nekvalitní. Mělo by to být ale naopak – zvlášť pokud chodba vede středem bytu. Právě ze středu bytu by totiž mělo vyzařovat teplo a světlo.

V tomto článku jsme se nechali inspirovat autorkou Brigitte Gärtnerovou, která pravidelně publikuje. Ať už knihy, nebo samostatné články o učení Feng-šuej.