Jste zde

Mončičáci: Retro plyšáci pocházeli z Japonska, měli vlastní butik a pískali

dva mončičáci Zdroj: Shutterstock
Japonsko a rok 1974. Prezident společnosti Sekiguchi si dlouho lámal hlavu s netradiční hračkou, která by v sobě nesla poselství lásky a přátelství. Vymyslel mončičáka – hračku, která měla plastové tělo a měkké plyšové bříško.

9. 1. 2025

V téhle chvíli pravděpodobně vůbec netušil, co jeho objev způsobí. Hračky se původně prodávaly ve dvou. Zatímco jedna z nich měla namalovaný úsměv, druhá slzy

Nešlo ale o slzy smutku, nýbrž štěstí. I tohle se snažil výrobce originálních hraček komunikovat. Děti po celém světě ale spíš, než namalovaný obličej zaujalo pískající bříško a plyšák, který si cucá paleček.

Přečtěte si také: Retro hračky: Tamagoči pomáhalo drogově závislým i manažerům. Odborníci k němu byli skeptičtí

shutterstock_243507433.jpg

modrý mončičák
Zdroj: 
Shutterstock
Modrá varianta mončičáka. Ten originální byl ale tmavě hnědý.

Mončičáci dobývají Evropu

Trvalo to pouhé čtyři roky a japonská značka Sekiguchi začala expandovat na evropské trhy. Mončičáci dobývali zejména německy mluvící trhy a Francii. Poté se objevili i v USA.

Protože byl ale původní název „monchhichi“ příliš složitý, v jednotlivých zemích se hračky prodávaly pod místními názvy. Například ve Francii se jim říkalo Kiki a ve Velké Británii Chic-a-Boo. U nás to byli legendární mončičáci

Některé zdroje uvádějí, že „otec mončičáků“ se při výrobě hračky nechal inspirovat překrásnou panenkou, kterou objevil v hračkářství během jedné ze svých cest po Německu. 

Mohlo by vás zajímat: Retro hračky: Rubikova kostka slaví 50 let. Rekordman ji složí za neuvěřitelné 3 sekundy!

U nás byl k dostání nejprve v Tuzexu

Pokud bychom se podívali na historii hračky v Československu, pak zjistíme, že původně byla k dostání pouze v Tuzexu. Až mnohem později se objevili mončičáci na pultech běžných prodejen.

Jejich původní barva byla tmavě hnědá. Postupně se k nám ale dostávaly i žluté, růžové nebo modré varianty. Ty k nám většinou putovaly z Maďarska. Originál byl ale pouze jeden – tmavě hnědý plyšák, který po stisknutí bříška vypísknul.

shutterstock_2152881163.jpg

hnědý originální mončičák
Zdroj: 
Shutterstock
Originální mončičák po zmáčknutí bříška vypískl.

Mončičáci se prodávají v Česku dodnes. Ty originální z Japonska lze sehnat přibližně od tří set do sedmnácti set korun podle druhu.

Přečtěte si také: Vajíčko s překvapením slaví padesátku! Hračky z něj se prodávají za desítky tisíc. A někde ho zakázali

Hračky, které měly vlastní butik i seriál

Obliba mončičáků prudce rostla. V Německu se jich dokonce jednu dobu prodávalo víc než v Japonsku, kde vznikli. V 70. letech se tady dokonce otevřel speciální butik, který nabízel stovky různých stylů oblečení. Sběratelé šíleli!

Celosvětové šílenství po mončičácích bylo obrovské. Nikoho tak asi nepřekvapí, že v roce 1980 dokonce vznikl úspěšný japonský anime seriál Futago no Monchhichi o 130 epizodách. Následovaly filmy, které se na plátna kin (rok 2018) dokonce dostaly v 3D podobě!

Použité zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Mon%C4%8Di%C4%8D%C3%A1k
  • https://nasregion.cz/moncicakovy-boom-v-ceskoslovensku-zviratko-s-lidskym-oblicejikem-chtelo-domu-kazde-dite-34938/
  • https://www.denik.cz/miminka-zajimavosti/moncicak-hracka-deti.html