Jste zde

Infrasauna: V čem se liší od klasiky, jak nám prospívá a podle čeho ji vybrat?

domácí infrasauna Zdroj: Shutterstock
Milujete prohřívání celého těla v sauně, ale nechce se vám stále chodit do bazénů a saunových světů? Pokud máte doma trochu prostoru nazbyt, popřemýšlejte o pořízení infrasauny. I v ní vám může být fajn!

1. 10. 2023

Pobyt v sauně zdraví jednoznačně prospívá, pokud do ní zrovna nevstoupí někdo, kdo by do ní vůbec vstupovat neměl. K takovým lidem patří ti s vysokým tlakem, kožními potížemi, záněty, těhotné ženy a pacienti s onemocněním srdce, jater nebo ledvin. A není zrovna nejvhodnější jít se saunovat s kocovinou.

Když tyhle skupiny vynecháme, vyjde nám vzorek, na který může saunování působit blahodárně:

  • Je prevencí nachlazení a onemocnění horních cest dýchacích.
  • Pomáhá v boji proti únavě, hlavně té jarní.
  • Dokáže krásně uvolňovat svaly, i ty namožené.
  • Podporuje vyplavování tělu škodlivých látek.
  • Je báječným místem pro relaxaci a odstřihnutí se od každodenního stresu.

Na zdraví se údajně může podepsat saunování praktikované i jednou týdně. To je fér!

shutterstock_697734742.jpg

malá infrasauna
Zdroj: 
Shutterstock
Infrasauna může být opravdu kompaktní - a vejde se tak i do malého bytu.

Jaký je rozdíl mezi finskou saunou a infrasaunou?

Oba druhy sauny dokážou pěkně prohřát celé tělo. Každý druh toho ale dosahuje jinak. Finská sauna, ta všeobecně nejrozšířenější, vsází na nepřímé působení tepla. Zkrátka je tu zdroj tepla, který ohřívá vzduch a ten zase ohřívá pokožku. Tou vniká do těla. Teplota vzduchu je kolem 90 °C.

V tomhle případě je důležité dodržovat cykly – pobyt v sauně je potřeba proložit zchlazením v bazénku nebo sprše. Pak se do sauny zase můžete vrátit.

Na rozdíl od ní se v infrasauně setkáte s infračerveným zářením, jež přímo prohřívá tkáně lidského těla, a to až do hloubky 4 cm. Zářiče jsou navíc nastaveny tak, aby na své uživatele přímo mířily. Teplota vzduchu je 45–60 °C. Nižší teplota vyhovuje rizikovým skupinám, které si prohřívání nechtějí odepírat.

Používání infrasauny nevyžaduje klasické ochlazování. Pobývat v ní můžete 30–45 minut podle toho, jak je vám to příjemné, a pak si jen dát sprchu jako kdykoli jindy.

Jak jde o saunu doma, infra provedení jasně vede

Pokud žijete v rodinném domě, na zahradě si klidně můžete vybudovat finskou saunu. Mnohem jednodušší ale bude pořídit si infrasaunu. A jestli jako vyznavač saunování bydlíte v paneláku nebo bytovce, je řešení jasné.

Jednou z výhod infrasauny je totiž její kompaktnost – model pro 2 osoby zabere necelé 2 metry na výšku, 120 cm do hloubky a 120 cm na délku. Cena je zhruba 25 000 Kč a víc. K dostání jsou i infrasauny pro jednoho – pak se parametry pohybují kolem 180 cm na výšku a 90 cm na délku a do hloubky. Její cena začíná asi na 20 000 Kč.

shutterstock_792515953.jpg

sauna
Zdroj: 
Shutterstock
Investice do sauny není malá. Pokud si ale saunu užíváte pravidelně, brzy se vám vrátí.

Pokud máte v bytě aspoň v jedné místnosti prostor, klidně si ji můžete pořídit i tam. Počáteční investice se vám poměrně rychle vrátí, pokud byste se jinak chodili prohřívat jinam a platili vstupné. Tak se jí nebojte!

Mimochodem – pokud vás napadla otázka spotřeby energie, máme pro vás dobrou zprávu. Provozní náklady infrasauny jsou velice přátelské. Například infrasauna pro dvě osoby „spálí“ za rok asi 1 300 Kč (když si ji dáte 3–4x týdně na 30 minut). Jeden saunovací cyklus v ní, dlouhý 30 minut, vyjde klidně na pětikorunu

Jaké jsou zdravotní přínosy infrasauny? A co nežádoucí účinky?

Infrasauna není jen nějaký rozmar. Na tělo i mysl rozhodně pozitivně působí, způsobů je celá řada:

  • Podporuje imunitní systém. Teplo totiž dokáže zahubit spoustu bakterií a virů.
  • Podporuje metabolismus. Zvlášť pokud ho máte zpomalený, oceníte jeho zrychlení. Pak se vám může třeba snáz hubnout.
  • Zmírňuje bolesti kloubů a svalů, menstruační bolesti a bolesti zad.
  • Vyhlazuje „pomerančovou kůži“. S celulitidou bojuje na vysoké úrovni.
  • Díky pobytu v infrasauně dokáže tělo snáz vyplavovat toxiny. Celkově se můžete cítit líp.
  • Podporuje správnou funkci krevního oběhu. Při pravidelném saunování bude váš kardiovaskulární systém jásat.
  • Pomáhá s kožními potížemi – například s ekzémem a lupénkou.
  • Snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi.
  • Nabízí krásnou formu relaxace a úniku před stresem. Může být podpůrná i při léčbě deprese.

Než si infrasaunu pořídíte domů, rozhodně si ji někde párkrát vyzkoušejte. Může se totiž stát, že právě vám „nesedne“. Pak byste si z ní mohli „odnášet“ například únavu, kožní potíže, nevolnost, bušení srdce, bolesti hlavy nebo závratě.

Absolutní kontraindikací, která by vás od užívání infrasauny měla odradit, je třeba těhotenství, onemocnění jater a ledvin, zhoršené proudění lymfy, závažně vysoký tlak, používání inzulinové pumpy nebo kardiostimulátoru, požívání návykových látek, poruchy vnímání tepla nebo závažná onemocní krve a žil. 

Jak vybrat infrasaunu, abyste se „nespálili“

Pokud se vám myšlenka vlastní infrasauny líbí, pojďme se společně podívat na to, podle čeho ji vybrat, aby vám vyhovovala.

Rozměry infrasauny a její kapacita

Pokud nejste hrdými majiteli nějakého toho paláce, nejspíš budete v první řadě řešit rozměry. Na ty samozřejmě navazuje kapacita. Infrasauny se vyrábějí pro jednoho, ale klidně pojmou i 5 osob.

Jestli jste v domácnosti třeba dva, ale místo máte jen na saunu pro jednoho, nezoufejte. Zkrátka se vystřídáte. A platí to i o rodině. Jste-li čtyři, nemusíte saunu používat všichni najednou. Nejspíš ani nebudete.

Druhy topidel

Vybrat si můžete světelná keramická topidla, keramická topidla a karbonová topidla. Světelné keramické topidlo se skládá z trubic z křemičitého skla. To kromě tepla vydává i světlo, které má pozitivní účinky na tělo i duši. Jejich povrchová teplota je až 500 °C, dokážou saunu vyhřát ze všech topidel nejrychleji a pyšní se životností až 8 000 hodin.

Keramické topidlo má povrchovou teplotu asi 300 °C, ale i tak vyhřeje saunu poměrně rychle. Životnost je 8 000 hodin.

Karbonové topidlo vyhřeje saunu pomaleji, zato ale posílá infračervené paprsky po sauně rovnoměrněji a efektivněji. Jeho povrchová teplota je až 170 °C a vydrží až 12 000 hodin práce.

Použité materiály

Kabiny jako takové bývají dřevěné, přičemž tím pravděpodobně nejlepším dřevem pro tyhle účely je kanadský jedlovec. Vnitřek kabiny pak bývá obložený MDF deskami.

Chromoterapie a ionizátor

Při výběru sauny se můžete zaměřit i na nejrůznější vychytávky. K těm nejoblíbenějším patří chromoterapie, tedy světelná terapie (pomocí barevného osvětlení v sauně), a ionizátor, který čistí vzduch, takže ten může být údajně nakonec srovnatelný s tím na horách nebo u moře.

Vzhled

Dívejte i na celkový vzhled. Infrasauna může působit krásně přírodně, ale i maximálně luxusně. Můžete ji snadno nechat splynout se zbytkem interiéru!

Nezapomínejte na péči

Aby vám infrasauna dělala radost i desítky let, je třeba o ni pravidelně a správně pečovat. Vnitřek je třeba dezinfikovat speciálními prostředky, povrch si zaslouží i aplikaci parafínového oleje. Při čištění nezapomeňte na nejrůznější doplňky, které v sauně máte. A když ji zrovna nebudete používat, nechte ji větrat, aby se v ní nemnožily bakterie.

Použité zdroje:

  • https://zdravi.doktorka.cz/sauna-kdy-je-vhodna-a-kdy-ne
  • https://www.relaxeo.cz/skodlivost-infrasauny-muze-pobyt-v-infrasaune-ublizit/
  • https://www.saunasystem.cz/cs/news/76-odpocinek-ktery-leci-aneb-10-hlavnich-lecivych-ucinku-infrasauny/
  • https://www.marimex.cz/poradna-finske-sauny-jaky-je-rozdil-mezi-finskou-saunou-a-infrasaunou/
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Infrasauna
  • https://www.hanscraft.cz/ucinky-kvalitni-domaci-infrasauny-na-lidske-zdravi/ 
  • https://www.mountfield.cz/poradna/jak-vybrat-infrasaunu