Čtyři zdi svírající pravé úhly a střecha ve tvaru písmene A, to je klasická podoba domu. Postavit dům netradičních tvarů a odlišit se od běžného standardu českých obcí ale láká nejednoho z nás. Jak může taková snaha dopadnout? Podívejte se!
6. 5. 2013
Dnes vám nabízíme k nahlédnutí několik domů, jejichž stavitelé a investoři se nespokojili s jednoduchým projektem a nechali se unést proudem inspirace. Bydlení v jejich interiérech se sice tolik neliší od průměrného domku, ale kochat se exteriérem vlastního domu kdykoliv vyjdeme ven, to také není k zahození.
Ale stavba nesmí jen samoúčelně budit rozruch. Každý zodpovědný architekt by se měl především snažit, aby svou podobou a charakterem co nejlépe zapadla do okolí. Některé domy stavěné svépomocí bez rad odborníka se občas tomuto pravidlu vzdalují.
Svým domem se rozhodně může kochat majitel této originální nemovitosti v Saint-Pére v burgundském kraji ve Francii. Zdroj: Jean-Pierre (Flickr)
Jak ušetřit při stavbě domu za cihly? Vytesat vše do skály!
Ale jak nejlépe dodržet ráz přilehlé krajiny? Statavitelé „domu“ v oblasti Montezuma Canyon v americkém státě Utah na to přišli: vytvořili jej přímo v přírodě z dostupných materiálů. Konkrétně dům vytesali po vzoru dávných indiánských budovatelů do skály.
Snahy použít hory a skalní útvary jako základ pro vybudování obydlí měli lidé odnepaměti a snad na všech kontinentech najdeme pozůstatky takových domů či klášterů. Vedla je k tomu především dostupnost ohromného množství materiálu, zaručená stabilita a ověřená odolnost masivu proti nepříznivým přírodním podmínkám.
Dům v Montezuma Canyon, v místě pojmenovaném po slavném náčelníkovi, byl postaven v duchu skalních indiánských puebel. Zdroj: Rob Lee (Flickr)
Podobné příbytky ale nejsou jen historickými památkami, vznikají totiž i dnes, například domy ukryté ve vrcholu kopce či menší terénní nerovnosti. Ty často mají především ekologické opodstatnění a jejich podobu ovlivňuje nejvíce právě snaha ušetřit co nejvíc energetických zdrojů.
Přečtěte si dále o netradičních stavbách:
Bronte je pobřežní předměstí Sydney. Právě tam najdeme tento zajímavě pojatý dům. Zdroj: Charlie Brewer (Wikimedia Commons)
Kde berou stavitelé inspiraci? Ve sci-fi i v kravíně!
Vedle starosti o přírodu a její vzácné zdroje patří k nejvýraznějším trendům současného stavitelství také určitá cesta v čase, a to jak vpřed, tak do minulosti. Po celém světě vznikají obydlí připomínající sci-fi filmy, ale na druhé straně též napodobeniny stylů starých architektonických mistrů s antickými sloupy či barokní výzdobou.
Nepřipomíná vám tento berlínský unikát tak trochu futuristická obydlí z maďarského kresleného seriálu o rodině Smolíkových? Zdroj: GraphicP AStock (Flickr)
Velkou popularitu si ale u mnoha lidí drží rustikální styl. Nejedna rodina se, otrávena ruchem velkoměsta, stěhuje na venkov a dům si zařizuje po vzoru předků. Vybavuje si interiéry různými archaickými předměty ze starých usedlostí, stodol, nebo i stájí a kravínů. Snaha o venkovský styl se pochopitelně neprojevuje jen vevnitř, ale i na samotné podobě domu.
Vancouver a takzvaná pacifická severozápadní regionální architektura. Ano, Kanaďané evidentně neumí jen hrát hokej, ale také projektovat zajímavé domy. Zdroj: Pnwra (Flickr)
Nedávno jsme psali o nově vznikajících domech v Praze a okolí:
- Jaké to je bydlet v Sedmikrásce? V pražských Vysočanech vzniká unikátní obytný dům
- Moderní novostavba NENÍ panelák. Kvalita materiálů a provedení je totiž úplně jinde
Tenhle dům nám do směsice moderních tvarů příliš nezapadá, zařadili jsme ho mezi originální exteriéry jako úlitbu milovníkům klasiky. Jedná se o projekt z roku 1905 od Elmera C. Jensena, jednoho z největších chicagských architektů, který se výraznou měrou podílel na podobě tváře tohoto kouzelného severoamerického města. Zdroj: Chicagogeek (Flickr)
Něco vám v bytě chybí? Sledujte naše soutěže, v nichž můžete vyhrát třeba právě to, po čem toužíte. Na našem facebookovém profilu o soutěžích pravidelně informujeme!