20. 11. 2024
Samotný název hry vychází z japonského slova, které označuje císaře. V Japonsku ovšem Mikádo, jak ho známe dnes, nevzniklo. Hru znali již v roce 1800 v Německu. Oficiální zdroje ovšem hovoří o tom, že hra má kořeny v Maďarsku, odkud v roce 1936 putovala nejen do Československa, ale taky daleko za oceán. Hru si oblíbili i v USA, kde ji pojmenovali pick-up sticks.
Věděli jste, že: Mikádo se dostalo až na královský dvůr? Z Maďarska ho do Velké Británie, respektive na hrad Windsor, přivezli v roce 1945.
Přečtěte si také: Skleněnky: Zavzpomínejte na retro hračku, která byla vzácnou podpultovkou!
Světu vládlo dřevo, u nás plast
Zajímavostí, která je neodmyslitelně spjatá s historií Mikáda, byla skutečnost, že ve většině zemích, kde se tahle společenská hra prodávala, byly jednotlivé hůlky vyrobeny ze dřeva. U nás byla k dostání spíše plastová varianta Mikáda, kterou tehdy vyráběla společnost Chemoplast a.s.
Hra měla za úkol prověřit jemnou motoriku, zručnost a trpělivost jednotlivých hráčů. 41 různě barevných tyčinek sevřel jeden z nich v pěst a poté je upustil na stůl nebo podložku. Hráči pak vytahovali jednotlivé tyčinky tak, aby vždy pohnuli jenom s jednou z nich.
Jakmile hráč pohnul s další tyčinkou, jeho tah skončil. Po jeho neúspěšném tahu potom pokračoval hráč po směru hodinových ručiček. Celá hra končila ve chvíli, kdy jsou vysbírané všechny tyčinky. Výhercem je hráč s nejvyšším počtem bodů, přičemž bodování jednotlivých tyčinek se různí dle vybraných pravidel.
Mohlo by vás zajímat: Divoké „devadesátky“: Tamagoči pomáhalo drogově závislým i manažerům. Odborníci k němu byli skeptičtí
Použité zdroje:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Mik%C3%A1do_(hra)
- https://www.poznatsvet.cz/cestovani/retro-kviz-stolni-hry/
- https://www.slothbet1.com/cs/mikado/