Jste zde

Jak doma zabydlet pejska z útulku? Chce to hlavně trpělivost

pejsek z útulku Zdroj: Shutterstock
Toužili jste po čtyřnohém parťákovi, a abyste pomohli zbloudilé duši, zamířili jste pro něj do útulku? Skvělé rozhodnutí! Poradíme vám, jak na to, aby jeho aklimatizace proběhla maximálně hladce.

22. 7. 2024

To, že pejska musíte přihlásit na příslušném úřadě, na obojek mu dát známku pro případ ztráty a uklízet po něm exkrementy, určitě víte. Stejně tak jistě víte, že rasu si musíte vybrat podle svého životního stylu a toho, co můžete zvířeti nabídnout. Proto se v tomhle článku zaměříme na jiné praktické věci. Na to, jak pejskovi usnadnit přechod z útulku do vaší péče.

Když si přinesete štěně, které ještě (mnohdy naštěstí) nestihlo nic zažít, máte před sebou nepopsaný list. Pak může být všechno jednodušší.

O něco složitější je příchod staršího pejska, který má něco za sebou, na něco může nečekaně negativně až agresivně reagovat… A hlavně se právě ocitá u vás doma, tedy na místě, které absolutně nezná, s vámi. A vás viděl (v ideálním) případě párkrát.

shutterstock_2446651765.jpg

ležící pejsek
Zdroj: 
Shutterstock
V prvních týdnech a měsících je zásadní vaše blízkost.

Nejde to hned. Se psem se postupně seznamujte

Předně je třeba si říct, že byste neměli nakráčet do útulku, ukázat na pejska, který vám padne do oka, a odvést si ho domů. V tom nejlepším případě se s ním půjdete párkrát projít, strávíte s ním nějaký ten čas, abyste věděli, jak reaguje na běžné situace, a zase ho vrátíte do útulku. Když si pak budete jistí, že je to parťák podle vašeho gusta, můžete směle přistoupit k dalšímu kroku.

Jak připravit domácnost na příchod psa?

Pokud si psa pořizujete poprvé, nejspíš se vám budou hodit informace o tom, co pořídit, aby u vás pejsek měl všechno, co potřebuje (a ocení). Tady je stručný seznam:

  • pelíšek
  • misky (minimálně dvě, hodí se tři)
  • vodítko a obojek, případně kšíry
  • hračky
  • deku do auta (pokud chcete společně cestovat)
  • deku na gauč (chcete-li pejska pouštět na gauč, ale ne úplně kamkoli)
  • v létě chladicí podložku
  • potřebné oblečky (například na podzim se hodí psí pláštěnka, v zimě teplá kombinéza)
  • krmení (granule, kapsičky, konzervy, pamlsky…)

Než si nového kamaráda do bytu nebo domu přivedete, promyslete, kde bude mít svoje „místečko“, tedy pelíšek a misky. Mělo by jít o prostor, kde bude moct mít svůj klid a bude se na něm cítit bezpečně (upřímně, to poznáte – nakonec se může stát třeba to, že mu nejlíp bude pod stolem ve vaší pracovně). 

shutterstock_2397276153.jpg

pejsek v pelechu
Zdroj: 
Shutterstock
Pravidelný režim může být základ bezproblémového sžívání.

Zároveň zabezpečte místa, kam by se pes dostat neměl – například na strmé schody, k otevřenému bazénu na zahradě nebo třeba do dětského pokoje, pokud si ho tam nepřejete pouštět. Taky schovejte to, co by mu mohlo ublížit – konkrétně léky nebo jedovaté rostliny a další rizikové věci.

Jak na samotné zabydlení pejska?

Výbavu máte. Teď přichází to nejzásadnější. Pejsek poprvé vkročí k vám domů. Přivítání (od ostatních členů domácnosti) by mělo být mírné, žádný výskot. Nechte pejska, aby se po svém novém domově prošel podle svého – následujte ho, případně ho mírně korigujte.

Nabídněte mu vodu a jídlo (ideálně to, na které je zvyklý z útulku, aspoň na začátku). Tak maximálně zajistíte, že bude co nejvíc v pohodě.

Nebojte se dojít s pejskem častěji ven, klidně první týden. Může být nervózní, může potřebovat častěji vyvenčit. 

První noc? Hlavně blízkost!

Dávno jsou pryč doby, kdy se věřilo, že pejska, kterého jste si přivezli, musíte první noc nechat o samotě „vybrečet“ (ještě teď se nám nad tímhle přístupem svírá srdce). Vezměte si ho k sobě do ložnice i s pelíškem, klidně pro jednou do postele, i kdyby se to nemělo opakovat.

Buďte mu „po ruce“, ať cítí vaši blízkost. Možná bude potřeba ho hladit a konejšit. Pozor ale, abyste na něj nesahali, když usne – to by mohlo špatně dopadnout s jakýmkoli pejskem, nejen s tím z útulku.

První týdny s novým psem: nastolte pravidla a dodržujte je

Věřte, že pokud už vámi vybraný pejsek má něco za sebou, může mu to trvat o to déle, než si zvykne na váš režim. Klidně i měsíce. Proto se obrňte trpělivostí, učte, vysvětlujte, opakujte a veďte ho.

Počítejte s tím, že se může objevit problémové chování. Pokud ho sami nebudete zvládat, obraťte se na odborníka. Nevzdávejte to hned po prvních nezdarech – čím víc „páníčků“ takhle jeden pes vystřídá, tím hůř si případně zvyká u dalšího.

Významně mu může pomoct pravidelný režim – kratší venčení ve stejnou dobu, každodenní odpolední procházka, stejně tak podání jídla. 

Tím nejdůležitějším je v tuhle chvíli navázat plnohodnotný kontakt založený na důvěře. Chovejte se k pejskovi jako k sebevědomému, ale poslušnému zvířeti, kterým chcete, aby se stalo.

Zároveň udělejte všechno pro to, aby vám pes věřil. Pak budete snáz odstraňovat nedostatky, jako třeba tahání na vodítku nebo nevraživost vůči jiným zvířatům a lidem (třeba kvůli prožitému týrání).

Přijdete-li na to, že pejska něco zásadně stresuje, netlačte ho do takových situací. Časem možná sám přijde na to, že se není čeho bát, násilím ale náprava probíhat nesmí. 

V prvních týdnech (klidně první dva měsíce, jako to bývá u štěňátek) buďte co nejvíc s ním. Stanete se jeho novým světem, bude na vás spoléhat a bude potřebovat vaši podporu. 

Celková adaptace po přivedení pejska z útulku může opravdu (v závislosti na jeho i vašich zkušenostech) trvat i měsíce. Buďte trpěliví. Jakmile pejsek zjistí, že byste se pro něj rozkrájeli, bude vás poslouchat a bude ochotný za vás i položit život.

Použité zdroje:

  • https://www.chlupaci.cz/magazin-psi/adopce-psa-z-utulku/
  • https://www.bezednamiska.cz/chcete-si-poridit-psa-z-utulku-jake-jsou-klady-a-rizika/
  • https://www.pesweb.cz/cz/102.z-utulku-domu 
  • https://krmeni.cz/jak-se-starat-o-psa-z-utulku 

Související články