Jste zde

Legendární grafo: Tuhle dětskou hračku používali disidenti k tajné komunikaci

grafo Zdroj: Shutterstock
Její vznik si připsal francouzský vynálezce André Cassagnes. V zemi, kde se tahle hračka zrodila, se jí dodnes říká „Etch A Sketch“. U nás ji ale od roku 1964 známe jako Grafo – magickou kreslící tabulku, kterou si zamilovaly nejen děti, ale i disidenti.

2. 12. 2024

Pokud byste před dnešní děti Grafo položili se slovy, že šlo hračku o vašeho dětství nebo mládí, pravděpodobně by udiveně vykulily oči a začaly povídat něco o tabletech nebo noteboocích. Tenhle „socialistický tablet“ pochopitelně neměl s dnešními moderními přístroji nic společného. My jsme ho ale milovali!

Grafo, chcete-li celým názvem Magická kreslící tabulka Grafo, sestává z ploché obrazovky v typicky červeném (někde je k dostání i modrá varianta) rámu. Na její přední straně se ve spodních rozích nacházejí dva knoflíky, jejichž otáčením se pohybuje hrot na spodní straně kreslící plochy. Ten vytlačuje hliníkový prášek, který se zde nachází, čímž vytváří nepřerušovanou čáru.

shutterstock_1436028845.jpg

červené grafo
Zdroj: 
Shutterstock
Grafo byl takový předchůdce dnešních tabletů.

Levý knoflík slouží k vodorovnému pohybu hrotu. Po směru hodinových ručiček se hrot posouvá doprava, proti směru hodinových ručiček doleva. Pravý knoflík pohybuje hrotem svisle. Po směru hodinových ručiček se hrot posouvá dolů, proti směru hodinových ručiček zase nahoru. Tabulka tak hravým a nenásilným způsobem formovala dětskou motoriku, kreativitu i představivost.

Grafo reagovalo na baby boom po 2. světové válce

Magická tabulka se dnes vyrábí v Torontu a Kanadě. Dříve byla ovšem výlučně ve vlastnictví Francie. Hračka reagující na baby boom po druhé světové válce spatřila světlo světa 12. července 1960. Tehdy byla k dostání za 2,99 dolaru. Za půl roku se zmíněné tabulky prodalo neuvěřitelných 600 000 kusů!

Do tehdejšího Československa dorazilo Grafo o čtyři roky později. Tabulku si oblíbily nejen děti, ale i tehdejší odpůrci politického režimu, kteří ji v 70. až 80. letech používali ke vzájemné komunikaci. Důvodem bylo nepochybně to, že se zařízení nedalo nijak odposlouchávat a zprávu bylo možné obratem smazat. 

Zajímavostí je, že tabulka v roce 1998 vstoupila do Síně slávy hraček a v roce 2003 byla dokonce asociací Toy Industry Association zařazena na seznam Století hraček, které oslavuje 100 nejpamátnějších a nejkreativnějších hraček 20. století.

Použité zdroje:

  • https://en.wikipedia.org/wiki/Etch_A_Sketch
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Grafo
  • http://retro.mnoho.info/l-n/magicka-tabulka