Dnes po vás máme univerzální recept, jak si vylepšit byt. Dejte si víno a i keramický jelen na skříni bude hned vypadat snesitelněji. To pochopitelně nemyslíme úplně vážně. Hlavním cílem dnešního článku je přiblížit, jak skladovat víno doma.
21. 8. 2013
Traduje se, že víno bychom měli skladovat při pokojové teplotě. Toto doporučení pochází z dávných dob, kdy ve studených hradech s vysokánskými stropy rytíři nechodili v kraťasech a dvorní dámy v bikinách. Tehdy pokojová teplota vínu svědčila, u moderních vytápěných bytů už je tomu jinak.
Vinný sklep do paneláku – jak na to?
Nejlépe se hroznovému moku daří ve speciálních vinotékách, protože ty bývají rozděleny do sekcí s ideální teplotou pro bílé, červené nebo například pro sekt. Díky nim lze v podmínkách sklípku perfektně uchovávat oblíbený nápoj i v paneláku.
Podobně fungují i klimatizované skříně, do nichž se kromě přihrádek na víno dávají i regály na tvrdý alkohol. Mívají většinou luxusní starobylý design, ovšem o žádnou antikvariátní záležitost nejde, vevnitř jsou totiž klimatizovány. Kromě vysoké funkčnosti představují i vkusné bytové doplňky.
K dobrému vínu dobrý steak:
Ve víně je pravda pouze když má správnou teplotu. Zdroj: Michal Osmenda (Flickr)
Jak skladovat víno? Jde to i bez vinotéky
Vinotéky a klimatizované skříně představují pro skladování alkoholu v bytě ideální řešení, mají ovšem jednu zásadní nevýhodu: vysokou cenu. Kdo chce dobré víno skladovat bez těchto vymožeností, může si pomoci chladnou komorou nebo ledničkou, měl by ovšem mít na paměti, že potom musí předem s podáváním vína počítat a nechat ho před naléváním odstát či vychladit na správnou teplotu.
Doporučené teploty pro podávání vína:
Sekty | okolo 7°C |
Růžová vína | okolo 11°C |
Bílá vína | okolo 16°C |
Červená vína | okolo 18°C |
Tuto tabulku nelze brát doslovně, některé druhy lehčích červených vín vyžadují teploty k šestnácti stupňům. Rozhodující je vždy doporučení výrobce.
Vedle vinotéky si do kuchyně můžete pořídit kupříkladu originální bytové doplňky:
Při domácím skladování bychom se dále měli vyvarovat nadměrné manipulaci s vínem a přenášet ho jen je-li to nezbytně nutné. Jestliže chceme návštěvě sdělit: „Franto, dneska jsem si poprvé koupil víno, které není v krabici, ale normálně ve flašce, já ti to ukážu,“ měli bychom si toto uvědomit. Otřesy totiž mají vliv na jeho buket.
Zajímají vás návodné články s radami? Podívejte se do sekce Jak na to.
Než víno projde lahvovým domovem důchodců a skončí v našem ledvinovém krematoriu, prožije krásné hroznové dospívání. Zdroj: capl.washjeff.edu
Láhve do dřevěné vinotéky dávejte jen těsně před konzumací!
Pozornost vyžaduje i nadměrná vlhkost ve skladovacím místě. Ačkoliv nápoj samotný je ukryt ve skle, špatné podmínky se negativně podepisují na korkové zátce, která absorbuje vlhkost ze vzduchu a dále ovlivňuje klima uvnitř láhve.
Vedle teploty a vlhkosti je třeba dát si pozor na UV záření, tedy nevystavovat víno přímému slunečnímu záření. Učiněnou zhoubu pak pro chuť vína představují oblíbené vinotéky v podobě neklimatizovaných dřevěných stojanů. Sice vypadají hezky, ale pro delší uchovávání nápojů se nehodí a láhve bychom do nich měli dávat až těsně před podáváním. Tak už víte, jak skladovat víno v bytě?
Sledujte nás na Facebooku!