3. 9. 2021
Hortenzie patří mezi velmi oblíbené okrasné dřeviny. Mohutná květenství, která se tvoří od července do září a kvetou opravdu dlouho, zkrášlí nejen vaši zahradu, ale i terasu a balkon. Důležité je však dbát na zajištění správných pěstebních podmínek.
Hortenzie hýří rozmanitými barvami
Druhů hortenzií existuje hned několik. Nejznámější a nejčastěji pěstovaná je hortenzie velkolistá, která rozkvétá v polovině července různobarevnými květy.
Sehnat ji můžete v bílé variantě i v nejrůznějších odstínech modré, fialové, růžové nebo červené. Kromě ní se však u nás můžete setkat ještě s popínavou hortenzií řapíkatou, s hortenzií latnatou, která vytváří květní kužely, nebo třeba s hortenzií stromkovitou, která jako jedna z mála snese bez problémů i přímé slunce.
Pěstování hortenzií vyžaduje zkušenosti
Hortenzie jsou poměrně choulostivé a náročné rostliny. Jejich pěstování není úplně snadné, a pokud chcete, aby vám rostliny pravidelně a bohatě kvetly, musíte jim najít ideální stanoviště a zajistit jim vhodné pěstební podmínky.
Vhodným stanovištěm pro pěstování hortenzií je polostín. Některé druhy však při pravidelné a vydatné zálivce snesou i přímé slunce. To však může být příčinou vybledlých a nevýrazných květů.
V letních měsících hortenzie pravidelně a rovnoměrně zalévejte, protože nedostatek vody nebo střídání nadměrného přísunu vody s obdobím sucha hortenziím rozhodně nesvědčí. Po odkvětu zálivku snižte na minimum. Hortenzie zalévejte měkkou, ideálně dešťovou vodou.
Tip: Hortenzie jsou skvělou květinou, kterou můžete použít do suchých aranžmá. Květy je však velmi důležité uříznout ve správném stádiu, abyste zachovali co nejvíce barvu i tvar květů.
V zimních měsících, kdy teploty klesají pod nulu, pak myslete na to, že je nutné hortenzie chránit. Zejména rostliny v nádobě je nutné přemístit do místnosti, kde teploty neklesnou pod nulu, a menší hortenzie v záhonu, které nemají dostatečně rozvinutý kořenový systém, je potřeba chránit chvojím, spadaným listím, vrstvou mulče nebo netkanou textilií.
U hortenzií dbejte také na pravidelné hnojení. Pozor však na hnojiva, která obsahují vápník.
Čím kyselejší půda, tím více modré květy
Nejlépe se hortenziím daří v prodyšné, humózní a slabě kyselé půdě s dostatkem vláhy. Velmi zajímavé je však, že úpravou pH půdy můžete ovlivnit barvu jejich květů. V kyselé půdě s pH okolo 4,4 až 5,5 se totiž květy zbarvují do modra, v půdě, která je neutrální, tedy má vyšší pH, si zase květy hortenzií získávají sytě růžovou až červenou barvu.
Pro zvýšení pH půdy použijte popel nebo vápenec, a naopak pro snížení pH použijte dobře zetlelý hnůj, sypaný čaj, kávovou sedlinu nebo síran hlinitý. Pomoci si však můžete i speciálními hnojivy.
Zdroje:
- https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pestovani-hortenzie
- https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-hortenzie-na-zahrade-i-jako-pokojovky#part=1
- https://www.ireceptar.cz/zahrada/hortenzie-pestovani-30000817.html
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Hortenzie
- https://living.iprima.cz/zahrada/hortenzie-kam-vysadit-kdy-strihat-jak-mnozit-modre-kvety
- https://homebydleni.cz/zahrada/rady-a-tipy/nevsedne-krasne-hortenzie-a-jejich-pestovani/
- https://living.iprima.cz/zahrada/krasna-a-citliva-hortenzie-5-pravidel-jak-ji-pestovat
- https://www.kouzelnebydleni.cz/hortenzie-a-jejich-aranzovani/
- https://www.ireceptar.cz/hobby/snadne-suseni-kvetu-hortenzii-jake-triky-pouzivaji-profici.html
- https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/kvetum-hortenzie-snadno-prodlouzite-zivot-proste-je-ususte.A100913_114953_hobby-zahrada_mce
- https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-ususit-kvety-hortenzie
- https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-zahrada/415705/pestujeme-hortenzie-jak-o-ne-pecovat-aby-bohate-kvetly-a-jak-je-namnozit.html
- https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-zmenit-ph-pudy-30000629.html