4. 4. 2020
Plánujete v nejbližších dnech nebo týdnech vymalovat? Pak pravděpodobně řešíte i dilema, která barva přijde na kterou stěnu. Nerozhodujte se ale jen na základě toho, jak se vám jednotlivé barvy líbí, přečtěte si i něco o jejich účincích.
Neuvážený výběr barev totiž může skončit nespavostí v ložnici, roztěkaností v pracovně nebo hyperaktivním dítětem v dětském pokojíku. Barvy totiž umí tlumit i nabuzovat! A pozor – vliv mají i na vnímání velikosti jednotlivých místností, nebo na to jestli na nás místnost působí čistě, uklizeně nebo naopak něčím rušivě.
Spíš než na výrazně barvy na stěnách vsaďte na výraznější doplňky.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Barvy v bytě: Základy, které musíte znát!
Ještě předtím, než se pustíme do popisu účinků jednotlivých barev, pojďme si říci několik základních pouček, které se vztahují k barvám obecně.
Tak předně: Zapomeňte na to, že byste pro každou místnost použili jinou barvu. Celý byt by pak připomínal jedno velké cirkusové šapitó a ne moderní, útulné a vkusné bydlení. Bytoví designéři naopak radí barvami na zdech spíše šetřit a barevnost případně dohnat vhodnými doplňky. Ideální jsou prý dvě základní barvy a člověk si potom má hrát s jejich odstíny a kombinacemi.
Na takovou kombinaci už chce mít odvahu. Myslete na to, že lepší než výrazné barvy stěn jsou výrazné doplňky. Ty vždycky snáž vyměníte.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pokud bydlíte v malém bytečku, zapomeňte raději na tmavé a syté barvy – ty prostor ještě víc opticky zmenší. Kompromisem je natření jen jedné stěny. Tmavé a syté barvy si naopak můžete dovolit do velkých a prosluněných místností, kterým neublíží. Z obecného pak ještě nesmíme zapomenout na poučku o tom, že studené barvy uklidňují, teplé barvy pak naopak aktivizují k činnosti.
Bílá barva – bílá je neprávem považována za barvu, která nudí. Bílá ale odráží světlo a proto místnosti krásně prosvětluje – zvlášť třeba v kombinaci s jednou barevnou stěnou. Bílá barva zároveň zvětšuje účinky všech ostatních barev a je považována za barvu čistoty. Proto se jí určitě nebojte.
Černá barva – při její aplikaci buďte pořádně opatrní. Černá totiž neodráží žádné světlo, naopak ho pohlcuje. Proto by i poměrně velká místnost působila v černém provedené hodně stísněně. Černá má navíc negativní účinky na naší psychickou pohodu. Raději se jí tedy na stěnách vyhněte a užijte si ji v podobě dekorací a doplňků.
Černá barva vyvolává pocit luxusu - na druhou stranu na mnoho lidí působí velmi stísněně.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Červená barva – červená dokáže zaktivizovat, je barvou komunikace a posiluje chuť k jídlu. Načerpává nás energií a má stimulační účinky. Na druhou stranu ale může negativně působit na psychicky labilní jedince a u už tak hyperaktivních dětí hyperaktivitu ještě posilovat.
Zelená barva – pokud se vyhnete pochmurně temné lahvově zelené nemůžete už se zelenou barvou udělat chybu. Zelená uklidňuje, skvěle působí na koncentraci a je proto vhodná třeba do dětských pokojíků nebo do pracoven. Když trávově zelenou vymalujte obývací pokoj, také tím nemůžete nic zkazit.
Fialová barva – fialová je prý barvou harmonie. Uklidňuje, dává pocit bezpečí i klidu. Designéři jí považují z ideální barvu do obývacích místností, fialová sluší i dětským pokojíkům. Jen pozor na to, abyste nezvolili příliš tmavý odstín, pak by mohla působit až tísnivě.
Oranžová barva zvyšuje chut k jídlu. I proto je vhodná například do kuchyně nebo jídelny.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Oranžová barva – Oranžová - to je chuť k jídlu a ke komunikaci. Právě proto ji často volí i majitelé restaurací do svých podniků. Člověk tam stráví více času a sní více jídla. Oranžová je ideální barvou kuchyně a jídelny. Chybu s ní neuděláte ani v hrací zóně dětského pokoje. Tady ale s mírou!
Modrá barva – světle modrá barva je barvou čistoty a snění. Ideální barva do ložnice. Modrá uklidňuje, studené odstíny pomáhají i relaxu, pozor ale na to, aby nebylo těch studených odstínů příliš – místnost by pak mohla působit odosobněle.
Žlutá barva – žlutá je barva slunce, tepla, pohody, klidu a bezpečí. Žlutá barva má pozitivní vliv na unavené jedince, pomáhá v učení, pozor ale na to, že její velké množství může působit až rušivě. U žluté také rozlišujte její studenou a teplou variantu.